30.01.2020
Ten produkt to magnes na koty. Lecz czy jest bezpieczny?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kremowa konsystencja masła orzechowego jest dla kotów bardzo atrakcyjna. Z kolei wysoka zawartość tłuszczu i białka działa na nie jak lep na muchy. Czy jednak masło orzechowe jest dla kota zdrowe?
fot. Shutterstock
Niektóre koty uwielbiają zamoczyć pyszczek we wszystkim, co je ich człowiek. Wiadomo, bez „kociej kontroli” się nie obędzie! Jednak nie wszystko z ludzkiego talerza powinno znaleźć się w kociej diecie. Tak naprawdę większość ludzkich produktów nigdy nie powinno trafić do kociej miseczki. A jak jest z tak obecnie popularnym masłem orzechowym? Dla nas to źródło zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a dla kotów? Czy masło orzechowe jest bombą witaminową również dla kota?
Kot łakomczuch
Kremowa konsystencja masła orzechowego jest dla kotów bardzo atrakcyjna. Wysoka zawartość tłuszczu i białka również działa na nie jak lep na muchy – przyciąga je niczym magiczna mikstura. Zupełnie podobnie jest ze zwyczajnym masłem. Ile razy przyłapujemy naszych łakomczuchów na oblizywaniu mlecznych produktów? Większość kotów je uwielbia. Okazuje się, że zwykłe masło i masło orzechowe mają ze sobą sporo wspólnego. Głównie sposób, w jaki działają na kocie kubki smakowe.
Masło orzechowe dla kota?
Koty mogą jeść masło orzechowe w niewielkich ilościach – podobnie jest w przypadku zwykłego masła. Masło orzechowe jest bogate w witaminy i minerały, takie jak witaminy B, magnez i potas. Ale ma w sobie również sporo tłuszczu, który większości kotów nie jest potrzebny w nadmiarze. A co najważniejsze: twój kot może mieć alergię na orzechy. W takim przypadku masło orzechowe może spowodować śmiertelnie niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny. Warto dokładnie przeczytać skład produktu. W niektórych słoiczkach masła możemy znaleźć szkodliwą dla kotów sól, a w innych – zwykle tych gorszej jakości – bezwartościowe wypełniacze.
Zatem teoretycznie nic takiego się nie stanie, jeśli twój łakomczuch spróbuje masła orzechowego. O ile nie cierpi na silną alergię pokarmową, produkt ten nie zaszkodzi mu w małej ilości. Pamiętaj jednak, że w środowisku naturalnym koty nie jedzą orzechów. A opieka nad kotem w domach powinna być w miarę możliwości jak najbardziej dostosowana do jego pierwotnych potrzeb. Masło orzechowe zdecydowanie nie jest naturalną częścią żywienia kotów. Koty domowe nadal potrzebują diety, która składa się głównie z mięsa – takiej samej, jaką żywili się ich przodkowie.
Masło orzechowe dla kota bez cukru
Ciekawą alternatywą dla kocich sympatyków masła orzechowego jest bezcukrowe masło orzechowe. W maśle pozbawionym cukru jest mniej węglowodanów, co automatycznie czyni je zdrowszym. Jednak bezcukrowa odmiana przysmaku zawiera substancje słodzące, np. ksylitol. Wiadomo, że produkt ten jest szkodliwy dla psów. Według najnowszych badań dla kotów szkodliwy ponoć nie jest. Jednak… czy warto eksperymentować?
Jeśli twój pupil uwielbia masło orzechowe – możesz go nim poczęstować. Lecz jedynie raz na jakiś czas. To dość kaloryczna przekąska, a wiele domowych kotów boryka się z problemem nadwagi. Dodatkowy ciężar nie będzie im potrzebny. Masło orzechowe nie jest dla kota trujące. Nie powinno jednak stanowić stałego elementu jego diety. Pamiętaj – to, że kot coś lubi, nigdy nie oznacza, że jest to dla niego dobre. Lepiej zaoferuj swojemu kotu inne, w stu procentach zdrowe przekąski przeznaczone specjalnie dla niego.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
21.12.2024
Twój kot nie chce jeść? Uważaj – głodówka może być zabójcza dla kota!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już nawet dwudniowa głodówka u kota może doprowadzić do śmiertelnego stłuszczenia wątroby! Co zrobić, kiedy kot odmawia jedzenia?
undefined
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined