05.03.2024
Rzeżucha dla kota – podawać czy nie? Oto jest pytanie!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy kot zainteresuje się rzeżuchą, którą wysiejemy przed Wielkanocą? A może wolałby skubnąć jakąś inną roślinkę? Sprawdźmy, czy rzeżucha jest odpowiednią przekąską dla mruczka!
fot. Shutterstock
Mimo swej mięsożernej natury koty lubią czasem wgryźć się w soczystą zieleninkę. Źdźbła trawy i liście ziół nie są niezbędnym elementem kociej diety. Ich jedzenie przynosi jednak tym czworonogom wiele korzyści. Odpowiednio przygotowana trawa może też uchronić nasze kwiaty doniczkowe przed zębami mruczków. A czy rzeżucha dla kota będzie dobrą przekąską? Czy może lepszym wyborem będzie inny gatunek rośliny?
Trawa w diecie kota – dlaczego mruczki ją lubią?
Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego koty jedzą trawę. Wydaje się, że jest to czynność, która pomaga im poradzić sobie z problemami trawiennymi. Zazwyczaj po połknięciu ostrych źdźbeł kot wymiotuje, pozbywając się z układu pokarmowego np. kul włosowych albo innych trudnych do strawienia rzeczy. Dodatkowo mała ilość niestrawnego błonnika wspomaga wydalanie wraz z kałem rzeczy, które przeszły już przez koci układ pokarmowy.
Inną teorią jest zapotrzebowanie na witaminy. Zazwyczaj zielona trawa zawiera sporą ilość witamin z grupy B, w szczególności niacynę, czyli witaminę B3. Niektórzy sugerują, że jeśli kot zjada spore ilości trawy i nie wymiotuje, to być może cierpi na poważne braki substancji odżywczych. Niemniej poskubywanie trawki jest dla każdego kota czynnością naturalną, jeśli nie jest kompulsywne.
Rzeżucha dla kota – tak czy nie?
Z zasady rzeżucha jest bezpieczna dla kota. Jej spożycie w małej ilości nie stanowi dla mruczka żadnego zagrożenia, dlatego nie musimy obawiać się o jego zdrowie! Mowa oczywiście o sytuacji, kiedy pupil jest całkowicie zdrowy. Jednocześnie wiele kotów nie chce się skusić na tę roślinę. Powodem jest intensywny zapach, który je odstrasza. Dlatego na święta w naszym domu może zagościć rzeżucha – dla kota może być jednak po prostu niesmaczną przekąską, której nie spróbuje więcej niż raz.
Co zasadzić mruczkowi?
Koty wychodzące mają swobodny dostęp do trawy, kiedy tylko jej zapragną. Niewychodzące zwierzaki nie mają takiej możliwości, ale nic straconego! Chętny do skubania zieleniny kociak może przecież skorzystać z tego, co dla niego posiejemy w doniczce. Możemy kupić nasiona „kociej trawy” lub samodzielnie stworzyć pupilowi smakowity ogródek. Jakich roślin do tego użyć?
Owies, żyto, pszenica i jęczmień, czyli zboża
Mieszankę tych ziaren można zasadzić w jednej doniczce lub wysiać każdy gatunek osobno i sprawdzić, który z nich najbardziej przypadnie do gustu naszemu zwierzakowi. Rośliny te, zwłaszcza w formie wczesnej, mają w sobie dużo witamin z grupy B, które są korzystne dla zdrowia kota.
Zioła w doniczkach
Rozmaryn, bazylia i koper to zioła, które często trzymamy w kuchni. Smakują one jednak nie tylko nam! Te aromatyczne rośliny są chętnie skubane przez kociaki i mogą być zdrowym dodatkiem do ich diety. Stanowią zastrzyk witamin i minerałów, mogą też koić nerwy i łagodzić ból brzucha. Nie mogą być jednak zjadane w nadmiarze! Warto unikać też np. natki pietruszki, która może powodować reakcje fotouczuleniowe.
Kocimiętka
Badania wskazują, że nawet dwie trzecie mruczków szaleje z uwielbienia dla tej rośliny. To zapach kocimiętki sprawia, że koty wpadają w stan ekstatyczny. Jednocześnie kwiaty kocimiętki są bardzo ładne, dlatego możemy uprawiać tę roślinę w mieszkaniu. Co więcej, podgryzana przez kota może mieć działanie odprężające. Pamiętajmy tylko, że zachęci do wizyt większość mruczków z okolicy!
Autor: Dakota Świątkowska
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined