01.12.2023
Twój kot nie lubi gości? Oto, co możesz z tym zrobić!
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Towarzyski kot zaglądający z ciekawością do przedpokoju, aby sprawdzić, kto nas odwiedził, wcale nie jest rzadkością. A co zrobić, gdy nasz mruczek nie przepada za gośćmi?
fot. Shutterstock
Niektóre koty potrafią dosłownie przesiedzieć wieczór na kolanach gościa albo… niemal w jego talerzu, dopominając się smakowitego kąska. Co, jeśli nasz pupil nie należy do tego grona i na widok przychodzących do nas znajomych lub rodziny czmycha przerażony, by ukryć się w jak najdalszym kącie? Sprawdź, jak działać, kiedy twój kot nie lubi gości!
Przede wszystkim – nic na siłę
Nie zmuszaj kota do kontaktu z ludźmi, jeśli wyraźnie nie ma na to ochoty. W razie potrzeby przypomnij o tym również swoim gościom! Zdecydowanie odradzamy chodzenie za kotem, uporczywe nawoływanie, próby pogłaskania kota znienacka, czy tym bardziej… brania na ręce. Pamiętaj, że nie wszyscy są znawcami kocich zachowań! Ludzie mają prawo nie wiedzieć, że takie próby zaprzyjaźnienia się ze strachliwym zwierzakiem są dla niego zbyt natarczywe i mogą jedynie zwiększyć stres związany z odwiedzinami.
Planując spotkanie towarzyskie w obecności kota, który boi się gości, postaraj się uwzględnić potrzeby pupila. Huczne spotkanie z głośną muzyką raczej nie pomoże mu oswoić się z nowymi ludźmi ani nie jest dobrym momentem na przekonywanie go do zawarcia z nimi znajomości. Postaraj się zapewnić kotu na ten czas bezpieczne schronienie w innym pomieszczeniu. Możesz skorzystać również z dyfuzora z feromonami – pomoże zwierzakowi się zrelaksować mimo niedogodności sytuacji.
Przez żołądek do… serca
Jeśli planujesz spokojny wieczór w towarzystwie co najwyżej kilku osób, to może być świetny moment na próbę przekonania kota do ich obecności. Na początek rozłożenie kilku smakołyków w pobliżu miejsca spotkania może zachęcić kota do wyjścia z kryjówki i przyjrzenia się gościom. Jeśli pupil dał się skusić na przysmaki i obserwuje was z bezpiecznej odległości, możesz zaproponować gościom poczęstowanie go osobiście. Nie nastawiaj się jednak na to, że kot od razu przybiegnie do obcej osoby i weźmie jedzenie z ręki. Upuszczanie smakołyków niedaleko siebie może jednak pomóc mu zmniejszyć dystans.
Przyzwyczajając kota do obecności znajomych czy rodziny, możesz skorzystać z bezzbożowych, chrupiących przysmaków Brit Care Superfruits. Puszka z wygodnym otwarciem podczas potrząsania wydaje charakterystyczny dźwięk, który kot szybko nauczy się kojarzyć z pyszną nagrodą. Możesz wykorzystać to podczas wizyty gości, aby zachęcić pupila do dołączenia do Waszego spotkania! Brit Care Superfruits Insect z kokosem i dziką różą oparte są na białku owadów z dodatkiem łososia. Nie zawierają tłuszczu z kurczaka, zastępuje go olej kokosowy. To produkt odpowiedni dla wrażliwych kotów, przyjazny również tym z nietolerancją pokarmową!
Gdy kot się odważy...
Jeśli kot zdecydował się znacząco zbliżyć do gości, sukces jest blisko. Nie zepsujmy jednak tego zbyt szybkim przekraczaniem dystansu i… próbami głaskania kota. Pozwólmy mu oswajać się w swoim tempie, obwąchać ludzi i poczuć przy nich bezpiecznie. Pomoże w tym unikanie podnoszenia głosu i wykonywania gwałtownych ruchów. Jeśli kot zdecyduje się podejść bardzo blisko, czy nawet ociera się o gościa, można spróbować go dotknąć. Wskażmy znajomym najbardziej lubiane przez pupila pieszczoty – zwykle jest to głaskanie po grzbiecie, zwłaszcza w okolicach nasady ogona, ale też delikatnie drapanie pod bródką i za uszami. Lepiej, by goście unikali głaskania zwierzaka po brzuchu – większość kotów toleruje takie pieszczoty tylko przez krótką chwilę i… od swojego opiekuna.
Pilnie obserwujmy też mowę ciała pupila. Jeśli podczas kontaktu z gośćmi kot zaczyna robić uniki przed dotykiem ich rąk, nerwowo macha ogonem czy okazuje inne oznaki dyskomfortu – to pora, aby zostawić go w spokoju. Brak natarczywości i prawidłowe odczytywanie sygnałów wysyłanych przez kota zaprocentuje jego większym zaufaniem do odwiedzających nas osób i swobodniejszym zachowaniem kota w ich obecności. Pamiętajmy też, że nie każdy kot ostatecznie da się przekonać do poufałych kontaktów z naszymi przyjaciółmi czy rodziną. Uszanujmy jego niechęć i nie próbujmy go oswajać na siłę. Nie każdy pupil będzie duszą towarzystwa – choć każdy ucieszy się z pysznych smakołyków, pozostawionych mu dla umilenia takiego wieczoru.
Artykuł został przygotowany we współpracy z marką Brit.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2023
Jakie mięso powinien jeść kot? Sprawdź, co mówi zoodietetyk!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nasi mruczący towarzysze, mimo uroczej aparycji, są tzw. mięsożercami bezwzględnymi. Określenie to na szczęście nie dotyczy ich cech charakteru – mówi natomiast o ich potrzebach żywieniowych. Zdrowy kot potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego i powinno być ono podstawą jego diety.
fot. Shutterstock
01.09.2023
Kocięta w nowym domu – jak o nie dbać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak zapewnić kociakowi komfort i ułatwić mu aklimatyzację w nowym miejscu? Kluczową rolę odgrywa pierwszy dzień, który wymaga odpowiednich przygotowań. Przed przyjęciem kota do domu, jako odpowiedzialni opiekunowie, musimy przygotować niezbędne akcesoria – tzw. wyprawkę. Co jeszcze jest istotne, aby kociak poczuł się pewnie i był bezpieczny?
fot. Shutterstock
01.09.2023
Zioła dla kotów – na które zwrócić uwagę w karmach?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastosowanie ziół w kociej diecie może przynosić wymierne korzyści zdrowotne naszym pupilom. Substancje zawarte w roślinach wspomagają poprawę odporności zwierzęcia, biorą udział w profilaktyce wielu schorzeń, a nawet wspierają ich leczenie! Które zioła są szczególnie korzystne?
fot. Shutterstock