30.12.2020
Jak powinna wyglądać dieta kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Codzienna dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, tak by poza wartościami odżywczymi dostarczała mu również odpowiednią ilość witamin i minerałów.
Dzięki właściwemu żywieniu kot będzie zdrowy, w dobrej kondycji i samopoczuciu. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta kota, jak często go karmić i jaką karmę wybierać.
Podstawowe zasady żywienia kota – składniki niezbędne w diecie
Niezależnie od tego, czy dla swojego kota przygotowujesz jedzenie samodzielnie, czy karmisz go gotową karmą, codzienna dieta zwierzaka powinna zawierać stałe składniki, które są dla niego niezbędne. Koty są mięsożerne, więc to mięso powinno stanowić podstawę każdego posiłku, ale nie wolno zapominać także o warzywach i owocach. W gotowych karmach ułatwieniem jest, że wszystkie składniki są odpowiednio zbilansowane i mają prawidłowe proporcje.
Podstawowe składniki diety kota:
- białko (głównie mięso i ryby)
- tłuszcze omega-3 i omega-6
- witaminy (A, C, E,F, H, K, a także witaminy z grupy B i D)
- makro i mikroelementy (sód, potas, wapń, żelazo, magnez, selen, miedź, cynk, fosfor, jod, mangan)
- węglowodany
- przeciwutleniacze
- woda
Karmienie kota gotową karmą – sucha czy mokra?
W karmieniu kotów należy również wziąć pod uwagę ich wrażliwy układ pokarmowy – w wyniku nieodpowiedniego żywienia mogą poważnie chorować. Wybieraj więc dla swojego pupila karmę dobrej jakości, wysokomięsną i bez sztucznych dodatków. Sklepy zoologiczne oferują ogromny wybór karm dla kotów. Karmy są dedykowane do wieku, rasy czy schorzeń, z którymi koty mają do czynienia. Bez problemu dopasujesz karmę dla kociąt, kotów dorosłych czy seniorów, dla kotów sterylizowanych (lub po kastracji) i z długą sierścią. Na rynku dostępne są również karmy weterynaryjne – dla kotów wrażliwych, z problemami nerek, wątroby czy nadwagą, karmy hipoalergiczne i inne.
Swojego kota możesz karmić wyłącznie karmą suchą, mokrą lub w sposób mieszany (sucha + mokra). W przypadku suchych karm, w prosty sposób oddzielisz wymaganą porcję na posiłek, dobrze się je przechowuje (zamykane woreczki, dzięki czemu karma nie wietrzeje i jest zabezpieczona przed rozsypaniem). Są wygodne w podróży, a dostępność wielu wersji smakowych sprawia, że znajdziesz ulubioną karmę nawet dla wybrednego kota. Karma mokra dzięki swojej wilgotności pozwala uchronić kota przed odwodnieniem (choć oczywiście nie zastąpi wody!). Karmy mokrej można używać do rozmiękczania karmy suchej dla kotów. Opakowania w formie saszetek lub małych konserw są wygodne w podróży i łatwo się je przechowuje. Zarówno karma mokra, jak i sucha mają swoje zalety. Wybierając karmy dla kota o dobrym składzie, możesz mieć pewność, że twój pupil otrzyma wszystkie składniki, jakich potrzebuje.
Dieta BARF dla kota – jedzenie przygotowywane samodzielnie
Wiele osób uważa, że posiłki przygotowywane dla kota samodzielnie będą bardziej wartościowe. Dieta BARF jest dietą najbardziej zbliżoną do pierwotnej diety kotów. Opiera się głównie na mięsie surowym mrożonym oraz dodatkach w postaci warzyw i owoców. Trzeba też pamiętać o suplementacji, by uniknąć niedoborów składników i chorób. Wybierając mięso do diety BARF, zawsze kupuj je z pewnego źródła, by mieć pewność, że spełnia wymagania jakościowe i jest bezpieczne dla zdrowia (nie zawiera pasożytów czy wirusów). Domowe karmienie kota ma wiele zalet, ale wymaga też przynajmniej podstawowej wiedzy na ten temat, by móc przygotować dobrze zbilansowaną dietę dla swojego pupila.
Jak często karmić kota?
Kota nie powinno się przekarmiać, by nie doprowadzić do nadwagi. Dorosły kot powinien jeść w ciągu dnia maksymalnie 80g suchej karmy lub 250-300g mokrej. W przypadku karmienia mieszanego należy odpowiednio dopasować proporcje, by nie przekroczyć dziennej dawki. Ponieważ koty mają niewielkie żołądki, jedzenia najlepiej podzielić na kilka małych posiłków. Błędem jest zapewnienie nieograniczonego dostępu do karmy suchej, natomiast bardzo ważne jest, by kot miast stały dostęp do wody. Odwodnienie u kota może spowodować poważne problemy z nerkami. Pamiętaj też o racjonalnym dawkowaniu kocich przysmaków, najlepiej podawać je w trakcie zabawy, co zmobilizuje pupila do aktywności.
Najczęściej popełniane błędy w karmieniu kota
Wielu właścicieli popełnia błędy w karmieniu kota, często nawet nieświadomie. Wymieniamy je, byś mógł się ich wystrzec lub zmienić nawyki na przyszłość:
- monotonna dieta (urozmaicaj jadłospis, by dostarczać kotu istotnych dla jego zdrowia składników)
- podawanie kotu karmy innej niż dedykowanej dla kotów lub karmienie go “resztkami ze stołu”
- podawanie nabiału – koty wraz z wiekiem tracą naturalną zdolność trawienia laktozy. Tylko kocięta powinny pić mleko, u starszych kotów spożywanie nabiału może się skończyć biegunką
- brak stałego dostępu do czystej, świeżej wody
- podawanie produktów niedozwolonych dla kotów (czekolada, kawa, rodzynki i winogrona, awokado, cebula szczypiorek czosnek, szpinak, surowe ryby, surowe białko jaj, produkty zbożowe)
- podawanie za zimnych potraw, za gorących lub za bardzo doprawionych
Bądź odpowiedzialnym właścicielem i zadbaj o zdrową dietę swojego kota.
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined