15.06.2022
Jak sprawić, by kot cieszył się naturą w bezpiecznym domowym zaciszu?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiecie, że koty zaczęły towarzyszyć ludziom już około 9500 lat temu? Pełna nazwa gatunku brzmi kot domowy, ale... czy do końca słusznie?
fot. Shutterstock
Nasze mruczki nie są wcale takimi domatorami, jak może się wydawać. Wciąż posiadają instynkty swoich dzikich przodków, a jednym z nich jest potrzeba przebywania wśród natury. Jak sprawić, aby kot, który na co dzień mieszka w bezpiecznym domowym zaciszu, mógł się nią cieszyć?
Po prostu koci świat
Kocie zmysły, takie jak słuch, węch czy wzrok, są czulsze niż ludzkie, a przez ewolucje rozwinięte tak, aby zwierzę mogło sobie doskonale radzić w dzikim, pełnym zagrożeń i wyzwań środowisku. Koty uwielbiają przyrodę, chętnie patrolują swój rewir, obserwują ptaki, chwytają nowe zapachy. Chociaż żyją pod jednym dachem z człowiekiem, nie zrezygnowały z kontaktu z naturą. Te, które nie mają możliwości wychodzenia na zewnątrz, powinny mieć zapewnioną namiastkę przyrody w mieszkaniu.
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym Twój mruczek może cieszyć się naturą, nie wychodząc na zewnątrz:
Kot bezpieczny w domu. Rośliny w doniczce
Chociaż koty, to zdecydowani mięsożercy, w ich diecie mogą znajdować się śladowe ilości roślin. Zdarza się, że zwierzę zaczyna interesować się Twoimi kwiatami. Warto zadbać o to, aby pupil miał swoje własne, bezpieczne dla niego, rośliny, które może wąchać i podgryzać. Najbardziej popularny wybór, to kocimiętka, ale istnieją także inne zioła, którymi może zachwycić się Twój kot:
- Owies – jest cennym źródłem błotnika, który reguluje procesy trawienne;
- Tymianek – działa przeciwpasożytniczo;
- Melisa – wpływa szczególnie korzystnie na koty nerwowe i neurotyczne;
- Bazylia – łagodzi niestrawność i nadwrażliwość pokarmową.
Drapaki, kryjówki i konstrukcje do wspinaczek
Każdy kot uwielbia wskakiwać na wysokie elementy i obserwować świat z góry, od czasu do czasu utnie sobie drzemkę w miejscu, w którym nikt go nie niepokoi oraz musi naostrzyć swoje pazury. W naturalnym środowisku zaspokoić te potrzeby pozwalają im drzewa – ich kora, gałęzie i korony drzew. W domu warto wygospodarować trochę miejsca i zapewnić pupilowi rozrywkę w postaci konstrukcji do wspinaczek, podwieszanych półek i domków. Oczywiście, nie można zapomnieć o drapaku!
Kot bezpieczny w domu. Catio
To znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy mogą przeznaczyć część balkonu albo przydomowego podwórka, na bezpieczny, koci raj. Catio to przestrzeń, najczęściej na świeżym powietrzu, chroniona np. siatką. W idealnym catio mruczek znajdzie wszystkie przedmioty, potrzebne mu do szczęścia: legowisko, zabawki, półki do wspinaczek, rośliny, miseczki itd.
Dzięki catio Twój kot będzie szczęśliwy i bezpieczny. Co ważne, nie przyniesie do domu żadnej zdobyczy, która na przykład może być jednym z zagrożonych gatunków ptaków.
Uchylone okno i… Cat TV
Koty, które posiadają węch i słuch o wiele bardziej czułe od człowieka, ucieszą się z możliwości poznawania nowych zapachów i odgłosów. Warto uchylić delikatnie okno, aby Twój mruczek dowiedział się, co w trawie piszczy.
Możesz także zajrzeć do sieci i poszukać filmów stworzonych specjalnie z myślą o kotach. Taka kocia telewizja, to głównie nagrania śpiewających ptaków oraz pływających rybek – dla Twojego pupila może okazać się wyjątkowo ciekawa i stymulująca!
Zobacz powiązane artykuły
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined
23.12.2024
Zakłaczenie kota - sposoby na kule włosowe
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nagromadzone w jelitach kota kule włosowe, czyli pilobezoary, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka! Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak zapobiegać zakłaczeniu kota.
undefined
20.12.2024
Anemia u kota. Jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowy mruczek też może cierpieć na niedokrwistość. Jakie przyczyny może mieć anemia u kota, na czym polega i jak pomóc zwierzakowi w takiej sytuacji?
undefined