09.03.2022
Mieszkańcy Kijowa przebili się przez ścianę, by ratować kota pozostawionego w pustym mieszkaniu
Joanna Żołnierkiewicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zwierzęta są określane „cichymi ofiarami wojny”. Choć większość Ukraińców uciekających z kraju bądź ukrywająca się w schronach zabiera ze sobą swoje pupile, to część czworonogów pozostaje bez opieki w pustych mieszkaniach. Są tam w zasadzie skazywane na śmierć.
Fot. @Euromaidan Press/Twitter
Duża część mieszkańców Ukrainy postanowiła pozostać w swoich domach, mimo ogromnego ryzyka. Rosjanie bez przeszkód atakują niewinnych ludzi i bombardują domostwa. Niektórzy pozostali w swoich mieszkaniach, ponieważ nie mają zamiaru porzucać swoich zwierząt. Inni wyjechali z kraju, zabierając ze sobą pupile. Zdarza się jednak, że czworonogi zostają osamotnione. Ich opiekunowie giną bądź wyjeżdżają bez nich. Nie zawsze jednak pozostawienie zwierząt, szczególnie w obliczu wojny, oznacza ich porzucenie. Czasem decyduje o tym los.
Przebili się przez ścianę, by ratować kota w potrzebie
Pewna Ukrainka pozostawiła swojego kota w pustym mieszkaniu w Kijowie. Poinformowały o tym media, pisząc, że osamotnionego zwierzaka usłyszeli sąsiedzi. Przebili się przez ścianę, by móc go nakarmić i zaopiekować się nim. Nie pozostawili go na pewną śmierć. Rozgorzała dyskusja o tym, jak straszny jest los porzuconych zwierząt w Ukrainie.
„Opiekunka kota z Kijowa opuściła miasto, pozostawiając swojego pupila w mieszkaniu. Kiedy jej sąsiedzi usłyszeli miauczenie, przebili ścianę, by móc nakarmić mruczka” – czytamy w poście Euromaidan Press na Twitterze.
Szybko okazało się jednak, że opiekunka nie porzuciła swojego kota. Wybrała się w delegację służbową jeszcze przed inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę. W trakcie jej wyjazdu wybuchła wojna i kobieta nie mogła powrócić do swojego ukochanego mruczka. Kiedy zorientowała się, że nie będzie w stanie do niego przyjechać, zadzwoniła do swoich sąsiadów, którzy pozostali w Ukrainie, z prośbą o pomoc – przejęcie zwierzęcia pod opiekę. Ci bez wahania zajęli się kotem.
Jak możesz pomóc zwierzętom z Ukrainy? Zebraliśmy w jednym miejscu różne formy wsparcia dla czworonogów zza wschodniej granicy – przeczytaj nasz artykuł: Pomoc zwierzętom z Ukrainy.
Była redaktor prowadząca portali Psy.pl i Koty.pl. Prywatnie opiekunka dwóch nierasowych kotek – Furii i Luny.
Zobacz powiązane artykuły
15.04.2025
Reiki: uzdrawianie energią, cierpienie bez głosu. Niebezpieczny trend terapii alternatywnych dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W świecie, w którym coraz więcej mówi się o empatii wobec zwierząt, szacunku do ich emocji i potrzeb, o opiece, która uwzględnia nie tylko fizyczne zdrowie, ale i dobrostan psychiczny – równocześnie rośnie też liczba osób oferujących „terapie alternatywne”, które z troską nie mają wiele wspólnego.
undefined
10.04.2025
Znalazłem kota - co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zobaczyć samotnego, błąkającego się kota na ulicy to widok, który ściska za serce. Czy się zgubił? Czy ma dom? A może został porzucony i teraz walczy o przetrwanie? Każdy taki przypadek wymaga naszej czujności, empatii i odpowiedzialnej reakcji. Koty, choć często uchodzą za samodzielne i niezależne, w sytuacji kryzysowej są całkowicie zdane na człowieka.
undefined
04.04.2025
Bezdomniak za kratami i w szufladce. Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 kwietnia obchodzimy Dzień Zwierząt Bezdomnych – to okazja, by przypomnieć sobie o tych zwierzakach, które nie miały tyle szczęścia, by znaleźć kochający dom. Każdego roku tysiące zwierząt trafia na ulicę, większość z nich nie ma szans na przetrwanie bez pomocy człowieka. Problem ten ma wiele przyczyn, ale najważniejsze jest to, jak możemy mu przeciwdziałać i realnie pomóc czworonogom w potrzebie.
undefined