07.01.2022
Zakaz posiadania kotów i psów – irańscy miłośnicy zwierząt oburzeni nowym prawem
Natalia Borzuta
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Irańscy miłośnicy zwierząt są oburzeni propozycją nowej ustawy, która wprowadza zakaz posiadania psów i kotów, a także m.in. królików.
Zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock
Irańscy miłośnicy zwierząt są oburzeni propozycją nowej ustawy, która wprowadza zakaz posiadania kotów i psów, a także spacerów z nimi i przewożenia ich samochodem. Nowe prawo miałoby zaspokajać potrzeby najbardziej konserwatywnej grupy społeczeństwa, według której psy są równie „nieczyste” co świnie.
Iran. Ustawa zakazująca posiadanie kotów i psów
Jak donoszą media, 75 deputowanych, czyli jedna czwarta parlamentarzystów, podpisało niedawno ustawę zatytułowaną „Wsparcie prawa społecznego dotyczącego szkodliwych i niebezpiecznych zwierząt”.
We wstępie autorzy potępiają praktykę mieszkania pod jednym dachem ze zwierzętami domowymi. Politycy nazywają takie zwyczaje „szkodliwym problemem społecznym”.
Zakaz posiadania kotów i psów oburzył irańskich miłośników zwierząt
Dalej w ustawie czytamy, że zjawisko mieszkania z psem lub kotem pod jednym dachem może – jak wyjaśniają politycy – „stopniowo zmieniać irański i islamski sposób życia” poprzez „zastąpienie relacji międzyludzkich i rodzinnych uczuciami skierowanymi do zwierząt.”. Politycy zwracają również uwagę na ryzyko zastąpienia związku z człowiekiem na związek ze zwierzęciem.
Czego więc zakazywałoby zaproponowane prawo? Jak podają lokalne media, nowe prawo zabraniałoby „importu, hodowli, pomocy w hodowli, kupna lub sprzedaży, transportu dzikich, egzotycznych, szkodliwych i niebezpiecznych zwierząt, a także spacerów z nimi oraz trzymania ich w domu.”
Lista zakazanych zwierząt. Wśród nich psy, koty i króliki
Następnie, dokument wymienia nazwy zwierząt, które mają być zakazane. Należą do nich:
- krokodyle,
- żółwie,
- węże,
- jaszczurki,
- koty,
- myszy,
- króliki,
- psy,
- małpy
- i inne nieczyste zwierzęta.
Irańscy miłośnicy zwierząt zabrali głos w tej sprawie. Nie kryją oburzenia ustawą i zaliczaniem typowych domowych pupili do kategorii zwierząt wyjątkowo niebezpiecznych.
– Nie, mój kot nie jest niebezpieczny – mówi irański opiekun zwierząt Mostafa, oburzony propozycją skrajnie konserwatywnych ustawodawców.
25-latek, który prowadzi sklep z artykułami dla zwierząt w centrum Teheranu, jest oszołomiony:
– Krokodyle można nazwać niebezpiecznymi, ale jak niebezpieczne mogą być króliki, psy i koty? – pytał z niedowierzaniem o ustawę.
Jak podają lokalne media, proponowane prawo przeciwstawia coraz większą liczbę osób posiadających zwierzęta domowe nielicznym, którzy uważają tę praktykę za dekadencką i twierdzą, że zgodnie z prawem islamskim psy, podobnie jak świnie, są nieczyste.
Wysokie kary dla posiadaczy psów i kotów
Każda osoba, która złamałaby zakaz, zaryzykowaliby grzywnę w wysokości równej od 10 do 30 „minimalnych miesięcznych płac” (ok. 400 zł) i „konfiskatę” zwierzęcia. Ponadto pojazdy używane do transportu zwierząt mogłyby zostać skonfiskowane na trzy miesiące.
W internecie pojawiły się wypowiedzi nie tylko zwykłych mieszkańców, lecz także osób publicznych. W konsekwencji sami politycy mniej entuzjastycznie bronią ustawy, pod którą się podpisali. Jednym z nich jest szef parlamentarnej komisji sądowniczej, Moussa Ghazanfarabadi. Polityk powiedział, że „ogólnie zgadza się z projektem, ale z pewnością nie zgadza się z niektórymi jego klauzulami”. Dodał, że „to tylko projekt ustawy, ale to, czy się powiedzie, to już inna sprawa”.
Źródło: Ahmad Parhizi / AFP
Zobacz powiązane artykuły
11.05.2023
Czy można spłukiwać koci żwirek w toalecie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Posiadanie kota to nie tylko przyjemność, lecz także obowiązki. Jednym z nich jest oczywiście regularne czyszczenie kuwety pupila. Nic dziwnego, że kociarze różnymi sposobami próbują ułatwić sobie to niekoniecznie wdzięczne zadanie. Popularnym zachowaniem jest sięganie po żwirek, który można spłukiwać w toalecie, znacznie usprawniający sprzątanie po mruczku. Ale czy rzeczywiście możesz to czynić bez żadnych konsekwencji?
undefined
23.11.2022
Kot, wylegując się na samochodzie, zarysował lakier. Kto za to odpowie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pan Marek z małej miejscowości z okolic Rynu niedawno skontaktował się z nami, by zasięgnąć opinii, kto powinien odpowiedzieć za uszkodzenie jego mienia – samochodu. Jeden z wolno żyjących kotów zadrapał pazurami lakier jego auta. Podejrzewa, że to nie jest bezdomny czworonóg, a czyjś, którychś z sąsiadów, jednak wychodzący.
undefined
10.06.2022
Blokowe koty – co dzieje się z nimi w sytuacji, kiedy zachorują? Kto ma się zająć leczeniem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
„Blokowe koty” wywołują częste dyskusje. Bo choć mają dach nad głową, tak naprawdę pozostają kotami wolno żyjącymi, bez opieki. Co w sytuacji, gdy któryś z nich zachoruje, na przykład na koci katar?
undefined