25.08.2022
Bób dla kota. Czy koty mogą jeść bób?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bób kojarzy się nam z ciepełkiem i beztroskim latem. Może dlatego, tak wielu z nas lubi wyjadać ugotowane nasiona bobu z łupinek. Ale co, jeśli obrane ziarno tej rośliny już raz posmakowało twojemu mruczkowi? Czy koty mogą jeść bób? Czy to warzywo może im pomóc, czy wręcz przeciwnie - zaszkodzić?
fot. Shutterstock
Co jest w nasionach bobu?
Pamiętając o tym, że koty są z natury drapieżnikami i spokojnie przeżyją bez warzyw w swojej diecie, warto wspomnieć o wartościowych składnikach, jakie mają w sobie nasiona bobu. Otóż bób ma w sobie dużo błonnika, a także obfituje w białko. Zawiera też składniki mineralne, np. magnez i żelazo, a także witaminę K.
Czy koty mogą jeść bób?
W teorii owszem. Z reguły koty całkiem dobrze trawią ugotowany bób i fasolę. Jednak najważniejsze, by nigdy nie podawać kotu surowych nasionek, a także ziaren z puszki. Tak samo, nigdy nie powinno się karmić mruczka fasolką po bretońsku, gdyż może to skutkować schorzeniami trzustki i wymiotami. Nieważne, jakie nasiona strączkowe - najlepiej podać je ugotowane w samej wodzie, bez żadnych sosów, ziół czy przypraw pokroju soli czy cukru.
Wskazówki praktyczne
Ważny jest także sposób podania nasionek bobu czy fasoli. Oprócz rezygnacji z wszelkich przypraw warto pomyśleć nad konsystencją. I tak, przede wszystkim należy obrać bób z łupinek przed podaniem go kotu. Wówczas zmniejszymy ryzyko połknięcia miękkiej, ale łykowatej łupinki, która mogłaby się przykleić do przełyku. Warto też podzielić nasionka na mniejsze, "bardziej przystępne" dla kota kawałeczki. Albo też można by lekko potraktować bób blenderem, dzięki czemu uzyskałoby się rodzaj łatwo przyswajalnej papki.
Bób dla kota. Zdrowy umiar
Najistotniejsze jest jednak to, żeby stosować zasadę złotego środka i odpowiednio wyważyć proporcje. W przypadku diety kota tyczy się to każdego warzywa, ponieważ w rzeczywistości mruczki nie są przystosowane do efektywnego trawienia tego typu pokarmu. Zawartość błonnika jest tu zarówno zaletą, jak i wadą, gdyż poprawia on trawienie, jednak jednocześnie może powodować biegunki.
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined
23.12.2024
Zakłaczenie kota - sposoby na kule włosowe
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nagromadzone w jelitach kota kule włosowe, czyli pilobezoary, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka! Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak zapobiegać zakłaczeniu kota.
undefined
20.12.2024
Anemia u kota. Jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowy mruczek też może cierpieć na niedokrwistość. Jakie przyczyny może mieć anemia u kota, na czym polega i jak pomóc zwierzakowi w takiej sytuacji?
undefined