14.12.2018
Dlaczego koty wkładają łapki pod drzwi?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy twoje koty też tak bardzo cię pilnują, abyś nie miał chwili dla siebie? Czy ciągle musisz przestrzegać „zasady otwartych drzwi” w całym domu?
fot. Shutterstock
Lubisz, gdy ktoś zamyka ci drzwi przed nosem? No właśnie. Koty też tego nie lubią. Dlatego nie dziw się, że za zamkniętymi drzwiami mruczek rozgrywa pełną rozpaczy scenę: przeraźliwie miauczy, drapie w drzwi, a jeśli jest szpara, to wkłada tam łapki, a nawet swój pyszczek, jakby chciał się przez nią przecisnąć. Może nawet chciałeś to zignorować, ale właśnie wtedy kot zintensyfikował swoje wyczyny. W tym artykule skupimy się jednak na futrzanych łapkach twojego kota, które próbują dotrzeć do ciebie zza szczeliny. Dlaczego koty wkładają łapki pod drzwi?
Dlaczego koty wkładają łapki pod drzwi?
Koty wykorzystują swoje łapki do wielu rzeczy: od chwytania małej zdobyczy, po sprawdzenie zawartości miski. Ponieważ mruczki tak bardzo na nich polegają, nie powinien dziwić nas fakt, że czasami próbują się nimi „prześlizgnąć” pod zamkniętymi drzwiami, które oddzielają kota od ukochanego człowieka. Ale dlaczego one to robią? Dlaczego koty wkładają łapki pod drzwi – zwłaszcza te, które prowadzą do łazienki?
Kocia łapka pod drzwiami może być popularnym widokiem, jeśli masz szczególnie czułego mruczka lub masz z nim bliski kontakt. No cóż, twój pupil chce być blisko ciebie, nawet podczas najbardziej prywatnych chwil – oczywiście mowa tu o towarzyszeniu w łazienkowych rozmyślaniach nad sensem życia.
Zamknięte drzwi są dla kota przeszkodą, która może wywołać u zwierzęcia zmartwienie i niepokój. Zwłaszcza, kiedy twój mruczek nie ma wyznaczonych granic i może poruszać się po całym mieszkaniu, a nagle napotyka na przestrzeń uniemożliwiającą mu dotarcie do jakiegoś miejsca. Koty używają swoich łapek, by lepiej zrozumieć otaczający je świat. Jeśli twój pupil nie może zobaczyć, co znajduje się po drugiej stronie drzwi, jedyne, co może począć, to spróbować sprawdzić to właśnie za pomocą tych części ciała.
Behawiorystka Mychelle Blake z Pet Health Network, twierdzi, że:
koty są istotami społecznymi i chcą mieć możliwość interakcji z innymi w domu. Bez względu na to, czy są one ludźmi, kotami czy innymi zwierzętami domowymi.
Błędnym jest powszechne przekonanie, że koty są antyspołecznymi samotnikami, którym nie zależy na tym, co robią ich ludzie. Mogą być też po prostu zaciekawone odgłosami lub zapachami dochodzącymi z drugiej strony zamkniętych drzwi. W dodatku koty są bardzo terytorialne, dlatego jeśli nagle zostanie im odcięty dostęp do obszaru, na który kiedyś miały wolny wstęp, to mogą poczuć się zaniepokojone, a nawet przygnębione.
Dlaczego najczęściej jest to łazienka?
Dlaczego koty wkładają łapki pod drzwi? Prawda jest taka, że w kocim domu zwykle raczej nie ma zamykanych pomieszczeń. Wyjątkiem są drzwi od łazienki, które najczęściej jako jedyne sprawiają, że coś znajduje się poza zasięgiem kotów. Ale dlaczego? Według The Spruce Pets istnieje wiele rzeczy po drugiej stronie drzwi, do których twój koci przyjaciel chciałby się dostać. Zwłaszcza w tej chwili, kiedy akurat są poza zasięgiem. Większość kotów uwielbia spędzać czas w łazience ze względu na wannę czy zlew, w którym można uciąć sobie drzemkę. Ponadto papier toaletowy idealnie się rozwija i doskonale nadaje się do zabawy. Są też i mruczki, które fascynuje woda – zwłaszcza z kapiącego kranu.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined