18.04.2021
Anemia u kota. Jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowy mruczek też może cierpieć na niedokrwistość. Jakie przyczyny może mieć anemia u kota i jak pomóc zwierzakowi w takiej sytuacji?
fot. Shutterstock
Anemia to bardzo niebezpieczny objaw wielu poważnych chorób i dolegliwości. Zmniejszona liczba czerwonych krwinek lub hemoglobiny może prowadzić do niedotlenienia narządów i tkanek, a w efekcie ich poważnego uszkodzenia. Jak objawia się anemia u kota i jak można pomóc cierpiącemu na nią mruczkowi?
Na czym polega anemia u kota?
Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, to poważny stan chorobowy, w którym zmniejszeniu ulega stężenie hemoglobiny w krwi zwierzęcia. Często towarzyszy temu także spadek liczby erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Obniżenie zawartości hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu do tkanek i narządów sprawia, że dochodzi do ich niedotlenienia. Anemia u kota to stan, który nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci czworonoga. Dlatego jeśli zaobserwujemy u naszego pupila objawy anemii, musimy jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii.
Jak objawia się anemia u kota?
Podstawowym objawem anemii u kota są, tak jak w przypadku wielu innych chorób, spadek aktywności, brak zainteresowania zabawą i brak apetytu. Osowienie może jednak towarzyszyć także wielu innym zaburzeniom zdrowotnym. Jednym ze specyficznych objawów anemii jest bladość błon śluzowych. Zwierzak cierpiący na niedokrwistość może także mieć problemy z oddychaniem, szybko się męczyć i wymiotować. By zdiagnozować anemię u kota, należy wykonać badania morfologiczne krwi, które wykażą zawartość czerwonych krwinek i hemoglobiny w organizmie czworonoga.
Przyczyny niedokrwistości u kotów
Wśród przyczyn niedokrwistości wyróżnia się między innymi nagłą utratę krwi, zaburzenia produkcji czerwonych krwinek w szpiku kostnym oraz rozpad czerwonych krwinek. Anemia u kota może więc być objawem przeróżnych dolegliwości. Znalezienie przyczyny anemii jest niezbędne do wdrożenia odpowiedniego leczenia i zapobiegnięcia dalszemu rozwojowi choroby.
1. Utrata krwi
Utrata dużej ilości krwi to jedna z najczęstszych przyczyn anemii u kotów. Silne krwawienie może być spowodowane nie tylko zranieniem – krwotok może być wywołany także urazem wewnętrznym lub pęknięciem guza umiejscowionego na którymś z narządów. Krwawienie wewnętrzne jest szczególnie niebezpieczne dla życia kota, szczególnie gdy początkowo nie daje żadnych widocznych objawów. Utrata krwi może być także spowodowana silną inwazją pcheł lub kleszczy.
2. Zaburzona produkcja erytrocytów lub hemoglobiny
Niedokrwistość może także wystąpić w sytuacji, gdy organizm kota nie produkuje wystarczającej ilości hemoglobiny lub czerwonych krwinek. Stan taki może być spowodowany nieprawidłową dietą, ubogą na przykład w żelazo, które jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny. Zbyt mała produkcja erytrocytów w szpiku kostnym może być także następstwem działania niektórych leków i toksyn. Zaburzenia pracy szpiku kostnego bywają również objawem nowotworów.
3. Rozpad czerwonych krwinek
Anemia hemolityczna u kotów jest spowodowana skróceniem długości życia erytrocytów. Niedokrwistość tego typu bywa chorobą wrodzoną lub może być wywołana innymi przypadłościami zdrowotnymi, takimi jak niewydolność nerek czy białaczka. Również obecność niektórych pasożytów krwi może powodować rozpad czerwonych krwinek.
Jak leczyć anemię u kota?
Leczenie anemii zależeć będzie przede wszystkim od jej przyczyny, zaawansowania i ogólnego stanu zdrowia kota. W przypadku niedokrwistości wywołanej krwotokiem kluczowe będzie zahamowanie utraty krwi. Jeśli przyczyną anemii jest choroba lub obecność pasożytów, leczenie będzie opierać się na wyeliminowaniu czynnika powodującego rozpad czerwonych krwinek, zaburzenia produkcji erytrocytów lub hemoglobiny. W skrajnych przypadkach anemii konieczna bezie transfuzja krwi.
U zwierząt cierpiących na niedokrwistość ważne będzie także odpowiednie żywienie. Dieta dla kota z anemią powinna być bogata w żelazo, witaminy z grupy B i miedź. Składniki te uczestniczą w procesie krwiotwórczym i muszą być dostarczone zwierzęciu wraz z pożywieniem.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined