11.09.2020
Jak karmić kota po zabiegu sterylizacji?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Ponad połowa kotów domowych w Polsce jest poddawana zabiegowi kastracji lub sterylizacji. Zabieg ten pomaga ograniczać rozszerzanie się populacji kotów bezdomnych i wpływa na zachowanie kota w domu. Warto jednak pamiętać, że wpływa on także na organizm kota, dlatego należy przestrzegać diety i zapewnić mu dodatkową dawkę ruchu. Dowiedz się, jak być odpowiedzialnym opiekunem sterylizowanego kota!
Opieka nad kotem domowym to nie tylko zapewnienie pełnej miski z jedzeniem i wodą, czy dostępu do kuwety, ale także spełnienie innych, czasem mniej ewidentnych potrzeb. Karmienie kota sterylizowanego to nie jest trudne zadanie pod warunkiem, że jak w każdym przypadku będzie dostosowane do konkretnego zwierzaka. Każdy z nas ma inny styl i tryb życia, który wpływa na codzienne funkcjonowanie naszych kotów. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego sposobu czy modelu karmienia kota, który będzie pasował każdemu. Optymalny sposób żywienia kota jest nie tylko dopasowany do jego potrzeb, ale także wpisuje się w codzienną regularną rutynę, pozwalającą utrzymywać dobre nawyki, zarówno u kota, jak i jego opiekuna.
Wielkość dziennej porcji karmy dla kota sterylizowanego
Wielkość dziennej porcji pokarmu będzie uzależniona od jego gęstości energetycznej (kaloryczności) oraz wartości odżywczej (m.in. poziomu białka w gramach na 100 kcal diety). Gęstość energetyczna pokarmu jest bezpośrednio związana z poziomem wilgotności pokarmu, ponieważ karmy mokre mają w swoim składzie ¾ wody i dostarczają „rozwodnione” kalorie – przez co, aby spełnić dzienne potrzeby należy ich zjeść 3-4 razy więcej niż karmy suchej. Ma to swoje plusy, gdyż przy żarłocznym kocie, można mu podawać proporcjonalnie więcej saszetek z karmą mokrą, a mniej karmy suchej. Podstawowym błędem większości opiekunów kotów jest brak kontroli i sypanie nadmiernej ilości skoncentrowanej odżywczo karmy suchej, co przyczynia się do przejadania nią i potencjalnej nadwagi u kota. Nadwaga i otyłość u kotów jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka dla wielu chorób w tym: metabolicznych (cukrzyca), dróg moczowych, czy układu ruchu.
Nie zawsze mniej, znaczy lepiej dla kota
Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się karmić kota, sprawdź dokładnie, ile Twój kot powinien otrzymywać w ramach zbilansowanej dla niego dziennej porcji. Kluczowe jest, aby karma była pełnoporcjowa i poprzez odpowiednią kompozycję wspomagała kontrolę pH moczu oraz składu po posiłku, aby był w zakresie neutralnym dla wytrącania się kamieni (tzw. mocz metastabilny dla formowania się urolitów u kota). Sam fakt jedzenia większej ilości karmy mokrej, czy picia wody, niestety nie ustrzeże przed zachodzeniem krystalizacji w drogach moczowych kota, bo jest to proces, na który wpływa wiele czynników środowiskowych. Tak więc dla optymalnej profilaktyki chorób dróg moczowych kluczowe będzie: odpowiednia kompozycja karmy dla sterylizowanego kota, odpowiedniej wielkości porcje dostosowane do wielkości i aktywności kota, oraz spożywanie wody przez kota (czy bezpośrednio, czy z pokarmem).
Przeciętny kot domowy ważący prawidłowo około 4 kg zaspokaja swoje potrzeby dzienne, około jedną filiżanką przeciętnej suchej karmy lub szklanką mokrego jedzenia (lub połączeniem proporcjonalnie dobranych ilości). Tymczasem u kota sterylizowanego potrzeba na energię jest o 1/5 niższa, co nie zawsze oznacza, że samo zmniejszenie kociej porcji wystarczy, aby utrzymać jego optymalną formę. Samo zmniejszenie porcji nie działa w większości przypadków karm (szczególnie wysokotłuszczowych powyżej 16% w suchej masie), gdyż jednocześnie zmniejszymy podaż białka, co może być dla naszego kota niekorzystne. Dodatkowo może niekorzystnie wpływać nie tylko na pobranie kalorii z makroskładników, ale także na pH moczu kota i zwiększać ryzyko krystalizacji. Dlatego warto sięgnąć po specjalne karmy dla kotów sterylizowanych, które dzięki swojej kompozycji pozwalają czasem podać nawet więcej jedzenia, bez ryzyka tycia i komplikacji zdrowotnych. Taką karmą dostarczającą specjalnie opracowaną kompozycję składników, jest Purina® PRO PLAN® Adult Sterilised z zastrzeżoną formułą OPTIrenal® dostępna w formie karmy suchej oraz saszetek.
Zdrowie kocich nerek, wczoraj i dziś
Nerki to organ, którego jednym z głównych zadań jest filtrowanie i oczyszczanie krwi oraz usuwanie produktów przemiany materii, dostających się wraz z pokarmem do organizmu kota. Nadmiar składników odpadowych, toksyn czy składników mineralnych, są neutralizowane i usuwane wraz z moczem z organizmu kota. W wyniku procesu oczyszczania krwi, w nerkach zachodzą bardzo intensywnie procesy utleniania, praktycznie 10% całej konsumpcji tlenu w organizmie jest zużywane przez nerki. To niestety wpływa także na produkcję wolnych rodników, które niszczą tkankę i przyspieszają proces starzenia całego narządu, przez co są bardziej podatne na choroby, a z czasem tracą swoją wydolność.
Obecnie koty utrzymywane w domach żyją dwukrotnie dłużej, niż przed trzydziestu laty, a problemy przewlekłych schorzeń nerek dotyczy ponad połowy dojrzałych i starszych kotów (po 7 roku życia). Obserwuje się, że jedną z głównych przyczyn śmiertelności (po nowotworach), są choroby układu wydalniczego w tym nerek. Zaburzenia na tym polu pojawiają się najczęściej już u kotów w średnim wieku (nawet około 3 roku życia), a 1/3 kocich pacjentów odwiedzających kliniki weterynaryjne to właśnie zwierzęta z chorobami nerek. Ponieważ jest to tak delikatny narząd, codzienna, regularna profilaktyka prozdrowotna jest czynnikiem koniecznym dla zapewnienia długotrwałego zdrowia całego organizmu kota.
Optymalne karmienie sterylizowanego kota
Najlepsza karma dla kota po zabiegu sterylizacji lub kastracji to codzienna dieta wspomagająca profilaktykę nadwagi oraz funkcje układu wydalniczego. Możesz na co dzień wspierać organizm swojego kota, karmą Purina® PRO PLAN® Adult Sterilised w której wykorzystano zastrzeżoną formułę OPTIrenal®, o skuteczności potwierdzonej na podstawie badań klinicznych z udziałem kotów, a opracowaną przez uznane na świecie ośrodki badawcze. W zastrzeżonej kompozycji składników OPTIrenal® znajdziesz połączenie składników funkcjonalnych:
– optymalny poziom przeciwutleniaczy takich jak: witamina E, C i beta-karoten (który dla kota nie jest prekursorem witaminy A), które wpływają na zmniejszenie zniszczenia DNA komórek nerek w wyniku działania wolnych rodników;
– kontrolowaną zawartość argininy – niezbędnego aminokwasu w diecie kota i prekursora tlenku azotu, który wpływa na polepszenie ciśnienia w nerkach, przez co m.in. chroni przed zatruciem amoniakiem;
– długołańcuchowy kwas Omega 3 (kwas eikozapentaenowy – EPA), który wpływa na zmniejszenie produkcji czynników prozapalnych w nerkach (ma działanie przeciwzapalne) i także dodatkowo pozytywnie wpływa na hemodynamikę nerek.
Połączenie tych wszystkich czynników, w odpowiednich proporcjach i ilościach pozwoliło stworzyć formułę OPTIrenal® obecną w Purina® PRO PLAN® Adult Sterilised dla dorosłych kotów po zabiegu. Wyniki badań klinicznych z udziałem 40 kotów pokazały, że przy stabilnym spożyciu karmy zawierającej unikalną kompozycję składników OPTIrenal®, już po 6 tygodniach o 1/3 zmniejsza się obecność izoprostanów w moczu kota – wskaźników, których ilość wzrasta w obecności wolnych rodników i podczas procesów zapalnych toczących się w nerkach. Wynik ten świadczy o istotnej ochronie, jaką przed postępującymi procesami starzenia dają karmy funkcjonalne PRO PLAN® dla kotów dorosłych stosowane regularnie. Dzięki takiej codziennej profilaktyce kot będzie dłużej cieszył się zdrowiem, nie tylko nerek, ale i całego organizmu.
Sycące kalorie dla kota
Kot czerpie energię z białka, tłuszczu oraz węglowodanów. Koty bardzo dobrze na poziomie nawet 90% przyswajają i magazynują energię dostarczaną przez węglowodany strawne (głównie skrobię), które znajdziemy w takich surowcach jak ziemniaki, groszek, czy ziarna. Aby poprawić pracę jelit oraz uczucie sytości, a także zapobiegać zaleganiu włosów w przewodzie pokarmowym w diecie kota powinno znaleźć się także włókno pokarmowe. Są to węglowodany niestrawne, w diecie ludzkiej nazywane błonnikiem, które energii nie dostarczają jako takie, ale pełnią szereg ważnych prozdrowotnych funkcji w organizmie (z obniżaniem wchłaniania szkodliwych produktów przemiany materii w jelitach włącznie).
Wyniki badań naukowych wskazują, że nadmiar tłuszczu w diecie kotów jest głównym ryzykiem nadwagi i otyłości, oraz współistniejących chorób. Optymalnie wysoki poziom białka, daje uczucie sytości, a węglowodany strawne pozwalają oszczędzić wykorzystanie białka na cele energetyczne. Naturalnym sposobem dostarczenia optymalnego połączenia węglowodanów lekkostrawnych dla kota i odpowiedniego włókna wspomagającego funkcje jelit, jest dodatek pełnoziarnistych zbóż w diecie. Dowiedz się więcej na temat aktualnej wiedzy odnośnie do węglowodanów w diecie zwierząt towarzyszących oraz w karmach ze Stanowiska Rady Naukowej FEDIAF. Jak widać zrównoważona podaż wszystkich składników pokarmowych w diecie, pozwala osiągnąć optymalne proporcje energii i pomóc Twojemu kotu żyć dłużej zdrowiej.
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.01.2025
Jak dawkować kocią karmę? Sprawdź, ile karmy powinien dostawać twój kot!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nie jesteś pewien, jak dawkować kocią karmę? Podpowiadamy, jak duże powinny być posiłki twojego mruczka w zależności od jego wieku i wielkości!
undefined
09.01.2025
Czy kot może jeść ryż?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Debata na temat ryżu w kociej diecie jest wciąż żywa. Jedni uważają, że absolutnie nie powinien się w niej znaleźć, inni zaś, że może stanowić jej element. Czy kot może jeść ryż? Sprawdź!
undefined
06.01.2025
Czego nie może jeść kot? Pokarmy szkodliwe i zakazane dla kotów
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Tych kilka produktów często ląduje w kociej diecie, ponieważ uważa się je za kocie delicje. Tymczasem są dla nich po prostu szkodliwe! Sprawdź, co znajduje się na liście produktów zakazanych dla kotów i nie podawaj ich swojemu pupilowi!
undefined