07.07.2019
Te nawyki koty przejmują od swoich opiekunów!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kto z kim przestaje, takim się staje” – wychodzi na to, że dotyczy to również relacji kocio-ludzkiej. Jakie nawyki koty przejmują od opiekunów?
fot. Shutterstock
Większość – jeśli nie wszyscy – opiekunów traktuje swoich kocich towarzyszy jak członków rodziny. A mruczki tak bardzo wsiąkają w nasze życie, że dostosowują swój codzienny tryb do trybu człowieka. Ale według pewnych badań koty przejmują również nawyki od swoich opiekunów – zarówno te dobre, jak i złe.
Koty przejmują nawyki opiekunów
Naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie w Mesynie postanowili dowiedzieć się, w jaki sposób koty próbują dopasować się do ludzkiej rodziny. Badacze obserwowali dwie grupy kotów. Pierwszą z nich były mruczki, które mieszkały w mniejszych domach i były bliżej opiekunów. W skład drugiej grupy weszły koty mieszkające na większych przestrzeniach, które nocowały poza domem. Obie grupy miały zapewnioną dobrą opiekę – również medyczną, a także oczywiście jedzenie i pielęgnację.
Mruczki z pierwszej grupy odzwierciedlały tryb życia swoich opiekunów – pora jedzenia, snu czy aktywność były bardzo podobne. Wynika z tego, że koty, które mieszkają w domu, przystosowują się do ludzkiego środowiska zdecydowanie bardziej niż te, które przebywają zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz.
Koty to inteligentne zwierzęta, które mają bardzo dobrą pamięć. Obserwują, uczą się i przejmują wzorce naszych działań. Wiedzą, gdzie opiekun przechowuje ich żywność. Ponadto wiedzą, o której godzinie jest pora karmienia, a także jak otworzyć drzwi szafki, które zostały nieprawidłowo zamknięte – mówi dr Jane Brunt, dyrektor CATalyst Council.
Jedzenie, spanie i toaleta…
Kiedy opiekun niewychodzącego kota idzie do pracy, to zwierzak odpoczywa i może być w stanie przewidzieć porę jego powrotu. Mruczek dostosowuje się do harmonogramu opiekuna i często je w tym samym czasie, co on. Ponadto, zwierzę jest na tyle sprytne, że może otworzyć szafkę, która nie została do końca zamknięta. A wszystko po to, aby uzyskać dostęp do jedzenia podczas nieobecności człowieka.
Kot niewychodzący również uczy się odpoczywać w tym samym czasie, co opiekun. Co więcej, ludzie, którzy ucinają sobie drzemki w weekendy bądź dni wolne od pracy, mogą oczekiwać, że ich koci przyjaciele pójdą spać razem z nimi.
Postawiłeś kuwetę w łazience? Czy zaobserwowałeś, że twój kot ma niezwykłe wyczucie czasu? Podąża bowiem za tobą właśnie wtedy, kiedy ty chcesz z niej skorzystać. Co więcej, wchodzi za opiekunem nie tylko po to, by poobserwować go przy wykonywaniu najintymniejszych czynności, ale też by w tym samym czasie, co on, skorzystać ze swojej kuwety.
A co z kotami, które są wychodzące? Według obserwacji naukowców przeważa w nich ich pierwotny instynkt i w nocy są bardziej aktywne – o tej porze dnia zwykle przebywają na dworze.
Wzór do naśladowania
Przeprowadzone badanie sugeruje, że środowisko, w którym kot dorasta i jest wychowywany, ma wpływ na jego osobowość i zachowanie. Mruczki są zwierzętami społecznymi, a ludzie odgrywają w ich życiu znaczącą rolę. Są oni dla zwierząt przede wszystkim wzorem do naśladowania.
Naukowcy twierdzą, że jeśli chcesz mieć kociego towarzysza, który przyłączy się do twojej rodziny, najlepiej będzie, abyś trzymał go w domu przez cały czas. Dzięki temu lepiej przystosowuje się do otoczenia. Ponadto, koty mogą również wpływać na przyzwyczajenia i tryb życia swoich opiekunów, a przecież od nich również możemy się wiele nauczyć 😉
Co o tym myślisz? Czy zgadzasz się, że koty przejmują nawyki od swoich opiekunów?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
17.04.2025
Jak zabezpieczyć okna przed kotem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nawet lekko uchylone okno stanowi potencjalne zagrożenie dla ciekawskiego mruczka. Dlaczego w kocim domu wszystkie okna powinny być zabezpieczone? Sprawdź, jak możesz to zrobić!
undefined
10.04.2025
Odczarować „potwora”, czyli jak oswoić kota z odkurzaczem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Większość kotów bardzo boi się odkurzacza. Prawdopodobnie ze względu na okropny hałas i fakt, że przesuwa się za nimi po podłodze. Jak oswoić kota z tym hałasem i przyzwyczaić do odkurzacza?
undefined
09.04.2025
O takim transporterze marzy twój kot. MOVA PB10 Pro - recenzja
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Przez lata przyzwyczailiśmy się już, że transporter dla kota to albo torba, albo plecak niewielkich rozmiarów, wszystko za sprawą oferty na rynku. Wybór był niewielki, nie ma się co oszukiwać. Jednak, na szczęście dla nas i dla naszych kotów, coraz więcej producentów pochyla swoje designerskie głowy nad segmentem zwierząt. Jedni robią to lepiej, inni gorzej - MOVA z kolei zrobiła to fantastycznie.
undefined