01.03.2024
Jak chronić kota przed kleszczami? Sprawdź, o czym warto pamiętać!
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kleszcze zagrażają wszystkim kotom – nawet tym niewychodzącym. Przenoszą groźne choroby, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia naszych pupili. Jak chronić kota przed kleszczami? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Kiedy chronić kota przed kleszczami?
Zmiany klimatyczne i wzrost średnich temperatur przyczyniły się do tego, że kleszcze stanowią zagrożenie dla kotów wychodzących niemal przez cały rok. Dotyczy to również mruczków, które wychodzą jedynie na balkon, do woliery czy zabezpieczonego ogrodu. Okres najwyższej aktywności kleszczy przypada na kwiecień, a następnie okolice sierpnia. Kolejny to październik lub listopad – jeżeli jesień jest ciepła. Wtedy zabezpieczenie przeciwko kleszczom jest wręcz niezbędne.
A co z tymi, które nie opuszczają mieszkania? Wielu opiekunów uważa, że koty niewychodzące są całkowicie chronione przed kleszczami. To nieprawda. Jeśli współlokatorem kota jest pies, to może przynieść on ze spaceru pajęczaka na sobie. To samo dotyczy opiekunów, którzy mogą przynieść pasażera na gapę np. na odzieży. Kleszcz, który bowiem spadnie na podłogę, szuka innego żywiciela i może trafić na naszego kota.
Gdzie kleszcze są najaktywniejsze?
Nie jest prawdą, że kleszcze spadają z drzew. Najwięcej z nich znajdziemy na trawnikach i łąkach. Lubią tereny ciepłe, lekko wilgotne, a przede wszystkim obfitujące w potencjalnych żywicieli. Możemy więc spotkać je z kotem zarówno na łące poza miastem, jak i w miejskim parku. Mniej pasożytów jest na regularnie koszonych trawnikach.
Warto pamiętać, że liczebność kleszczy nie jest w Polsce taka sama na każdym obszarze. W 2023 roku najwięcej kleszczy występowało w województwie małopolskim i mazowieckim. Również liczba chorób odkleszczowych może różnić się zależnie od regionu. Warto o takie dane zapytać swojego lekarza weterynarii.
Jak chronić kota przed kleszczami?
Podstawą w przypadku ochrony przed kleszczami są oczywiście preparaty takie jak Fiprex KOT. Środek ten ma formę kropli spot-on, które aplikuje się między łopatki kota raz na 4 tygodnie. W tym okresie wytwarza on warstwę ochronną na skórze mruczka. Środek nie działa odstraszająco, ale jest toksyczny i biobójczy dla kleszczy, które mają z nim styczność. Oznacza to, że kleszcz nawet po wbiciu się szybko obumiera. Krótki okres żerowania chroni przed ryzykiem rozwoju choroby odkleszczowej, a działanie biobójcze – przed przenoszeniem kleszczy na resztę domowników.
Choć stosowanie preparatu z fipronilem jest jedną ze sprawdzonych metod ochrony, nie zaszkodzi też dodatkowa ostrożność. Jeśli wychodzimy z kotem na spacery, warto wybierać godziny między 12 a 16, o ile nie panują właśnie upały. W tych godzinach kleszcze są mniej aktywne niż o poranku czy w okolicach zmierzchu. Po spacerze przeglądajmy sierść kota w poszukiwaniu pasożytów, aby szybko je usunąć. Regularna kontrola stanu skóry dotyczy też kotów swobodnie wychodzących.
Artykuł powstał we współpracy z marką Fiprex.
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
01.03.2024
Urwany kleszcz u kota – co zrobić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Widzisz u kota kleszcza i pierwsze, co robisz, to go wyciągasz. A co, jeśli czynność ta nie do końca się powiedzie? W skórze kota zostaje wtedy fragment pajęczaka, a nam przez głowę przebiegają najgorsze scenariusze. Czy urwany kleszcz u kota może być problemem?
fot. Shutterstock
03.03.2023
Twój kot ma kleszcza? Sprawdź, na co może zachorować!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Choroby odkleszczowe u kotów traktowane są nieco po macoszemu. Mniej się o nich mówi, ale i rzadziej je diagnozuje. Nadal jednak zagrażają zdrowiu, a nawet życiu zwierząt. Co musisz o nich wiedzieć?
fot. Shutterstock
01.03.2024
Jak usunąć kleszcza u kota? Sprawdź ten poradnik!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wizyty w gabinecie weterynaryjnym za każdym razem, gdy zwierzę złapie kleszcza, mogą okazać się zwyczajnie niemożliwe. Dlatego też każdy opiekun powinien wiedzieć, jak usunąć kleszcza u kota. Dzięki temu będzie mógł on ochronić pupila przed chorobami odkleszczowymi.
fot. Shutterstock