01.09.2021
Na Tajwanie uśpiono 154 koty z przemytu. Uznano, że stanowią zagrożenie
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tajwańska straż przybrzeżna zatrzymała statek z Chin, na którym znaleziono 154 rasowe koty. Zwierzaki uznano za niebezpieczeństwo i wszystkie uśpiono.
fot. Shutterstock
Przemyt zwierząt to niezwykle dochodowy biznes. W ten sposób do rozmaitych krajów trafiają nie tylko zwierzęta egzotyczne. Również pochodzące z pseudohodowli i rozmnożone tanim kosztem, wyglądające na rasowe psy i koty sprzedawane są na czarnym rynku za naprawdę wygórowane kwoty. Niedawno tajwańska straż przybrzeżna znalazła na statku z Chin ponad 100 kotów przeznaczonych na sprzedaż. Lokalne władze stwierdziły, że mruczki stanowią zagrożenie biologiczne i ku oburzeniu obrońców zwierząt z wysp wszystkie je uśpiono.
Na statku z Chin odkryto przemycane koty
W ubiegłym tygodniu tajwańska straż przybrzeżna zatrzymała podejrzany statek rybacki płynący z Chin. Łódź została skierowana do Kaohsiungu – największego miasta portowego Tajwanu i tam poddana dokładnej inspekcji. Na jej pokładzie znajdowały się 62 klatki wypełnione kotami w typie rozmaitych ras, w tym ragdolla, rosyjskiego niebieskiego, perskiego i brytyjskiego krótkowłosego. Wartość zarekwirowanych kotów oceniono na 360 tysięcy dolarów amerykańskich – na Tajwanie posiadanie rasowych kotów jest bowiem niezwykle popularne.
Wszystkie koty uśpiono
Mieszkańcy Tajwanu uwielbiają wszelkie zwierzęta, w szczególności domowe czworonogi. Ich obecność na wyspie sprawia, że kwitnie dotyczący ich rynek usług i przemysł – w sklepach dostępne są przeróżne gadżety i akcesoria, nawet wózki dla zwierząt. Ogromna dbałość o dobro miejscowych psów i kotów sprawiła, że… wszystkie 154 koty z przemytu uśpiono.
Zdaniem tajwańskiego Biura ds. Inspekcji i Kwarantanny Zwierząt oraz Roślin (BAPHIQ) przemycane z Chin koty stanowiły ogromne zagrożenie dla żyjących w tym kraju zwierząt. W Chinach notuje się bowiem wiele zakażeń groźnymi chorobami, w tym między innymi śmiertelną wścieklizną. Surowa polityka Tajwanu nakazała więc uśpienie wszystkich przemycanych kotów. Decyzja ta nie spotkała się z akceptacją społeczeństwa i obrońców praw zwierząt, którzy od lat walczą o zmianę niehumanitarnych przepisów.
Czy koty z przemytu naprawdę stanowiły zagrożenie?
Drastyczny los kotów z Chin wywołał ogromne oburzenie wśród Tajwańczyków. Według nich uśmiercenie zwierząt nie było w tej sytuacji konieczne – koty można było przecież poddać kwarantannie, a następnie oddać do adopcji. Miłośnicy zwierząt od lat apelują o zmianę przepisów, jednak dotychczas władze kraju pozostawały nieugięte. Tym razem jednak sprawę skomentował prezydent Tajwanu Caj Ing-wen. Na swoim koncie w mediach społecznościowych napisał, że popiera decyzję urzędników, którzy działali zgodnie z obowiązującym prawem. Podkreślił również, że za śmierć kotów odpowiedzialni są wyłącznie przemytnicy. Przyznał jednak, że zmiana przepisów jest warta rozważenia – zależy mu na znalezieniu humanitarnego rozwiązania podobnych problemów w przyszłości.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined