19.01.2022
Auć! Mój kot skaleczył się w łapę! Co robić?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Mruczek zranił się w poduszeczkę łapy i krwawi… Nie panikuj! Dowiedz się, co należy zrobić, gdy twój kot skaleczył się w łapę.
fot. Shutterstock
- Na początku najważniejsze jest to, by ocenić sytuację: z drobnym zadrapaniem łapy najprawdopodobniej poradzisz sobie sam. Jeśli skaleczenie jest poważniejsze, koniecznie zabierz kota do weterynarza.
- Niezaleczone rany mogą prowadzić do infekcji, a późniejsze owrzodzenia mogą być znakiem poważnych schorzeń.
- W przypadku niewielkiego zadrapania łapy: przemywaj ranę, używaj specjalnych antyseptycznych środków, unikaj wody utlenionej, trzymaj kota w domu, sprzątaj kuwetę po każdym użyciu, w miarę możliwości spróbuj założyć kotu ochronny bucik.
- Jeżeli rana nie zagoi się w ciągu tygodnia, zabierz pupila do specjalisty.
- W przypadku poważniejszego urazu od razu zabierz zwierzę do lekarza.
- Bandaż trzeba zmieniać co kilka dni, gdyż koty pocą się przez poduszeczki łapek, a wilgoć wpływa na kondycję opatrunku.
- Lekarz może zlecić założenie kotu kołnierza ochronnego, wówczas ogranicz obszar poruszania się zwierzęcia.
Koty z natury są zwinne i aktywne, a jeśli masz więcej niż jednego zwierzaka, to często jesteś świadkiem wspólnych zabaw lub walk. Wszystkie te zachowania mogą prowadzić do ugryzienia, rany kłutej, skaleczenia lub zadrapania jakże wrażliwych poduszeczek na łapkach. Jeśli jesteś opiekunem miauczącego czworonoga, ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, jeśli twój kot skaleczył się w łapę.
Ocena sytuacji
Najpierw musisz spróbować ustalić, co się stało i zobaczyć, w jakim stanie jest kocia łapa. Z drobnym zadrapaniem łapy prawdopodobnie poradzisz sobie sam, jeżeli twój mruczek będzie skory do współpracy. Natomiast jeśli skaleczenie na kończynie mocno krwawi, jest raną kłutą bądź twój kot ma rozszczepioną poduszkę łapy, natychmiast zabierz go do specjalisty. To ważne gdyż niezaleczenie poważniejszych ran może skutkować rozwinięciem się infekcji. Powstające owrzodzenia na łapkach mogą być sygnałem świadczącym o poważnych schorzeniach. Koniecznie zabierz czworonoga do weterynarza także wówczas, gdy łapa puchnie, lub gdy twój kot ma trudności z chodzeniem i w widoczny sposób zmaga się z bólem.
Drobne uszkodzenie poduszeczki kociej łapy
Jeśli twój kot doświadczył niewielkiego zadrapania bądź skaleczenia, twoim celem po opanowaniu krwawienia powinno być utrzymanie łapki w czystości. Myj ją ciepłą wodą kilka razy dziennie. Użyj antyseptycznej maści lub sprayu przeznaczonych do kocich ran. Musisz mieć pewność, że bakterie nie dostaną się do skaleczenia. Unikaj wody utlenionej, gdyż może ona spowodować uszkodzenie tkanek. Trzymaj kota w domu i czyść dokładnie jego kuwetę po każdym użyciu. Jeżeli dzieli ją z innymi kotami, odizoluj go i przygotuj mu własną do czasu, aż rana się zagoi. Możesz spróbować założyć mu mały bucik, aby chronić jego łapkę, ostrożnie przyklejając go do nogi (chociaż prawdopodobnie mruczek będzie próbował go ściągnąć). Jeśli rana nie wyleczy się w ciągu tygodnia, zabierz pupila do weterynarza.
Poważniejszy uraz łapy
W przypadku poważniejszego urazu łapy, takiego jak głęboka rana kłuta, konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty. Weterynarz zbada poduszkę łapki, aby określić rodzaj skaleczenia. Większość ran można zdefiniować po obserwacji wzrokowej, ale niektóre wymagają bliższego przyjrzenia się. Jeżeli weterynarz ustali, że ciało obce wbiło się w poduszeczkę łapy, będzie musiał podać kotu środek uspokajający, by je usunąć. Lekarz oczyści ranę środkami antyseptycznymi i założy bandaż. Możliwe, że przepisze antybiotyk w celu zwalczenia potencjalnej infekcji. Jeśli uraz jest poważny – utrata części poduszki łapy lub pęknięcie poduszeczki – po początkowym leczeniu może zajść konieczność wykonania operacji. Wiąże się to z przeszczepieniem części innej poduszeczki na uszkodzoną łapę.
Bandaż
Jeśli zraniona łapa twojego kota jest zabandażowana, musisz zmieniać opatrunek co kilka dni. Dotyczy to prawie każdego urazu łapy, zarówno niepoważnego, jak i ciężkiego. Ponieważ koty pocą się przez poduszeczki, wilgoć zacznie działać na bandaż. Bez regularnej zmiany opatrunku wydzielający się pot może spowodować infekcję i spowolnić tempo gojenia się rany. Jeśli nie czujesz, że jesteś w stanie samodzielnie zmieniać bandaż kotu, udaj się do weterynarza. Lekarz pokaże ci, jak owijać łapkę opatrunkiem, i jak odpowiednio go zmieniać. Na rynku są dostępne opatrunki antybakteryjne, które można wymieniać rzadziej, jednak kosztują znacznie więcej niż tradycyjne bandaże.
Kołnierz ochronny
Weterynarz prawdopodobnie zaleci założenie kotu kołnierza ochronnego po to, by nie mógł swobodnie sięgać łapą do pyszczka w celu żucia opatrunku. Kołnierz zmniejszy ryzyko dalszego uszkodzenia poduszeczki. Jeżeli twój kot będzie musiał go nosić, warto ograniczyć obszar poruszania się pupila i nie pozwalać mu biegać po całym domu. Podczas noszenia kołnierzyka mruczek będzie łatwiej wpadać na różne obiekty rozstawione po pokojach. Ważne jest także to, by wyposażyć się w specjalną apteczkę pierwszej pomocy dla kota. Posiadanie jej w pogotowiu pozwoli ci przygotować się na wszelkie przyszłe urazy, jakich może doznać twój pupil.
źródło: https://www.cuteness.com/13722905/what-should-i-do-if-my-cat-gets-a-cut
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined
23.12.2024
Zakłaczenie kota - sposoby na kule włosowe
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nagromadzone w jelitach kota kule włosowe, czyli pilobezoary, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka! Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak zapobiegać zakłaczeniu kota.
undefined
20.12.2024
Anemia u kota. Jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowy mruczek też może cierpieć na niedokrwistość. Jakie przyczyny może mieć anemia u kota, na czym polega i jak pomóc zwierzakowi w takiej sytuacji?
undefined