01.03.2018
Jak pies z kotem. Wspólna mowa ciała
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Żyć jak pies z kotem nie musi oznaczać źle. Koty mogą przyjaźnić się z psami, a także zachowywać się tak jak one – donoszą naukowcy.
fot. Shutterstock
Czy koty i psy mogą się dogadać? Oczywiście! Bo choć u niektórych pokutuje znane wszystkim powiedzenie „żyć jak pies z kotem”, to przyjaźń kocio-psia wcale nie jest rzadkością! Często dzielimy się wyłącznie na zagorzałych fanów kotów bądź psów, jednak jest spora grupa osób, która sympatią darzy zarówno jednych, jak i drugich, pragnąc mieszkać z obojgiem zwierząt pod jednym dachem.
Stosunki między zwierzakami będą lepsze, jeśli to kot będzie w Twoim domu pierwszym domownikiem, a zwierzęta poznają się w młodym wieku.
Raport sporządzony przez Neta-Li Feuerstein’a i Josepha Terkel’a (z Departamentu Zoologii na Uniwersytecie w Tel Avivie) jest pierwszym tak obszernym opracowaniem analizującym zachowania psów i kotów mieszkających pod jednym dachem.
Badania prowadzone dwoma metodami. Pierwszą były kwestionariusze, które rozdano właścicielom psów i kotów z prośbą o zapisywanie obserwacji zachowań czworonogów. Drugim – bezpośrednia analiza zachowań zwierząt.
Naukowcy sprawdzali, jak zachowują się koty i psy, między które rzucano piłeczkę tenisową, a później stawiano miskę z (kocim) jedzeniem. Badacze wypatrywali zachowań dominacyjnych, szczególną uwagę zwracali na język ciała zwierząt.
Kot merdający ogonem
Wnioski przeprowadzonych badań są zaskakujące. W młodym wieku psy i koty są w stanie nauczyć się mowy ciała drugiego gatunku. To bardzo istotne, bowiem zwierzęta te różnie interpretują te same zachowania, co prowadzi do nieporozumień.
Przykładowo merdanie ogonem, które u psów jest czynnością radosną i gestem poddania, u kotów jest oznaką agresji i rozdrażnienia.
Tymczasem jak wykazali izraelscy naukowcy, jeśli młode psy będą przebywały w domu z młodymi kotami, to mogą nawet od nich przejąć pewne zachowania – np. zamiast obwąchiwania dolnych partii ciała – obwąchiwania nosa drugiego zwierzaka.
Żyć jak pies z kotem
Według naukowców, aby koty i psy najlepiej się rozumiały powinny się zapoznać w pierwszych miesiącach życia (kot do szóstego, pies do dwunastego miesiąca życia), lepiej też by pies był wprowadzany do domu, w którym mieszka już kot, niż na odwrót.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.10.2022
Co zrobić, gdy kot stresuje się przez psa?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy opiekun powinien umieć rozpoznać, kiedy jego pupil jest zestresowany. Powinien też w porę reagować na wszelkie niepokojące nawyki. Upewnij się, że wiesz, co zrobić, gdy kot stresuje się przez psa.
undefined
17.08.2022
Kot i pies pod jednym dachem? Jakie rasy psów będą z chęcią zaprzyjaźnią się z kotem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy istnieją rasy psów, które mogą żyć w harmonii z mruczącymi czworonogami? Oczywiście, że tak! Są takie psy, które w naturalny sposób będą lepiej koegzystować z kotami. Gdy przed podjęciem decyzji o wzięciu psa rozważysz wszystkie czynniki tego typu, wspólne życie domowników będących przedstawicielami różnych gatunków stanie się o wiele prostsze.
undefined
05.07.2022
Czym różni się posiadanie kota od psa? Czy z każdym z nich twoje życie będzie wyglądać zupełnie inaczej?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mruczące kocie murmurando kontra psie szczekanie… Domowy towarzysz kontra spacerowy demon… To tylko wybrane różnice w posiadaniu kota i psa. Przyjrzyjmy się innym rozbieżnościom między trybem życia, jaki wiedzie opiekun mruczka a tym, jaki wiedzie opiekun psiny.
undefined