12.10.2023
Ludzkie leki, które są trujące dla kotów. Uważaj na nie!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Choć są bezpieczne dla ludzi, na koty działają jak trucizna. Nigdy nie podawaj ich zwierzęciu i przechowuj w odpowiednio zabezpieczonym miejscu! Pamiętaj, że koty są ciekawskie, dlatego leki trzeba trzymać poza ich zasięgiem.
fot. Shutterstock
Kontakt z ludzkimi lekami to jedna z głównych przyczyn zatruć wśród kotów. Niektóre substancje, choć bardzo pożyteczne dla ludzi, są śmiertelnie trujące dla kotów. Dotyczy to zarówno jedzenia (choćby cebula, czosnek czy czekolada), jak i leków. Nie należy (z małymi wyjątkami) stosować ich wobec naszych futrzanych pupili. Po pierwsze – nie zadziałają, gdyż zostały stworzone z myślą o ludzkim organizmie, po drugie – mogą poważnie zaszkodzić, a nawet spowodować śmierć zwierzaka. Koty są wyjątkowo wrażliwe na wiele substancji i brakuje im enzymów niezbędnych do ich skutecznego rozkładania i eliminowania z organizmu. Oto najbardziej trujące ludzkie leki dla kota.
Leki trujące dla kota
Nawet jeśli jakiś lek nie został wymieniony w tym artykule, najlepiej założyć, że wszystkie ludzkie leki są toksyczne dla kotów i unikać podawania mruczkowi czegokolwiek bez uprzedniego skontaktowania się z lekarzem weterynarii. Jeśli cokolwiek dolega twojemu pupilowi – koniecznie wybierz się z nim do specjalisty. Leczenie na własną rękę może spowodować zdecydowanie więcej szkód niż pozytywnych efektów!
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Za najwięcej zatruć lekami odpowiadają niesteroidowe leki przeciwzapalne. Sprzedawane niemal w każdym sklepie bez recepty, stanowią nieodłączny element domowej apteczki. To jedne z najczęściej stosowanych leków. Pomagają zwalczyć gorączkę, objawy przeziębienia, ból. Niektórzy stosują je ze zbyt wysoką częstotliwością wobec siebie, a co gorsza, lekkomyślnie podają je zwierzętom, myśląc, że w ten sposób im pomogą. Błąd!
Paracetamol nie dla kota
Niestety, próby leczenia na własną rękę częściej kończą się porażką niż sukcesem. Paracetamol (acetaminofen) powoduje u kotów poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych, m.in. wątroby, żołądka, czy jelit oraz zaburzenia neurologiczne. W większych dawkach te toksyczne dla kotów preparaty uszkadzają czerwone krwinki zwierzęcia. Mogą także wywoływać otępienie, problemy z oddychaniem, ciemne zabarwienie moczu, biegunkę i wymioty. Poza tym paracetamol powoduje u kota silną anemię i żółtaczkę. Już jedna tabletka prowadzi do poważnych zaburzeń.
Ibuprofen nie dla kota
Ibuprofen natomiast skutkuje m.in. poważnym uszkodzeniem nerek. Objawy zatrucia tymi lekami to intensywne wymioty, czasem z zawartością krwi, ślinotok, silna biegunka oraz ogólne osłabienie.
Jakie leki są toksyczne dla kotów?
Niebezpieczne i zarazem najpopularniejsze leki z tej kategorii to: Naproxen, Ibuprom, Modafen, Aspiryna, Tylenol, Nurofen, Nalgesin, Voltaren Acti, Apap, Gripex.
Aspiryna i witamina D a kot
Aspiryna (kwas acetylosalicylowy), a także z pozoru niegroźna witamina D powodują ogromny wzrost jonów wapnia w organizmie. Może to być bardzo niebezpieczne dla organizmu naszego futrzaka i skutkować przykrymi konsekwencjami związanymi m.in. z chorobami nerek.
Antydepresanty
Mdłości, wymioty, śpiączka, niepokój, podwyższone ciśnienie, drgawki i dezorientacja to tylko niektóre konsekwencje spożycia przez kota ludzkich antydepresantów. Już jedna kapsułka może wywołać silne zatrucie. Należy uważać także z dozwolonym u zwierząt relanium, gdyż nie na wszystkie zwierzaki działa uspokajająco. U niektórych wzbudza niepokój i nienaturalnie nerwowe zachowanie.
Stoperan a kot
W przypadku rozwolnienia u kota można doraźnie zastosować rozpuszczoną w wodzie Smectę, zawsze po konsultacji z lekarzem. Absolutnie jednak nie należy podawać zwierzakowi przeznaczonego dla człowieka Stoperanu! Bacznie obserwuj kota – biegunka dłuższa niż 12 godzin zawsze wymaga wizyty u lekarza. Nie wolno dopuścić do tego, aby kot się odwodnił.
Leki na cukrzycę
Leki trujące dla kota to także te, które są przyjmowane przez osoby chore na cukrzycę. Mogą niebezpiecznie obniżyć poziom cukru we krwi kota. Jeśli zostaną połknięte, powodują drgawki, dezorientację, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
Leki antykoncepcyjne
Pigułki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza dla kobiet mogą być niezwykle toksyczne dla kotów. Estrogen zawarty w tych produktach może powodować zahamowanie czynności szpiku kostnego.
Zioła
Istnieją również zioła, które szkodzą kotom. Rumianek, często używany do przemywania oczu, może zwiększyć stan zapalny, zamiast go załagodzić, a mięta – spowodować lub nasilić biegunkę, podobnie jak podany w zbyt dużej dawce aloes.
Inne trujące leki dla kota to:
- leki na obniżenie cholesterolu;
- leki na nadciśnienie;
- suplementy diety.
Część rzeczy nie należy podawać, bo choć nie są trujące, mogą wywoływać przykre konsekwencje. Są to np. wspominany rumianek czy parafina, którą niegdyś stosowano na zaparcia.
Leki dozwolone
Pamiętaj, że nie należy podawać leków na własną rękę, bez konsultacji – choćby początkowo telefonicznej, w celu ustalenia dawki – z lekarzem. Mogą one wchodzić w interakcje z innymi preparatami, które bierze kot! W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych ZAWSZE należy wybrać się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego, by przeprowadzić badania i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Ludzkie leki dozwolone dla kota to:
- No-Spa – tylko w przypadku problemów z układem moczowym,
- Espumisan dla dzieci w kroplach – na wzdęcia i zaparcia,
- Smecta – w przypadku rozwolnienia, w dawce określonej przez lekarza,
- Rivanolem – do stosowania tylko zewnętrznie, na stany zapalne i ranki.
Trujące leki dla kota. Uważaj!
Świadomość, że leki dla ludzi mogą mieć potencjalnie katastrofalne skutki, gdy są spożywane przez kota, jest pierwszym krokiem do ochrony twojego kociego przyjaciela. Pamiętaj, że nie wszystkie leki przeznaczone do leczenia ludzi są bezpieczne dla kotów. Nawet te, które są używane w ich terapii, mogą być bezpieczne tylko w skrajnie kontrolowanych dawkach. Na bezpieczeństwo ich podania mogą mieć również wpływ indywidualne cechy pacjenta, takie jak wiek i jego stan ogólny.
By zapobiec zatruciom, bezwzględnie przechowuj wszelkie leki, syropy i suplementy diety w niedostępnym dla kota miejscu. Tabletki leżące na widoku mogą być dla ciekawskiego mruczka niebezpieczną atrakcją. Jeśli zauważysz, że twój pupil nietypowo się zachowuje, sprawdź, czy przypadkiem nie robił „porządków” w koszyku z lekami. Podczas zabawy okrągłą pigułką mógł ją połknąć lub polizać. Jeśli zauważysz, że czegoś brakuje – koniecznie zabierz kota do weterynarza i opowiedz mu o swoich podejrzeniach. To bardzo ważne, aby lekarz wiedział, że może mieć do czynienia z zatruciem.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2023
Zioła dla kotów – na które zwrócić uwagę w karmach?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastosowanie ziół w kociej diecie może przynosić wymierne korzyści zdrowotne naszym pupilom. Substancje zawarte w roślinach wspomagają poprawę odporności zwierzęcia, biorą udział w profilaktyce wielu schorzeń, a nawet wspierają ich leczenie! Które zioła są szczególnie korzystne?
fot. Shutterstock
01.05.2023
Rośliny trujące dla kota. Te rośliny doniczkowe są niebezpieczne dla twojego kota
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Kot nie zje tego, co mu szkodzić? To NIEPRAWDA. Dlatego, jeśli jesteś opiekunem kota, musisz wiedzieć, na które rośliny trujące dla kota zwrócić uwagę!
null
16.04.2015
10 najczęstszych chorób kotów i psów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Według Veterinary Pet Insurance Company (VPI), największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej specjalizującej się w ubezpieczniach medycznych zwierząt domowych, właściciele kotów i psów wydali w 2014 roku ponad 68 milionów dolarów na leczenie 10…
fot. flickr/CC