31.08.2023
Mężczyzna zaraził się nieznaną bakterią od bezpańskiego kota
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mężczyzna został ugryziony przez bezpańskiego kota. W konsekwencji zaraził się nieznaną dotychczas bakterią. Został objęty ścisłą opieką lekarską w związku z poważnym zakażeniem, które rozwinęło się w jego organizmie.
fot. Shutterstock
Ugryzienie poskutkowało infekcją
Brytyjczyk ugryziony przez bezdomne zwierzę doświadczył bolesnego obrzęku dłoni i nawracających infekcji. W czasopiśmie Emerging Infectious Diseases niedawno opublikowano wyniki badań, które opisują ten przypadek. Mianowicie w 2020 roku do szpitala przyjęto 48-latka z licznymi otarciami, ranami kłutymi oraz z potężnym obrzękiem na dłoni. Pacjent trafił na oddział około 8 godzin po ugryzieniu przez bezpańskiego kota.
Powracająca infekcja
W ramach leczenia mężczyzna otrzymał szczepionkę podobną do tej przeciwko tężcowi. Ponadto dostał także kilka antybiotyków. Za jakiś czas wypisano go ze szpitala. Po upływie 24 godzin Brytyjczyk wrócił na oddział, ponieważ na jego dwóch palcach pojawiła się niepokojąca infekcja. Chirurdzy usunęli uszkodzoną tkankę zlokalizowaną wokół ran, a następnie mężczyzna otrzymał 3 inne antybiotyki. Te kroki medyków sprawiły, że pacjent w końcu zaczął dochodzić do siebie i ostatecznie wyzdrowiał.
Nowy gatunek bakterii
Kiedy naukowcy przeanalizowali próbki wymazów pochodzących ze zmian na ciele mężczyzny, znaleźli mikroorganizm, którego nie byli w stanie zidentyfikować. Nieznana dotąd bakteria, którą zaraził się pacjent, przypominała inny drobnoustrój wywołujący m.in. zapalenie gardła i opon mózgowych. Jednak geny odkrytej bakterii nie pokrywały się z żadnymi udokumentowanymi dotychczas szczepami.
Ostatecznie brytyjscy naukowcy (m.in. z Cambridge University Hospitals) zidentyfikowali mikroorganizm jako należący do rodzaju Globicatella. To właśnie ta enigmatyczna bakteria była odpowiedzialna za rozległą infekcję tkanek miękkich u 48-latka.
Naukowcy odkryli, że nowa bakteria należy do rodzaju tzw. bakterii Gram-dodatnich pod nazwą Globicatella, która to różni się od pokrewnych szczepów; co sugeruje, że jest to odrębny i wcześniej nieopisany gatunek – czytamy na independent.co.uk.
Głębokie ugryzienie kota
Powyższe badania udowadniają, że koty mogą być nosicielami nieodkrytych dotąd bakterii, co może skutkować potencjalnymi infekcjami u ludzi. Długie, ostre zęby sprawiają, że ugryzienie kota jest głębokie. Bezpośredni kontakt takiej rany ze śliną zwierzaka stwarza wysokie ryzyko wtórnej infekcji – dokładnie takiej, jakiej doświadczył 48-latek z Anglii po wypisaniu ze szpitala.
Jeżeli zostaniemy ugryzieni przez nieznanego kota należy od razu przemyć ranę mydłem lub solą i natychmiast skontaktować się z lekarzem – można przeczytać na independent.co.uk.
źródło: independent.co.uk
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
15.04.2025
Reiki: uzdrawianie energią, cierpienie bez głosu. Niebezpieczny trend terapii alternatywnych dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W świecie, w którym coraz więcej mówi się o empatii wobec zwierząt, szacunku do ich emocji i potrzeb, o opiece, która uwzględnia nie tylko fizyczne zdrowie, ale i dobrostan psychiczny – równocześnie rośnie też liczba osób oferujących „terapie alternatywne”, które z troską nie mają wiele wspólnego.
undefined
10.04.2025
Znalazłem kota - co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zobaczyć samotnego, błąkającego się kota na ulicy to widok, który ściska za serce. Czy się zgubił? Czy ma dom? A może został porzucony i teraz walczy o przetrwanie? Każdy taki przypadek wymaga naszej czujności, empatii i odpowiedzialnej reakcji. Koty, choć często uchodzą za samodzielne i niezależne, w sytuacji kryzysowej są całkowicie zdane na człowieka.
undefined
04.04.2025
Bezdomniak za kratami i w szufladce. Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 kwietnia obchodzimy Dzień Zwierząt Bezdomnych – to okazja, by przypomnieć sobie o tych zwierzakach, które nie miały tyle szczęścia, by znaleźć kochający dom. Każdego roku tysiące zwierząt trafia na ulicę, większość z nich nie ma szans na przetrwanie bez pomocy człowieka. Problem ten ma wiele przyczyn, ale najważniejsze jest to, jak możemy mu przeciwdziałać i realnie pomóc czworonogom w potrzebie.
undefined