06.10.2018
5 sygnałów, że masz obsesję na punkcie swojego kota
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Bluzka w koty, pościel w koty, zdjęcia kota w telefonie i na ścianach… Czy to już obsesja?
fot. Shutterstock
Opiekunowie kotów nie tylko kochają swoich pupili, ale często mają prawdziwego fioła na ich punkcie. Oto sygnały świadczące o tym, że możesz należeć do tej nieco zafiksowanej grupy 😉 Sprawdź, czy obsesja na punkcie kota to coś, co dotyczy też ciebie!
1. Telefon pełen zdjęć kota
Kociarze potrzebują naprawdę dużo pamięci w swoim smartfonie. Przecież nasi pupile wyglądają tak uroczo, gdy śpią, bawią się czy obserwują świat z parapetu… Praktycznie w każdej sytuacji można by strzelać im fotki. Kilka zdjęć dziennie to średni wynik kociego fotografa. Przez lata może uzbierać się całkiem niezła kolekcja. Kilkaset fotek to raczej nic dziwnego dla kogoś, kogo ogarnęła obsesja na punkcie kota. A ty masz więcej swoich selfie, czy selfie… z kotem?
2. Kocie zdjęcia w ramce
Skoro już tyle tych zdjęć, warto pokazać je szerszemu gronu odbiorców. Jeśli zdjęcie twojego pupila wisi w ramce na ścianie wśród innych ważnych fotografii albo stoi na nocnej szafce – wiedz, że… nie jesteś jedyny. Ogromna grupa kocich opiekunów czerpie radość nie tylko z robienia fotek swojemu zwierzakowi, ale i z oprawiania ich i eksponowania w widocznym miejscu. Kot jako prawowity członek rodziny ma całkowite prawo, by wisieć w domowej galerii sław. Czyż nie? A teraz ręka w górę: kto z was też tak robi?
3. Wystrój domu lekko koci
Pościel w koty, poduszki w koty, kubek w koty, podkładki na stół w koty, fartuszek w koty, torba w koty, długopis w koty, a w szafie bluzka z kotem? Hm… Skądś to znamy. Koty są po prostu ładne, a my – kociarze – lubimy otaczać się wszystkim tym, co ładne. Nie rozumiemy, co może niektórych dziwić w tym fakcie… Przeciętny opiekun kota ma w swoim domu przynajmniej 13 przedmiotów związanych z kotami. A ile liczy twoja kolekcja?
4. Gadasz z kotem więcej niż z niektórymi ludźmi
Nie żartujemy. Opiekunowie kotów spędzają średnio trzy i pół godziny tygodniowo na rozmowie ze swoimi mruczkami. Choć w zamian słyszymy tylko „miau” i „mrrr”, to i tak jesteśmy w stanie doskonale się dogadać. Koty lubią nasz głos i są zadowolone, gdy do nich mówimy. Starają się nam nawet odpowiadać – oczywiście po swojemu. Czasem warto jednak zadać sobie pytanie: kiedy ostatnio dzwoniłeś do swojej mamy? Hm?
5. Ciągłe przytulańce – czy to już obsesja na punkcie kota?
Według ankiety zleconej przez Mars Petcare U.S. Inc. (korporację, która jest właścicielem kilku marek karmy dla zwierząt domowych i niektórych sieci weterynaryjnych) kociarze spędzają dziewięć godzin w tygodniu, przytulając swoje koty! To dużo, ale i mało, bo jeśli opiekujemy się mruczkiem, który lubi to tak samo, jak my, przytulać można się 24 godziny na dobę! Ileż z tego korzyści dla naszego zdrowia! Około 93 procent respondentów stwierdziło, że odczuwa silny związek ze swoim zwierzakiem, a 60 procent zapewnia, że kot pomógł im poradzić sobie z samotnością. Nic, tylko tulić.
Jeśli któryś z tych punktów cię dotyczy, a nawet jeśli wszystkie są o tobie – nie przejmuj się. Obsesja na punkcie kota to nic złego i nic dziwnego dla nas kociarzy. Czasem się tylko zastanawiamy… czy nasze koty mają takiego samego fioła na naszym punkcie?
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined