01.08.2023
5 sposobów na podanie kotu suchej karmy
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż nakarmić kota. Odmierzamy odpowiednią porcję, stawiamy miseczkę… i już! Tymczasem możemy skorzystać przy tym z rozmaitych sposobów pozwalających na zapewnienie naszemu kotu dodatkowego ruchu, radości i nie tylko!
fot. Shutterstock
Jak urozmaicić proces karmienia, żeby sprawić pupilowi dodatkową przyjemność? Jak radzić sobie z niejadkiem, a jak z kotem, który nie chce pić wody? Jak nakarmić naszego przyjaciela, kiedy przez wiele godzin nie ma nas w domu? Poznaj różne rozwiązania na podanie kotu suchej karmy!
Pyszne dodatki
Posiłek może być dla kota nie tylko czynnością fizjologiczną, ale również przyjemnością – jak dla nas! Jeśli nasz kot nie przepada za suchą karmą, ogólnie jest niejadkiem albo po prostu chcemy sprawić mu dodatkową radość, możemy dosmaczyć jego pokarm na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest polanie suchej karmy niewielką ilością oleju. Tłuszcz jako nośnik smaku w pożywieniu zwiększa atrakcyjność dania. Jeśli nasz pupil jest miłośnikiem ryb, szczególnie ucieszy go dodatek oleju z łososia – a do tego dostarczy cennych kwasów Omega-3.
Karmę suchą możemy dosmaczyć jedzeniem z puszki lub mielonym mięsem. Już niewielki dodatek takiego pokarmu mocno wpłynie na smakowitość dania, dostarczając dodatkowo porcji białka wysokiej jakości oraz wody. Pamiętajmy jedynie, że dosmaczona sucha karma znacznie szybciej się psuje! Nie możemy pozostawić jej do dyspozycji kota na długie godziny – zwłaszcza w czasie upałów. Niezjedzone resztki od razu po posiłku należy schować do lodówki lub wyrzucić.
Troska o nawodnienie
Kot jako drapieżnik pochodzący z terenów pustynnych niemal całą niezbędną do prawidłowego funkcjonowania wodę pobierał z płynów obecnych w ciele upolowanej ofiary. To spowodowało, że u naszych pupili odruch picia wody, nawet przy narastającym odwodnieniu, jest znikomy. Dołóżmy do tego „oszczędny” system gospodarowania płynami w ciele (niezbędny do przeżycia na suchych terenach) i mamy układ moczowy predysponowany do infekcji, kamicy i zatorów, zwłaszcza u kastrowanych kocurów… Troska o przyjmowanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowa dla utrzymania naszego pupila w dobrym zdrowiu!
Dbając o nawodnienie kota, starajmy się dostarczać mu odpowiednie dawki płynów z pożywieniem – tak jak otrzymywałby je w naturze. W przypadku suchej karmy rozwiązaniem jest namoczenie jej w wodzie lub mięsnym bulionie.
Szczególnie w przypadku kociąt namoczenie karmy może ułatwić jej pobieranie, a także zachęcić do jedzenia intensywniejszym zapachem. Zastosowana w ich żywieniu sucha karma nie powinna zawierać zbóż czy ziemniaków – kot jako mięsożerca powinien spożywać pokarm oparty na mięsie dobrej jakości. Korzystny dodatek odpowiednio dobranych ziół i owoców leśnych bogatych w witaminy i antyoksydanty, jak w karmie Carnilove Cat Kitten Salmon & Turkey, wspiera zdrowie wrażliwego układu moczowego, prawidłowy rozwój i naturalną odporność. Indyk jest tu źródłem białka o wysokiej wartości biologicznej, a łosoś dostarcza dodatkowo kwasów Omega-3 – niezbędnych do rozwoju układu nerwowego, zdrowia skóry i sierści.
Udane polowanie
Kot w roli drapieżnika to nie tylko określone wymagania pokarmowe – ale i wzorzec zachowań. Naturalne dla kota jest spożywanie posiłku po udanym polowaniu, które w warunkach domowych należy zastąpić zabawami z naszym pupilem. Możemy korzystać z wędek dla kotów, zabawek na sznurku – wszystkiego, co wzbudzi zachowania łowieckie zwierzaka. Koci myśliwy obserwuje ofiarę, goni ją i dopada – nie przeszkadza mu, że w warunkach mieszkaniowych to jedynie piórka na wędce. Ważne jest zaspokojenie tych potrzeb w bezpieczny dla kota i jego otoczenia sposób.
Z kotem warto bawić się przynajmniej dwa razy dziennie po kilkanaście minut. Poprawia to jego ogólne samopoczucie, zapobiega nadwadze, sprzyja utrzymaniu sprawności i odpowiedniego poziomu aktywności – nawet z upływem lat. Zakończenie takiej zabawy poprzez podanie kotu suchej karmy jako „upolowanej zdobyczy” jest zgodnie z jego naturalnymi zachowaniami. Jedzenie po zabawie ułatwia przejście w tryb odpoczynku, obniża poziom stresu i pomaga idealnie odwzorować zaspokojenie potrzeb gatunkowych w najbardziej zbliżony do naturalnego sposób. Sucha karma jest wygodna: można podać ją w formie smakołyku tuż po zabawie, w każdym miejscu domu, nie martwiąc się o pobrudzenie rąk, dywanu czy kieszeni, w której ją ukryliśmy przed rozpoczęciem zabawy.
Karmienie pod naszą nieobecność
Kolejną cechą kota jako drapieżnika jest metabolizm przystosowany do spożywania małych porcji pokarmu wielokrotnie w ciągu dnia. Jak rozwiązać ten problem, jeśli jesteśmy zapracowani i wiele godzin dziennie spędzamy poza domem? Co zrobić podczas wyjazdu, kiedy w ramach opieki nad kotem ktoś może codziennie go odwiedzać – ale nie spędzi z nim większości dnia? Rozwiązaniem jest podawanie suchej karmy w jednym z wielu dostępnych na rynku automatycznych dozowników. Część z nich uzupełnia automatycznie porcję karmy w miarę jej wyjadania, inne możemy zaprogramować na wydanie określonej porcji o wybranych porach – ta opcja lepiej sprawdzi się u pupila z tendencją do nadwagi.
Podanie kotu suchej karmy pod naszą nieobecność eliminuje ryzyko psucia się jedzenia w ciągu dnia, co może mieć miejsce w przypadku pokarmów wilgotnych. To szczególnie istotne w ciepłej porze roku! Unikniemy w ten sposób zarówno zatrucia pokarmowego, jak i przymusowej głodówki w przypadku kotów, które nie tkną nieświeżego posiłku. Sucha karma dla kota powinna być wysokiej jakości – wolna od konserwantów i sztucznych dodatków.
Kocia dieta musi być bogata w taurynę – aminokwas, którego koty nie są w stanie same wytwarzać, a który jest kluczowy dla ich prawidłowego funkcjonowania (m.in. pracy serca). Odpowiednią zawartość tauryny posiadają zazwyczaj karmy wysokomięsne jak Carnilove Cat. Obecne w ich składzie drożdże, babka płesznik i jukka wspomagają trawienie i wydalanie z przewodu pokarmowego kłaczków sierści połkniętych podczas kociej toalety. Formuła Carnilove Cat Salmon Sensitive & Long Hair, oparta na bogatym w kwasy Omega-3 łososiu, będzie szczególnie korzystna dla zdrowia skóry i sierści u kotów długowłosych oraz kocich alergików.
Zabawki interaktywne
Tych mamy do wyboru coraz więcej! Kule do wypełnienia suchą karmą, „gubiące” granulki podczas zabawy nimi, mogą dać kotu pożądaną rozrywkę pod naszą nieobecność, jak i urozmaicić wspólne sesje zabaw w polowanie. Wypadająca z nich karma imituje domknięcie łańcucha łowieckiego kota – zjedzenie ściganej ofiary. Różnorodne zabawki kognitywne, w których możemy ukryć suchą karmę, zapewniają kotu rozrywkę, zapobiegają spadkom sprawności umysłu u starzejących się kotów, wspomagają rozwój mózgu u kociąt. Mogą do tego posłużyć zarówno zakupione dla kota zabawki z szufladkami, skrytkami i przyciskami wyzwalającymi podanie karmy – jak i te samodzielnie wykonane!
Wszystko, co sprawi, że nasz pupil podejmie wysiłek podczas zdobywania pokarmu, który będzie nagrodą za udane „polowanie”, przybliży poziom realizacji potrzeb kota do tego wyznaczonego przez naturę. Podanie suchej karmy we własnoręcznie wykonanej macie węchowej z frędzelkami i kieszonkami może dać ogromną satysfakcję pupilowi podczas zabawy – i nam podczas obserwacji. Pudełko po butach z wyciętymi dziurkami i ukrytą wewnątrz karmą skłoni kota do manewrów w celu jej wydobycia – a to, co nie było podane na tacy, rzadziej się nudzi i lepiej smakuje! Kocia zabawa może być w ten sposób źródłem rozrywki dla całej rodziny.
Artykuł powstał we współpracy z marką Carnilove.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
01.06.2023
Jak karmić kota, który nie chce pić wody?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty nie piją wody tak chętnie, jak psy. Oczywistym jest więc, że ich za małe spożycie płynów stanowi nie lada problem. Na szczęście nie wymaga to od razu wizyty u lekarza weterynarii. Czasem wystarczy odpowiednia dieta, aby dostarczyć kotu właściwą ilość wody.
fot. Shutterstock
01.07.2023
Choroby pęcherza moczowego u kotów po sterylizacji – jak im zapobiegać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy z nas wie, jak ważna jest kastracja mruczków. Jednak po tym zabiegu w organizmie kotów zachodzą zmiany, które zwiększają ryzyko niektórych dolegliwości. Właśnie z tego powodu choroby pęcherza moczowego u kotów po sterylizacji są tak często diagnozowane. Czy można im zapobiegać?
fot. Shutterstock
01.05.2023
Poznaj zalety mokrej karmy w żywieniu kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mając do czynienia z ogromnym wyborem produktów na rynku, opiekun kota może nieźle się pogubić. Jaką karmę wybrać? Pokarm suchy czy mokry? Puszki czy saszetki? Co będzie lepsze dla pupila? Sprawdźmy to.
fot. Shutterstock