14.06.2020
Aksamitka – cud natury w twoim ogrodzie. Czy dla kota również?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Aksamitka to popularny kwiat z naszych ogrodów. Niby niepozorny, lecz tak naprawdę zawiera wiele cennych składników i jest prawdziwą bombą luteinową! Czy nadaje się dla kotów?
fot. Shutterstock
Aksamitka wzniesiona to popularna roślina ozdobna, którą z pewnością widziałeś, a może nawet uprawiasz w swoim ogrodzie bądź na balkonie. Inne jej nazwy to: aksamitek wzniesiony, szarańcza wzniesiona, szarańcza wielkokwiatowa, tagetes wzniesiony. Pochodzi z Ameryki Środkowej i północnych obszarów Ameryki Południowej, ale dzięki swojej urodzie i właściwościom powszechnie zagościła również na europejskich ziemiach jako ozdobna roślina ogrodowa. Choć woń aksamitki jest dyskusyjna, to bezdyskusyjne są jej właściwości. Jak się okazuje, aksamitka ma więcej zalet niż mogłoby się wydawać i może być zdrowa dla… twojego kota.
Aksamitka – właściwości
Aksamitka jest jednym z najbogatszych źródeł luteiny w naturze. Bogate w nią są jej piękne żółte i pomarańczowe kwiaty, a im ciemniejsze, tym więcej luteiny w sobie zawierają. Najciemniejsze płatki potrafią oferować imponujące jej ilości: 1200 mg/100 g (więcej niż tabletki). Luteina to naturalny przeciwutleniacz, współdziałający z innymi składnikami pokarmowymi, takimi jak witaminy C i E, w celu przeciwdziałania zmianom oksydacyjnym w organizmie. Luteina jest też znana ze swojego dobroczynnego wpływu na wzrok. Ale aksamitka to również źródło kumaryny, flawonoidów, likopenu, kwasu fenolowego, beta-karotenu, zeaksantyny. Co z tych składników jest potrzebne naszym kotom?
Aksamitka w kociej karmie
W wielu karmach znajdziemy informacje o zawartości ekstraktu z aksamitki. Producenci wykorzystują głównie luteinę, w którą aksamitki są tak bogate. Luteina działa korzystnie na wzrok i jest podstawowym składnikiem suplementów mających za zadanie poprawić zdrowie oczu. Ale czy tylko?
Jakie korzyści dla zdrowia naszych pupili niesie aksamitka?
- sprzyja utrzymaniu zdrowego wzroku
- ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne
- zwalcza wirusy i bakterie
- obniża poziom cukru we krwi
- wspomaga trawienie
- ma działanie przeciwnowotworowe
- poprawia elastyczność naczyń krwionośnych
- zwiększa odporność
Warto jednak pamiętać, że zawartość w niektórych karmach może być zbyt mała, aby mówić, że produkt jest źródłem luteiny.
Aksamitka na świecie
Nepal: wyznawcy hinduizmu uważają aksamitkę za świętą. W jej kwiatach o barwie pomarańczowej zamieszkiwać ma bogini Taledźu.
Gruzja: suszone i mielone płatki aksamitki zwie się imeretiańskim szafranem.
Indie: kwiaty aksamitki symbolizują szczęście, dlatego należą do kwiatów weselnych.
Meksyk: tutaj aksamitka jest z kolei kwiatem pogrzebowym.
Peru: kwiaty aksamitki są wykorzystywane do barwienia potraw.
Na całym świecie: kwiaty mogą stanowić dodatek do potraw. Są jadalne, a przy okazji zdrowe.
Czy kot może jeść kwiaty aksamitki?
Czy kot może skubać kwiaty aksamitki? Doskonale wiemy, że mruczki słyną z zamiłowania do podgryzania różnego typu roślinek. Niestety interesują się również tymi, które im nie służą, a nawet potrafią zatruć. Jak jest z aksamitką? Aksamitka sadzona jest nie tylko w celach ozdobnych, ale także ochronnych. Substancje chemiczne uwalniane przez korzenie rośliny są toksyczne dla pasożytniczych nicieni, ale uważa się także, że specyficzny zapach aksamitki odstrasza psy i koty. Czy to prawda? Jedne koty odstraszy, inne przyciągnie. Wiemy, że z kotami nigdy nie wiadomo i każdy może reagować inaczej na poszczególne bodźce.
Na szczęście aksamitka dla kota jest rośliną bezpieczną. Jeśli mruczek lubi ją podjadać, to się nią nie zatruje. Należy jednak uważać. W nadmiarze nic nie pomaga, a wszystko szkodzi. Tym bardziej, gdy roślina jest źródłem tak wysokiej dawki jakiegoś składnika. Poza tym organizm kota nie jest przystosowany do prawidłowego trawienia dużych ilości roślin. Chociaż spożycie aksamitki nie zagraża życiu, zwierzę może odczuwać dyskomfort trawienny, a jeżeli kot jest bardzo wrażliwy i cierpi na alergie – lepiej nie ryzykować i nie sadzić tych kwiatów.
Uwaga!
Kwiatów nie powinny jeść kotki w ciąży oraz matki karmiące młode.
Aksamitka dla kota
Jak widzisz, niektóre rośliny to prawdziwe skarbce dobroczynnych składników. Ekstrakty z nich są cenne i można dodawać je do karm dla zwierząt. Lepiej jednak nie zastępować ich w surowej i naturalnej formie. Tym bardziej w przypadku zwierząt, które nie są przystosowane do trawienia pokarmu roślinnego. Aksamitka należy do kwiatów bezpiecznych dla kotów. Jeśli twój mruczek zna umiar – możesz sadzić ją w swoim ogrodzie. Jeśli jednak twój pupil zbytnio interesuje się podgryzaniem roślin, lepiej kota od nich izolować.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined