20.06.2018
Szkolenie kota – czy warto? I jak to właściwie robić?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mogą robić te same sztuczki co psy! Nie wierzycie? Obejrzyjcie filmiki w internecie.
fot. Shutterstock
Oficjalny koci rekord odnotowany w Księdze rekordów Guinnessa to 24 sztuczki w minutę. Należy do biało-burego dachowca Didga z Australii. Zdaniem japońskich naukowców, koty dorównują psom pod względem inteligencji i zapamiętywania. Niektóre potrafią otworzyć drzwi, szufladę, załatwić się do muszli klozetowej i spuścić wodę, otworzyć pojemnik z karmą, odkręcić kurek z wodą, ukraść plasterek szynki z kanapki czy zdjąć zębami wieczko. Wiele z tych umiejętności nabywają same. Ale jak powinno przebiegać szkolenie kota?
Niektóre rasy uczą się szybciej
Do pojętnych uczniów należą zwierzęta aktywne, o dobrych kompetencjach społecznych, silnie związane z opiekunem, takie jak kot kartuski, korat, kot Lykoi, sfinks kanadyjski, peterbald, kot tajski, syjam, kot orientalny, cornish rex, devon rex, maine coon, khao manee, abisyński, american curl. Na tej liście znajduje się też kot europejski krótkowłosy, czyli nasz poczciwy dachowiec, którego można nauczyć wielu sztuczek!
Dlaczego warto szkolić kota?
Bynajmniej nie po to, by chwalić się przed znajomymi. Ćwiczenie mięśni pomaga utrzymywać mruczka w formie, a interakcje z człowiekiem wzmacniają więź i pomagają zachować sprawność kociego umysłu. Dostarczając kotu wyzwań, pomagasz mu realizować wrodzoną potrzebę ruchu. Dlatego spróbuj nauczyć swojego podopiecznego jakiejś sztuczki, korzystając z poniższych porad.
Karcąc, tracisz
Pamiętaj, że kot lubi skupiać na sobie twoją uwagę. Jeśli psoci i zostanie za to skarcony, osiągnie swój cel – odciągnie cię od zajęć, zajmiesz się nim. Nieświadomie wzmacniasz w ten sposób jego niepożądane zachowania. Krzyk nic nie da, a kary fizyczne tylko zniszczą więź, która was łączy. Lepiej ignoruj niepożądane zachowania, za to poświęć czworonogowi dużo uwagi i czasu – na przykład podczas zabaw i seansów głaskania. Koty lubią np. zabawy w chowanie przysmaków albo zabawek i ich odnajdywanie. Zaspokajają wówczas naturalną potrzebę skradania się i polowania.
Stawianie granic to też nauka
Kot przypomina pod tym względem dziecko – potrzebuje jasno określonych granic, by czuć się bezpiecznie. Musisz go nauczyć, co mu wolno, a czego nie. Nie po to, by sprawić mu przykrość, ale by wypracować bezpieczne dla obu stron zachowania i przyzwyczajenia. Skok prosto po wyjściu z kuwety na stół, przy którym właśnie jemy obiad – to może być zbyt wiele nawet dla największych kociarzy. Albo wylanie kawy na klawiaturę laptopa czy Bardzo Ważne Dokumenty…
Przewidujmy – i zapobiegajmy!
Tego kota nie oduczysz szkoleniem – nawet nie próbuj!
Nie wszystkie niepożądane zachowania da się wyeliminować za pomocą nauki. U podłoża niektórych leży kocia natura, dlatego szkolenie kota nie przyniesie pozytywnych rezultatów.
Załatwianie się poza kuwetą
To nie złośliwość, ale stres, problem zdrowotny (zapalenie pęcherza, kamica) lub związany z rodzajem żwirku, czystością kuwety albo obecnością innych kotów. A może kociak dorósł i zaczyna znaczyć teren? Czas na kastrację!
Drapanie mebli
Tak się wyraża potrzeba znaczenia terytorium – kot pozostawia swój zapach, znak dla innych przedstawicieli gatunku. Może też drapać meble z nudów – zapewnij mu porcję zabawy!
Miauczenie
To koci sposób komunikacji z nami. Dzikie koty miauczą bardzo rzadko.
Gryzienie wszystkiego
Uporczywe gryzienie wszystkiego dotyczy głównie kociąt, którym rosną zęby. To je boli i swędzi. Można przekierować ten odruch, by kociak gryzł zabawki. Sprawdzi się materiałowy gryzak zmoczony wodą i zamrożony.
Pawiki
Koty wymiotują, by pozbyć się połkniętej sierści. Podając im pastę odkłaczającą, zmniejszymy częstość pawików, ale i tak pewnie zdarzą się raz na tydzień. Przyczyna może też być poważniejsza – zatrucie, chore nerki, problemy z trawieniem. Jeśli kot wymiotuje kilka razy dziennie, to wyraźny sygnał, że należy odwiedzić z nim lecznicę.
Szkolenie kota, czyli jak go nauczyć…
Szkolenie kota wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje! Klucz do sukcesu to powtarzanie ćwiczeń i konsekwencja. A pomaga młody wiek!
Każda sztuczka musi mieć inną komendę głosową: daj! podaj! siad! itd. Najskuteczniejsze są te krótkie, wypowiadane stanowczo, ale przyjaźnie. Mruczki są bardzo wyczulone na tembr naszego głosu.
Przychodzenie na zawołanie
Kot może przychodzić przywoływany „kici kici” lub swoim imieniem. Zwabmy go przysmakiem, powtarzając komendę i nagrodźmy, gdy podejdzie.
Siadanie na komendę
Zaczynamy od trzymania przysmaku nad głową zwierzęcia. Wypowiadamy komendę „siad!” i równocześnie przesuwamy go za głowę kota. Mruczek będzie obserwował jedzenie i – aby nie stracić go z oczu – usiądzie. Wtedy dajmy mu przysmak. Jeśli się odwróci, powtarzamy od nowa.
Służenie
Zaczynamy od nakłonienia kota, by usiadł. Pokazujemy mu przysmak trzymany w dłoni. Powoli podnosimy go coraz wyżej, aż kot stanie słupka. Nagradzamy go.
Podawanie łapy
Mówimy do kota „podaj łapę”, na początek sami biorąc jego łapkę w dłoń, głaszczemy go i częstujemy przysmakiem. Powtarzamy to codziennie kilka razy. Na następnym etapie po komendzie „podaj łapę” wyciągamy rękę, ale czekamy, aż kot sam położy na niej łapkę.
Aportowanie
Bierzemy ulubioną zabawkę kota, na tyle małą, by mógł ją nosić. Sprawdzi się też kulka z papieru lub piłeczka z gąbki dla kotów. Rzucamy ją początkowo blisko, potem coraz dalej. Mówimy przy tym „daj”. Koty ochoczo ścigają poruszające się przedmioty, gorzej z ich przynoszeniem. Pomoże zostawienie aportowanej zabawki w zasięgu pupila także po zakończeniu zabawy. W końcu sam ją przyniesie, upominając się o zabawę. Nagradzamy go i rzucamy dalej.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
3 szkodliwe mity o kotach. Nie daj im się zwieść!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te trzy szkodliwe mity nie tylko mogą zniszczyć twoją relację z mruczkiem, ale także zrobić ogromną krzywdę zwierzakowi… Nie daj im się zwieść!
undefined
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined