13.12.2018
Osobowość twojego kota jest… podobna do twojej?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mówi się, że pies jest na obraz i podobieństwo swojego pana. A jak to jest z kotami? Naukowcy postanowili to sprawdzić.
fot. Shutterstock
Niedawno zastanawialiśmy się, od czego zależy kocia sympatia i jakich ludzi lubią koty. Choć wpływa na to wiele czynników, spore znaczenie mają tu indywidualne cechy osobowości danego kota. A skoro już o niej mowa, w ostatnim czasie naukowcy doszli do bardzo interesujących wniosków. Najnowsze badania wskazują, że osobowość twojego kota z duża dozą prawdopodobieństwa jest… dopasowana do twojej własnej.
Kot i jego opiekun = perfekcyjna para?
Widząc psa i jego pana, często mówimy, że „bardzo do siebie pasują”. A co z kotami? Czy również są „na obraz i podobieństwo” swoich ludzi? Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu pochylili się nad tą kwestią i sprawdzili, na ile są do siebie dopasowani kociarze i ich mruczący pupile.
Badacze wykorzystali opracowany wcześniej test, którego celem jest zmierzenie tzw. pięciu cech kociej osobowości: życzliwości, ekstrawersji, spontaniczności, neurotyczności i skłonności do dominacji. 126 uczestników badania wypełniło specjalne ankiety, w których ocenili swoje koty pod kątem występowania każdej z tych cech. Pytania dotyczyły konkretnych zachowań kota, np. codziennej aktywności czy relacji z innymi zwierzętami.
Jednocześnie wszyscy kociarze biorący udział w badaniu musieli wypełnić osobne ankiety, które miały pozwolić na ocenę ich własnych osobowości. Różnica w stosunku do „kociego testu” polegała na tym, że ludzki kwestionariusz zawierał też pytania testujące respondentów pod kątem tzw. ciemnej triady – cech osobowości obejmujących makiawelizm, psychopatię i narcyzm. Następnie wyniki obu testów zostały starannie ze sobą porównane.
Osobowość twojego kota… pasuje do twojej własnej
Analiza przeprowadzona przez naukowców wykazała wyraźne związki między osobowościami kotów i ich opiekunów. I tak na przykład ludzie, którzy wysoko ocenili swoją skłonność do dominacji, częściej mieli ekstrawertyczne, dominujące koty. Z kolei uczestnicy badania, którzy według ankiety wykazywali cechy z ciemnej triady, posiadali neurotyczne i impulsywne koty.
Na podstawie wyników badania naukowcy doszli do wniosku, że ludzie i koty często przyciągają się na zasadzie podobieństw. Zbliżone cechy osobowości, a więc i określone zachowania miałyby się przekładać na silniejszą więź pomiędzy opiekunem, a jego pupilem. Łatwiejsze jest także wzajemne porozumienie.
Dominujące koty są pewne siebie i bywają agresywne w stosunku do innych kotów, co może być atrakcyjne z punktu widzenia ludzi, którzy wykazują podobne tendencje w interakcjach społecznych. Z drugiej strony impulsywne koty często zachowują się niekonsekwentnie, co może się podobać ich impulsywnym opiekunom – tłumaczą badacze.
Jaki pan, taki… kot? Niekoniecznie
Zanim zaczniemy gorączkowo porównywać zachowanie naszych kotów do własnego, trzeba podkreślić jedną ważną rzecz. Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu przyznają, że ponieważ uczestnicy ich badań dokonywali samodzielnej oceny zarówno siebie, jak i swoich kotów, rezultaty mogły zostać zniekształcone przez indywidualne postrzeganie. Możliwe, że w rzeczywistości nie ma większej korelacji pomiędzy ludzkimi i kocimi osobowościami. W takim przypadku badanie ujawniałoby jedynie, że to kociarze mają tendencje do postrzegania swoich pupili przez pryzmat własnych cech.
A jakie jest twoje zdanie? Czy uważasz, że osobowość twojego kota przypomina twoją własną? Jesteście do siebie podobni czy wręcz przeciwnie? Daj nam znać w komentarzach!
źródło: bustle.com
Zobacz powiązane artykuły
01.04.2025
Czy koty wyczuwają raka? Sprawdź, jak to robią!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ulega wątpliwościom, że koty to wspaniali ratownicy. Dzięki swoim niesamowitym zmysłom i trosce o opiekunów leczą nas na co dzień oraz w razie ataku groźnej choroby. Okazuje się także, że koty wyczuwają raka!
undefined
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined