10.12.2019
Dlaczego kot drapie kuwetę?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mruczki mają swoje zachowania, które dla ludzi mogą być niezrozumiałe. Większość z nich ma jednak sensowne wytłumaczenie. Dowiedz się, dlaczego kot drapie kuwetę.
fot. Shutterstock
Twój kot leniwie przeciągnął się po podłodze i zmierza w kierunku kuwety, a ty już chcesz wyciągać zatyczki do uszu. Wiesz, że za chwilę mruczek będzie niemiłosiernie drapał, jakby zamierzał się dokopać do czegoś szczególnego – a nawet nie zakopuje swoich nieczystości. Dlaczego kot drapie kuwetę zamiast żwirku?
„Roszczę sobie prawo do tego pudła!”
Kot drapać musi i wcale nie jest to jego widzimisię. Podczas „ostrzenia pazurków” w naturalny sposób pozbywa się martwych łusek oraz poszarpanych i nierównych krawędzi. Ale to nie wszystko! Na spodzie kocich łapek znajdują się gruczoły zapachowe. Zapach uwalnia się właśnie poprzez drapanie. Co prawda, dla nas nie jest on wyczuwalny, ale dla innych kotów to jasna informacja: „to mój teren, roszczę sobie do niego prawo”. Jeśli mruczek drapie po ścianie czy bokach kuwety, może rozprowadzać swój zapach po kuwecie. W ten sposób chce trzymać pozostałych kocich domowników na dystans.
„Drapię, by nikt mnie nie wyczuł”
Koty, które żyją na wolności zakopują swoje odchody, aby nie zostać wykrytym przez inne, większe drapieżniki. Twój pupil zachowuje się jak jego przodkowie, gdy zaciekle próbuje ukryć pozostawiony po sobie ślad. Czasami zatraci się w tym za bardzo i… drapie nie tylko boki kuwety, ale też obszar poza nią.
Mała ciamajda
Niektóre koty mogą być po prostu uroczymi ciamajdami. Jeśli masz pupila, który podczas zakopywania odchodów często w nie wdeptuje, później będzie drapał o ściany kuwety, aby pozbyć się jej z łapek. Inną przyczyną może być żwirek, który za bardzo oblepia kocie stópki.
„Fuj, brudno tu!”
Kot, który nadmiernie drapie w kuwetę może chcieć ci przekazać, że najwyższa pora, byś ją uprzątnął. Regularnie wymieniaj żwirek i czyść kocią toaletę. Jest to bardzo ważne, ponieważ brudna kuweta może być zagrożeniem dla zdrowia zarówno zwierzaka, jak i ciebie. Jeśli nie wiesz, jak często sprzątać kocią toaletę, to koniecznie zerknij TUTAJ.
Kot drapie w kuwetę, bo… tak!
Wyeliminowałeś wcześniejsze możliwe przyczyny? Być może po prostu masz kota, który po skorzystaniu z kuwety namiętnie w nią drapie i nie trzeba doszukiwać się tu żadnego innego powodu. Nie pozostaje ci nic innego, jak tylko zaakceptować fakt, że twój pupil ma „wyjątkowy” styl drapania 😉
Czy twój kot drapie w kuwetę? A może jednak zaraz po załatwieniu swoich potrzeb ucieka z niej jak oparzony? Daj nam znać w komentarzach!
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
20.12.2024
Anemia u kota. Jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowy mruczek też może cierpieć na niedokrwistość. Jakie przyczyny może mieć anemia u kota, na czym polega i jak pomóc zwierzakowi w takiej sytuacji?
undefined
16.12.2024
Badanie moczu u kota – kiedy je wykonać i jak pobrać próbkę?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Badanie moczu to jedno z najważniejszych profilaktycznych badań w przypadku kotów. To bardzo proste badanie, które może nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia naszego mruczka. Kiedy należy je wykonać i jak pobrać mocz do badania od kota?
undefined
15.12.2024
Koci behawiorysta. Jak wybrać dobrego behawiorystę dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koci behawiorysta to nieoceniona pomoc przy mruczku, który sprawia problemy. Jak wybrać dobrego specjalistę i jak powinna wyglądać współpraca z behawiorystą dla kota?
undefined