09.03.2025
Czy można podawać kotu wątróbkę?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiele kotów wprost przepada za wątróbką. Podajesz ją kotu? Upewnij się, czy robisz to w sposób, który mu nie zaszkodzi.
fot. Shutterstock
Karmienie kota to wcale nie jest taka prosta sprawa. Opiekunowie często nie wiedzą, jakie produkty powinny znaleźć się w kocie diecie, a jakie z pewnością nie. To, że kot ma na coś apetyt wcale nie oznacza, że może to zjeść. Lista zakazanych produktów jest długa i należy jej bezwzględnie przestrzegać, by nie zaszkodzić zwierzakowi. A jak jest z wątróbką? Czy wątróbka dla kota stanowi źródło cennych wartości odżywczych? Czy możemy podawać ją kotu bez żadnych obaw? I jaka będzie lepsza - gotowana czy surowa?
Wątróbka dla kota – czy kot może jeść wątróbkę?
Mówi się, że koty uwielbiają wątróbkę. Z własnego doświadczenia wiemy, że nie wszystkie. Dużo zależy od nawyków żywieniowych nabytych w kocim dzieciństwie. Gdy poczęstujesz kota tym przysmakiem pierwszy raz, nierzadko skrzywi się w odruchu obrzydzenia. Ale czy wątróbka dla kota to w ogóle dobry pomysł?
Wątróbka jest niezwykle bogatym źródłem wielu ważnych dla organizmu składników odżywczych. Znajdziemy w niej między innymi wysokiej jakości białko, duże ilości cynku, witamin A, B2, B12, C, kwas foliowy, żelazo, niacynę i kwas pantotenowy. Wątróbka to także jedno z najlepszych źródeł cennych dla kota witamin A i D. Trzeba jednak pamiętać, że... witaminy te można przedawkować!
Ich przedawkowanie jest równie niebezpieczne co niedobór. Nadmiar witamin A i D w organizmie tworzy związki toksyczne, które mogą sprawić wiele kłopotów. Nadmiar witaminy A (hiperwitaminoza) może spowodować u kota stłuszczenie wątroby, zesztywnienie kręgosłupa czy kręgów i związany z tym silny ból, rozwój osteoporozy, brak możliwości kręcenia szyją, a także kłopoty z chodzeniem. Sierść traci połysk, częściowo wypada. W nerkach postępują procesy zwyrodnieniowe. Dlatego nie wolno przesadzać z wątróbką w diecie zwierzaka.
Wątroba dostarcza dużej ilości białka i tłuszczu. Jest zatem surowcem wysokoenergetycznym. Spożywanie dużych ilości wątróbki doprowadza do tego, że najedzony kot może nie chcieć jeść pozostałych potrzebnych posiłków. Powoduje to niedobory innych, niezawartych w wątrobie składników odżywczych oraz przyczynia się do nadwagi i otyłości.
Mitem jest popularne przekonanie, że wątróbka jest szkodliwa z powodu wysokiej zawartości toksyn. Owszem, to wątroba odpowiada za rozkładanie wielu szkodliwych substancji, ale są one z niej na bieżąco transportowane dalej i wydalane. Wątroba przekształca toksyny – ale ich nie magazynuje! Dlatego nie musimy się obawiać jej podawania – nawet jako elementu codziennej diety.
Ile wątróbki podawać kotu?
Jeśli twój kot lubi wątróbkę, możesz mu ją dawać, ale w niewielkich ilościach i nie częściej niż raz na tydzień lub dwa. Niech to będzie przysmak podawany miedzy posiłkami, a nie podstawowe danie. Pamiętaj, że przysmaki mogą stanowić nie więcej, niż 10% diety podawanej zwierzakowi - pozostałą część pożywienia muszą stanowić zbilansowane posiłki dostosowane do wieku i stanu zdrowia mruczka. Podając kotu wątróbkę musisz też uważnie obserwować konsystencję kupy w kuwecie. Jeśli zwierzak dostał biegunki, jest to jasny sygnał, że taka ilość wątróbki mu po prostu nie służy!
Jaka wątróbka dla kota - surowa czy gotowana?
Jaką wątróbkę najlepiej dać kotu? Lekko podgotowaną lub sparzoną wrzątkiem. Surowa wątróbka to wymarzone środowisko dla wieku groźnych wirusów, baterii oraz pasożytów. Podawanie kotu wątróbki na surowo stwarza także większe ryzyko wystąpienia biegunki.
Wybierając wątróbkę dla kota możemy wybrać dowolny jej gatunek. Drobiowa, wieprzowa, wołowa - każda z nich podana w niewielkiej ilości po ugotowaniu będzie dla zwierzaka równie wartościowa. Musimy jedynie zwrócić uwagę na ewentualne alergie pokarmowe i oczywiście upodobania naszego pupila.
Wątróbka dla kota - tak czy nie?
Wątróbka może stanowić cenne uzupełnienie codziennej diety kota, ale jednak nie powinna ona stanowić jej podstawy. Aby uniknąć przedawkowania witamin, należy racjonalnie żywić swojego czworonoga. Pełnowartościowe karmy dostępne na rynku pokrywają jego dzienne zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Dlatego trwała suplementacja dodatkowymi produktami witaminowymi nie jest konieczna. Kawałek wątróbki raz na jakiś czas z pewnością nie zaszkodzi naszemu kotu. Jednak już codzienne karmienie kota tym produktem przez dłuższy czas może doprowadzić do zatrucia. Jak ze wszystkim, należy zachować umiar.
Zobacz powiązane artykuły
04.03.2025
Najczęstsze błędy w żywieniu kota. Tego musisz unikać!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Błędy w żywieniu kota popełniane są nawet przez najbardziej kochających opiekunów – w dobrej wierze! Sprawdź z nami, jak uniknąć wpadki i karmić kota odpowiednio do jego gatunkowych potrzeb.
undefined
03.03.2025
Dlaczego koty liżą masło? Twój kot na pewno też to robi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
My, kociarze wiemy, że czasem coś magicznie znika ze stołu. A najbardziej magicznie znika masło z kanapek. Tylko dlaczego koty liżą masło? I czy w ogóle mogą je jeść?
undefined
11.02.2025
Olej z łososia dla kota – co daje i jak go podawać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Historia stosowania olejów rybnych jako panaceum na różne dolegliwości sięga aż XVIII wieku! To wówczas odkryto, że potrafią u nas złagodzić objawy reumatyczne. Z czasem zauważono, że olej z łososia ma pozytywny wpływ także na organizmy zwierząt.
undefined