22.06.2021
Picie wody. Czego naprawdę potrzebuje twój kot?
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Z jednej strony miłośnicy sterylnej czystości, z drugiej małe brudaski. Dowiedz się, jak właściwie piją koty!
fot. Shutterstock
Odpowiednie nawodnienie w upalne dni to podstawowa zasada zarówno dla ludzi, jak i dla wszystkich innych stworzeń – w tym naszych kochanych mruczków. Ale czy napojenie ich w upalne dni (i nie tylko) to na pewno taka prosta sprawa? Niestety nie! Jak w wielu innych kwestiach, tak i w tej mruczki mają swoje małe i większe dziwactwa, z którymi my – opiekunowie – musimy sobie radzić.
A fe! Tu są zarazki!
Niektóre koty wykazują szczególną niechęć do swojej miski z wodą. Zastanawiałeś się kiedyś, co może być tego powodem? Jak się okazuje, przyczyna takiego zachowania jest zakorzeniona głęboko w kocim instynkcie – bliźniaczym z tym, który posiadają dzikie koty, np. żbiki. Kot może nie chcieć pić wody z miski, ponieważ bardzo często leży ona w sąsiedztwie karmy – mokrej czy suchej, to bez znaczenia. Mruczek instynktownie przeczuwa, że spożywanie wody znajdującej się w pobliży „ofiary”, może skończyć się dla niego chorobą, spowodowaną przez bakterie. Zaraz… Jaka ofiara? Jakie bakterie?!
Rzecz oczywiście w tym, że w naturalnym środowisku woda, która znajduje się w pobliżu upolowanej ofiary, może zostać skażona przez bakterie. Pozostawiona padlina prędzej czy później zacznie się psuć i pojawią się na niej groźne bakterie. Wysoko rozwinięty instynkt przetrwania kota podpowiada mu więc, że zdecydowanie lepiej jest poszukać wody gdzieś indziej, a najlepiej, by była to czysta woda w ruchu – stąd kocie zamiłowanie do wody prosto z kranu!
Poznaj kocią tajemnicę! Dlaczego mruczki wylewają wodę z miski? Kliknij TUTAJ.
Nawodnienie kota – eksperyment
Jeśli chcesz zadbać o prawidłowe nawodnienie kota, wykonaj w domu mały eksperyment. Umieść miski z taką samą wodą w różnych miejscach w domu i obserwuj, z której znika najwięcej i najszybciej. W ten sposób łatwo poznasz, w którym miejscu twojemu mruczkowi pije się najbardziej komfortowo. Proste, prawda?
Czy kot będzie się dobrze bawił w basenie? Sprawdź TUTAJ, czy te zwierzaki lubią pływać!
Kocie, ty świnko!
A co, gdy mruczek zachowuje się wprost odwrotnie? Gdy z uporem maniaka spija wodę z brudnych garów, psiej miski lub z podstawek od doniczek? Cóż, w jego mniemaniu dalej jest to bezpieczniejsze i bardziej higieniczne niż picie wody z miski znajdującej się blisko jedzenia. Dodatkowo wiele kotów nie lubi pić wody z kranu. Najczęstszym powodem jest wyczuwanie w niej – nazwijmy rzecz po imieniu – chemii, choćby chloru. Choć zawartość tego pierwiastka w wodzie pitnej nie może przekraczać 0,3 mg/l, to dla czułego węchu kota nawet to może być za dużo. W jego odczuciu o wiele bezpieczniejszym napojem będzie to o zapachu bardziej „organicznym”, naturalnym. Aromaty z obiadu lub roślinna woń będą o wiele bardziej przekonujące niż czysta woda z kranu.
Mimo że nawodnienie kota wbrew pozorom nie jest najprostszą sprawą, to absolutnie nie można jej zaniedbywać. Nadchodząca fala upałów będzie sporym obciążeniem dla naszych czworonożnych przyjaciół. Nasza w tym głowa, by zadbać o ich dobre samopoczucie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym nawadnianiu kota, zapraszamy TUTAJ!
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined