01.09.2023
Bezdomne kocięta – jak im pomagać?
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Widok bezdomnych kociąt łamie każde serce. Nie zawsze jesteśmy w stanie je przygarnąć, a i one niekoniecznie mogą dać się złapać, zwłaszcza jeśli ich matką jest wolno żyjąca, zdziczała kotka. Jak można pomóc kociakom, które są bezdomne? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Bezdomne kocięta – czy na pewno?
Bezdomne kocięta najłatwiej spotkać późną wiosną lub jesienią. Wtedy całe mioty mogą pojawiać się w okolicy. Jeśli znajdziemy jednego kociaka, upewnijmy się najpierw, czy niedaleko nie ma jego rodzeństwa. Rzadko zdarza się, żeby kocię było tylko jedno, ale nie są to sytuacje wyjątkowe, zwłaszcza gdy brakuje pokarmu albo zwierzaki chorują. To, co zrobić po znalezieniu kociaka, zależy od kilku istotnych rzeczy:
- czy kocięta zostały porzucone – jeśli spokojnie śpią i mają zaokrąglone brzuszki, prawdopodobnie znajdują się pod opieką matki,
- czy kocięta są zdrowe – ślady ropy wokół oczu, wyciek z nosa czy kichanie to objawy, które powinny nas zaniepokoić,
- czy kocięta są w bezpiecznym miejscu – chodzi np. o dostęp biegających luzem psów czy widoczność kociąt dla wielu osób, co mogłoby im zagrozić.
Nigdy nie zabierajmy kociąt, jeśli ich matka jest w pobliżu i się nimi opiekuje. Właśnie z tego powodu warto poobserwować zwierzaki, jeśli nie znajdują się w bezpośrednim zagrożeniu zdrowia i życia. Warto natomiast zawiadomić osoby, które zajmują się w danym miejscu kotami wolno żyjącymi. Odłowią one cały miot z matką, otoczą odpowiednią opieką i znajdą domy, jeśli będzie to możliwe. Jeśli nie, to po sterylizacji wypuszczą w okolicę, z której zostały zabrane.
Jak zadbać o kocięta w okolicy?
Nawet jeśli matka dokarmia kocięta, możemy jej w tym pomóc. Podstawą jest odpowiednio dobrana karma. Pokarm w formie suchego granulatu może sprawdzić się lepiej z uwagi na skoncentrowaną formułę – zwierzaki mogą go zjeść po prostu mniej. Możemy go też namoczyć, aby ułatwić kociętom pobieranie pokarmu, jednak pamiętajmy, że w tej formie porcje trzeba częściej wymieniać.
Warto postawić na właściwą do potrzeb kotów formułę, taką jak Brit Care Cat Grain-Free Kitten Gentle Digestion & Strong Immunity. Dzięki specjalnie zbilansowanemu składowi pokarm jest odpowiedni zarówno dla kociąt, jak i ich matki, która może być wycieńczona okresem karmienia. Pełnoporcjowa karma będzie idealna dla zwierząt powyżej 1. miesiąca życia, w okresie rozszerzania diety. Receptura bazuje na łososiu, który jest źródłem kwasów omega-3 i witamin oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju kociąt. Probiotyki wspomagają trawienie i odporność, a dodana tauryna dba o rozwój mózgu, wzroku i funkcji poznawczych.
Pamiętajmy, aby miski dla kotów ustawić w miejscu bezpiecznym, suchym i możliwie niewidocznym. Świetnie sprawdzi się np. podwyższenie w okolicy kociej budki. Dobrze, aby miejsce to było zadaszone, co zapobiegnie namakaniu pokarmu np. deszczówką. Miski musimy też regularnie myć, aby zapobiegać rozwojowi bakterii, a w efekcie – chorób.
Kiedy nie zwlekać z pomocą?
Zdarza się, że kocica przestaje się opiekować miotem. Może to być efekt tego, że została wystraszona, złapana przez kogoś albo niestety straciła życie, choćby w wypadku komunikacyjnym. W takim przypadku warto złapać kocięta i zawieźć je wprost do lekarza weterynarii. Być może uratujemy im w ten sposób życie! Dotyczy to również kociąt, które są w złym stanie zdrowia pomimo matczynej opieki – wtedy warto spróbować złapać je z matką albo zgłosić odpowiednim służbom taką potrzebę.
Jeśli wiemy, że kotka nie jest wolno żyjąca, tylko została w niedawnym czasie porzucona, możemy spróbować zabrać ją do domu wraz z kociakami. Łatwo poznać, czy zwierzak żył kiedyś w domu, w towarzystwie człowieka. Takie koty chętnie się łaszą, podchodzą do przechodniów i są dość towarzyskie w porównaniu do zwierząt żyjących na wolności. Jeśli dysponujemy zasobami finansowymi i miejscem, możemy objąć je opieką i poszukać im nowych domów.
Artykuł powstał we współpracy z marką Brit.
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
01.08.2023
5 sposobów na podanie kotu suchej karmy
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż nakarmić kota. Odmierzamy odpowiednią porcję, stawiamy miseczkę… i już! Tymczasem możemy skorzystać przy tym z rozmaitych sposobów pozwalających na zapewnienie naszemu kotu dodatkowego ruchu, radości i nie tylko!
fot. Shutterstock
01.07.2023
Choroby pęcherza moczowego u kotów po sterylizacji – jak im zapobiegać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy z nas wie, jak ważna jest kastracja mruczków. Jednak po tym zabiegu w organizmie kotów zachodzą zmiany, które zwiększają ryzyko niektórych dolegliwości. Właśnie z tego powodu choroby pęcherza moczowego u kotów po sterylizacji są tak często diagnozowane. Czy można im zapobiegać?
fot. Shutterstock
01.05.2023
Poznaj zalety mokrej karmy w żywieniu kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mając do czynienia z ogromnym wyborem produktów na rynku, opiekun kota może nieźle się pogubić. Jaką karmę wybrać? Pokarm suchy czy mokry? Puszki czy saszetki? Co będzie lepsze dla pupila? Sprawdźmy to.
fot. Shutterstock