08.08.2023
Dieta BARF dla kotów. Poznaj wady i zalety tego sposobu żywienia!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
BARF dla kotów – dieta budząca kontrowersje i ciesząca się skrajnymi opiniami. Lekarze weterynarii wypowiadają się o niej ostrożnie bądź są jej przeciwni. Ma swoich zagorzałych „wyznawców”. Przestawić kota na BARF czy nie?
fot. Shutterstock
BARF to skrót od angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food. Oznacza to biologicznie odpowiednie surowe pożywienie. Dieta BARF powstała na podstawie wieloletnich badań nad żywieniem psów i kotów w procesie ewolucji. Jej twórcą jest lekarz weterynarii, Ian Billinghurst, który opracował zasady diety BARF dla psów. Opierając się na swych doświadczeniach, wydał książkę „Give Your Dog a Bone“ („Daj swemu psu kość”), która szybko stała się niezwykle popularna wśród właścicieli psów na całym świecie. Z biegiem czasu właściciele psów, bardzo zadowoleni z efektów, jakie dieta BARF przyniosła ich czworonogom, zaczęli stosować ją także w żywieniu swoich kotów. Tak narodził się odłam BARF-u dla „małych tygrysków”, który opierając się początkowo na zasadach dla psów, rozwinął się i znacznie przerósł swój pierwowzór pod względem dopracowania szczegółów diety.
Na czym polega dieta BARF dla kotów?
Podstawą diety jest podawanie kotom wyłącznie surowego pokarmu, który ma jak najbardziej zbliżyć się do pożywienia, jakie dzikie koty spożywały w naturalnych warunkach. Opiera się na idei mówiącej, że kot jest doskonałym organizmem stworzonym przez lata ewolucji i przystosowanym do określonego, najlepszego dla tego gatunku, rodzaju pożywienia.
Dieta współczesnego kota powinna zatem jak najbardziej upodabniać się do diety jego przodków, dzikich kotów afrykańskich, oraz żyjących również dziś na wolności przedstawicieli gatunku. Pod względem metabolicznym kot domowy nie różni się bowiem od dzikiego kota, który zjada upolowane przez siebie ofiary w całości, wraz z wnętrznościami (małe gryzonie, ptaki, owady), do tego jaja ptaków. Dlatego biologicznie odpowiednie surowe jedzenie dla kotów to dieta oparta o produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, podroby i kości.
Składniki diety BARF powinny odzwierciedlać rodzaje, zróżnicowanie oraz proporcje naturalnej diety dzikich kotów. Surowe mięso wraz z kośćmi i podrobami, jaja oraz ryby zawierają świeże, niezbędne dla organizmu kota aminokwasy, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. W diecie tej nie występują wysokoprzetworzone produkty, sztuczne konserwanty i barwniki. Kocia dieta BARF nie zawiera produktów zbożowych, bogatych w węglowodany, których koty nie potrafią właściwie wykorzystywać. Surowy pokarm zapewnia kotom odpowiednią ilość enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii, dzięki którym mogą one prawidłowo funkcjonować.
Co musi znaleźć się w mieszance BARF dla kotów?
Dieta BARF składa się z:
- mięsa mięśniowego różnych gatunków, wraz ze skórami i tłuszczem,
- kości drobniejszych zwierząt (czasem zmielonych, czasem zastępowanych suplementem wapnia – skorupkami jaj kurzych lub mączką kostną),
- podrobów (wątroba, serca, żołądki, nerki, płucka, móżdżki),
- surowych ryb,
- naturalnych suplementów jak: olej rybi, żółtko jaj, algi, drożdże piwne, tauryna czy tran suplementujący witaminę D,
- minimalnej ilości warzyw i owoców dostarczających błonnika i niewielkich ilości węglowodanów.
Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby mięso było świeże, dopuszczone do spożycia przez ludzi, a także pochodziło od zwierząt zdrowych i młodych.
Czy BARF nadaje się dla każdego kota?
BARF jest dietą, którą z łatwością można dostosować do potrzeb danego kota. Większość kotów lubi surowe mięso i szybko przyzwyczaja się do niego. Czasem okres potrzebny na zmianę diety jest dłuższy, jeśli do tej pory kot był żywiony wyłącznie gotowymi karmami. Nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne dla takiego modelu żywienia, jednak w przypadku kotów chorych na przewlekłe schorzenia istnieje konieczność modyfikacji pewnych elementów diety. Na przykład koty z nadczynnością tarczycy wymagać będą diety ubogiej w jod. Z kolei w przypadku niektórych chorób układu pokarmowego konieczne będzie gotowanie składników.
Zawsze też dostosowujemy dietę do konkretnego kota, zgodnie z jego upodobaniami, wiekiem i aktywnością. Istnieją pewne wzorce i schematy żywienia, które jednak łatwo można przystosować do własnych potrzeb.
Dieta surowa – zalety i wady
Jakie są zalety i wady diety BARF dla kota? Sprawdź, czy ten sposób żywienia będzie odpowiedni w waszym przypadku!
Zalety
- Kontrola nad jakością i rodzajem składników. BARF zawierający tylko te składniki, które dodamy do mieszanki, może być doskonałym rozwiązaniem dla opiekunów kotów cierpiących na alergie pokarmowe i nietolerancje. Samodzielnie przygotowywana dieta surowa nie będzie także zawierać konserwantów, barwników ani polepszaczy smaku, które w dużych dawkach mogą być szkodliwe dla zwierząt.
- Ograniczenie węglowodanów w diecie kota. Każda karma sucha i wiele mokrych mogą zawierać zboża lub ziemniaki. Takie składniki stanowią tylko źródło pustych kalorii i nie są potrzebne mięsożernym kotom.
- Lepsze nawodnienie zwierzaka. Wiele kotów ma problem z piciem wystarczającej ilości wody. Odwodnienie grozi szczególnie zwierzakom żywionym suchą karmą i może być przyczyną poważnych chorób nerek. Mięso i podroby stanowią naturalne źródła wody dla domowych mruczków. Jeśli twój kot ma problemy z nerkami, podawanie mu diety bazującej na surowym mięsie może stanowić nieocenioną pomoc przy leczeniu!
- Korzyści zdrowotne diety BARF dla kotów. Naturalna, surowa dieta ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie kota. Zwykle po zmianie pożywienia na BARF obserwujemy ustąpienie wielu problemów zdrowotnych, takich jak alergie, stany zapalne, nadmierne linienie, brzydka sierść, kamień nazębny. Kot zaczyna mieć więcej energii. Dieta BARF wspomaga także leczenie niewydolności organów wewnętrznych, cukrzycy oraz problemów z układem moczowym. Poprzez korzystny wpływ na system odpornościowy zwierzęcia zapobiega wielu chorobom, natomiast wyeliminowanie nadmiernej ilości węglowodanów pozwala zachować szczupłą sylwetkę zdrowym kotom, a otyłym schudnąć.
Wady diety BARF dla kotów
- Dieta surowa wymaga wiedzy. Podawany kotom pokarm musi zaspokoić zapotrzebowanie kota na wszystkie składniki odżywcze. Nieodpowiednio zbilansowana mieszanka spowoduje, że nasz zwierzak nabawi się poważnych niedoborów, które mogą nawet zagrozić jego życiu! Dlatego, decydując się na samodzielne przygotowanie posiłków mruczkowi, musimy zdobyć niezbędną do tego wiedzę lub zasięgnąć porady u kociego dietetyka. W internecie znaleźć można także płatne narzędzia ułatwiające komponowanie naszej mieszanki i dobranie odpowiedniej suplementacji.
- Przygotowanie mieszanki może być czasochłonne. Ilość pracy, jaką trzeba włożyć w przyrządzanie kociego jedzenia, może zniechęcić wielu opiekunów. Przygotowywanie przepisów, kupowanie niezbędnych składników i suplementów, mielenie mięsa i porcjowanie go na poszczególne posiłki to robota niemal na cały dzień!
- Musisz mieć miejsce w zamrażalniku. Do przechowywania karmy BARF dla kota konieczny będzie zamrażalnik… I to całkiem spory! Oczywiście możesz przygotowywać na raz tylko niewielką ilość porcji. Jednak dużo łatwiej jest robić to „hurtowo” – dzięki temu zajmie to mniej czasu.
Czy dieta BARF dla kotów to dobry pomysł?
Opiekunowie serwujący swoim pupilom posiłki bazujące na mięsie i podrobach poświęcają wiele czasu na edukację i przygotowywanie mieszanek. Jednak liczne korzyści, jakie niesie dieta surowa, sprawiają, że koci BARF zyskuje coraz większe grono zwolenników. Przed wprowadzeniem takiej diety warto wykonać kotu szczegółowe badania krwi i skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem.
BARF dla kotów jest wprawdzie prosty i logiczny, jednak niezbędne minimum wiedzy jest konieczne. Może on zdziałać wiele dobrego, ale nieodpowiednio stosowany może także zaszkodzić. Ponieważ koty są istotami wyjątkowymi, całkowicie różnymi od ludzi, mają swoje wyjątkowe żywieniowe potrzeby. Aby te potrzeby właściwie zaspokoić, trzeba je najpierw dokładnie poznać.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined