06.03.2024
Kot na spacerze – musisz poznać tych 5 popularnych mitów!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie wyobrażasz sobie kota na spacerze, a chciałbyś zapewnić taką możliwość swojemu mruczkowi? Sprawdź te pięć mitów – może dzięki tej wiedzy uda ci się przekonać do wyjścia z kotem?
fot. Shutterstock
Choć jeszcze kilka-kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia, dziś kot na spacerze wraz z opiekunem dzierżącym smycz wcale nie należy do rzadkich widoków. Kontrolowane spacery pozwalają rozwiązać odwieczny dylemat, jak zapewnić kotu kontakt ze światem zewnętrznym, a jednocześnie nie wypuszczać go bez kontroli. Przed wyjściem warto jednak zapoznać się z tymi najpopularniejszymi mitami, aby wiedzieć, czego się spodziewać!
Mit nr 1 – Koty nie lubią chodzić w szelkach
Faktem jest, że koty często źle reagują na próbę założenia im szelek. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu dotychczas w nich nie chodziły! Nieprzyzwyczajony mruczek po prostu nie wie, co się dzieje. Z tego powodu warto nie tylko wybrać dobrze dopasowane modele, ale również zadbać o koci komfort. Przyzwyczajajmy kota do szelek stopniowo, bez nacisków, małymi kroczkami. A na spacer wyjdźmy dopiero wtedy, gdy kot będzie na to gotowy!
Mit nr 2 – Kot na pewno spróbuje uciec
Dla każdego odpowiedzialnego opiekuna wizja kota, który ucieka w popłochu przez podwórko, wydaje się straszna. W rzeczywistości takie próby ucieczek nie zdarzają się specjalnie często. Przede wszystkim dlatego, że koty są zajęte węszeniem, tarzaniem się po trawie czy jej podskubywaniem. Próby ucieczki to zwykle efekt nieprzyzwyczajenia kotów do spacerów albo nagłego bodźca, który przestraszy kota tak, że zacznie on uciekać na oślep. Pamiętajmy jednak, że nadal trzymamy go na smyczy!
Mit nr 3 – Każdy kot na zewnątrz będzie chciał spacerować
Nie jest to prawda, zwłaszcza w przypadku mruczków po prostu wyniesionych na dwór od razu po założeniu szelek. Jest spora szansa, że takie wyjście będzie dla kota po prostu stresem, szczególnie gdy poczuje pociągnięcie na smyczy. Z tego powodu warto najpierw przećwiczyć z kotem chodzenie na smyczy... w domu. Dzięki temu kot na spacerze będzie już wiedział, jak poruszać się na tym dziwnym sznurku, a całą uwagę skupi na poznawaniu otoczenia. To też może potrwać. Warto pozwolić mruczkowi najpierw zapoznać się z klatką schodową czy ogrodem, jeśli mamy taką możliwość, a dopiero potem zabierać na otwarty teren.
Mit nr 4 – Po psach trzeba sprzątać, a po kotach – nie!
Coraz większa rzesza psich opiekunów nosi ze sobą praktycznie wszędzie woreczki na psie odchody. Tymczasem wiele osób wyprowadzających na spacer koty uważa, że im to niepotrzebne, zwłaszcza jeśli kot zwykle załatwia się w kuwecie. Pamiętajmy, że mruczek, który regularnie wychodzi na zewnątrz, może znaleźć idealne miejsce na załatwienie się np. w piasku czy ziemi. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani po nim posprzątać, dlatego woreczki zawsze warto mieć ze sobą.
Mit nr 5 – Starszy kot nie nauczy się spacerować
Jak można się spodziewać, nie jest to prawda! Koty starsze, o ile nie są lękliwe czy chore, można zachęcać do wychodzenia na smyczy podobnie jak młodsze. Co więcej, wiele z nich będzie chętnie spacerować po okresie przyzwyczajenia. Może się zdarzyć, że adaptacja do szelek czy nowego otoczenia będzie dłuższa, ale nie oznacza to, że nie warto jej przeprowadzić. Co więcej, taka stymulacja bodźcami może okazać się dla kota świetnym sposobem na utrzymanie umysłu w dobrej formie.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined