28.08.2023
Choroby wątroby u kota – objawy, leczenie i dieta
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Choroby wątroby u kota stanowią poważne zagrożenie dla życia zwierzaka. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy problemów z wątrobą i kiedy zgłosić się do lekarza weterynarii.
fot. Shutterstock
- Przyczyny chorób wątroby u kotów
- Najczęstsze choroby wątroby u kotów
- Objawy chorej wątroby u kota
- Diagnostyka i leczenie chorób wątroby
- Dieta wątrobowa dla kotów
- Profilaktyka chorób wątroby u kotów
Wątroba jest największym gruczołem, który pełni wiele istotnych funkcji. Narząd ten odpowiada przede wszystkim za oczyszczanie organizmu z toksyn, a także za wytwarzanie żółci oraz magazynowanie i syntezę składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego w przypadku chorób wątroby lub dróg żółciowych organizm kota narażony jest nie tylko na zatrucie organizmu, ale także na poważne niedobory pokarmowe. Jakie są najczęstsze przyczyny chorób wątroby u kotów i jak powinno wyglądać żywienie kota mającego problemy z wątrobą?
Jak dochodzi do uszkodzenia wątroby u kota?
Wątroba to narząd o właściwościach samoregenerujących. Niestety powtarzające się uszkodzenia komórek wątroby mogą prowadzić do rozwoju choroby wątroby. Do uszkodzenia tego gruczołu dojść może na skutek:
- wrodzonych wad anatomicznych (zespolenie wrotno-oboczne),
- infekcji bakteryjnych, wirusowych lub pasożytniczych – w tym FIP i toksoplazmozy,
- zjedzenia przez kota toksycznych substancji – na przykład trujących roślin czy leków przeznaczonych dla ludzi,
- wielodniowej głodówki lub niedoborów pokarmowych,
- długotrwałego podawania kotu leków niezbędnych do leczenia innej choroby,
- choroby nowotworowej,
- powikłań przy chorobie innego narządu – w tym przy ostrym zapaleniu trzustki czy zapaleniu jelit,
- chorób w obrębie dróg żółciowych – w tym kamicy żółciowej.
Najczęstsze choroby wątroby u kotów
Problemy z wątrobą mogą prowadzić do:
- stłuszczenia wątroby,
- niewydolności wątroby – ostrej lub przewlekłej,
- zapalenia wątroby i dróg żółciowych.
Stłuszczenie wątroby u kota
Najczęstszą chorobą wątroby u kotów jest stłuszczenie wątroby. Bezpośrednią przyczyną stłuszczenia wątroby jest niedobór aminokwasów egzogennych niezbędnych do prawidłowego metabolizmu tłuszczu. Choroba ta rozwija się więc zazwyczaj wtedy, gdy kot przestaje jeść – na przykład w wyniku innych problemów zdrowotnych.
Ostra lub przewlekła niewydolność wątroby
Do niewydolności wątroby dochodzi najczęściej w wyniku zatrucia lub infekcji. Ostra niewydolność wątroby to skutek poważnego uszkodzenia narządu, natomiast przewlekła to efekt powtarzających się, kumulujących uszkodzeń. Postępujące zwłóknienie wątroby jest nieodwracalne i będzie prowadzić do marskości wątroby – końcowego stadium choroby, w którym dochodzi do całkowitego zatrzymania funkcjonowania wątroby i śmierci zwierzęcia.
Zapalenie wątroby i dróg żółciowych
Wśród chorób zapalnych, na jakie narażona jest wątroba i drogi żółciowe kota, wymienić można:
- neutrofilowe zapalenie dróg żółciowych – wywołane zakażeniem bakteriami jelitowymi,
- limfocytarne zapalenie dróg żółciowych – idiopatyczne, prawdopodobnie o podłożu autoimmunologicznym,
- pasożytnicze zapalenie dróg żółciowych – wywołane inwazją przywry.
Stany zapalne dróg żółciowych powodują reakcje zapalne także w miąższu wątroby i mogą przyczynić się do jej zwłóknienia.
Objawy chorej wątroby u kota
Ostre schorzenia wątroby powodują gwałtowne pogorszenie się stanu kota. Natomiast przewlekłe zaburzenia funkcji wątroby często przez długi czas przebiegają bezobjawowo lub objawiają się w niespecyficzny sposób. Postępujące zatrucie organizmu i zaburzenia metaboliczne mogą wywołać u kota:
- brak apetytu,
- nadmierne pragnienie
- częste oddawanie moczu,
- spadek masy ciała,
- apatię,
- wymioty.
Zaawansowany proces chorobowy może prowadzić do pojawienia się u kota bardziej specyficznych objawów, czyli:
- żółtaczki – zażółcenia skóry, białek oczu i błon śluzowych przez nagromadzoną w organizmie bilirubinę,
- encefalopatii wątrobowej – zespołu neurologicznego obejmującego drgawki, ataki padaczkowe, zaburzenia orientacji,
- wodobrzusza – powiększenia jamy brzusznej przez gromadzący się w niej płyn.
W ostatnim etapie choroby u kota pojawić się może śpiączka wątrobowa prowadząca do śmierci.
Diagnostyka i leczenie chorób wątroby
Choroby wątroby u kotów stanowią poważne zagrożenie dla życia zwierzęcia. Dlatego pojawienie się niepokojących objawów u zwierzaka powinno być wskazaniem do konsultacji z lekarzem weterynarii. W przypadku kotów z podejrzeniem problemów wątrobowych specjalista zleci badanie krwi pozwalające ocenić pracę narządów, a następnie wykona USG jamy brzusznej, które umożliwi obejrzenie narządów. Na chorobę wątroby u kota wskazywać może podwyższenie parametrów wątrobowych – w szczególności poziomu enzymów ALT, AST, GGT i bilirubiny. Wówczas lekarz weterynarii może zadecydować o badaniu histopatologicznym wycinka miąższu pobranego z wątroby. Po zdiagnozowaniu choroby niezbędne będzie także rozpoznanie przyczyny uszkodzenia kociej wątroby.
Leczenie choroby wątroby polega na:
- leczeniu przyczynowym – wyeliminowanie czynnika uszkadzającego komórki wątroby może wymagać wdrożenia leczenia innej choroby kota, podawania kroplówek wypłukujących toksyny czy przeprowadzenia operacji chirurgicznej,
- leczeniu objawowym – zwalczanie wtórnych zakażeń bakteryjnych, podawanie nawadniających kroplówek lub specjalistycznej diety,
- postępowaniu hepatoprotekcyjnym – podawanie leków i suplementów zapobiegających dalszym uszkodzeniom wątroby i pobudzających jej regenerację.
Czym karmić kota z chorą wątrobą?
Dieta dla kota z chorą wątrobą zależeć będzie między innymi od poziomu zniszczenia narządu i objawów występujących u zwierzęcia. Typowa dieta wątrobowa charakteryzuje się zmniejszoną ilością białka, wyższym poziomem tłuszczu, witaminy C, argininy i tauryny oraz dodatkiem przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega-3.
Ze względu na konieczność zachowania odpowiednich proporcji składników odżywczych, zaleca się stosowanie gotowych karm weterynaryjnych. Dzienną dawkę karmy dla kota z chorą wątrobą należy podzielić na 4-6 mniejszych porcji.
Chora wątroba u kota – profilaktyka
Choroby wątroby u kota mogą przez dłuższy czas rozwijać się bezobjawowo – wyraźne objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy dojdzie do poważnego, często nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Dlatego każdy opiekun kota powinien regularnie wykonywać pupilowi profilaktyczne badania krwi i moczu. Kontrole zdrowia pozwolą wykryć początki choroby i wprowadzić leczenie, zanim stan kota stanie się poważny. Niezwykle ważne jest także odpowiednie żywienie zwierzęcia, szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym i przechowywanie wszystkich toksycznych substancji poza zasięgiem kota.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Czy kleszcze są niebezpieczne dla kotów?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wiosna, lato a nawet wczesna jesień. Nie tylko my w ciepłe, słoneczne dni cieszymy się piękną pogodą. Korzystają z niej również… kleszcze. Te niewielkie pasożyty stają się aktywne już przy temperaturze powyżej 5°C i pozostają zagrożeniem aż do późnej jesieni. Chociaż koty są bardziej odporne na choroby przenoszone przez kleszcze niż psy, to wciąż nie można ich lekceważyć.
undefined
02.10.2024
Kot niewychodzący i pchły - czy to możliwe?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot niewychodzący może złapać pchły? Okazuje się, że tak! Jak domowe mruczki zarażają się pchłami i co zrobić, by uchronić pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami?
undefined
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined