24.11.2019
Szczęśliwe koty mają opiekunów, którzy robią tych 5 rzeczy!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie zadowolenie to jedynie miska, z której nigdy nie znika jedzenie? To mit. Mruczki potrzebują o wiele więcej!
fot. Shutterstock
Jaki jest klucz do kociego szczęścia? Co sprawia, że szczęśliwe koty są… szczęśliwe? Poznaj 5 rzeczy, które robią opiekunowie mruczków, a one sprawiają, że ich koty są wniebowzięte… Codziennie!
Zauważaj swojego kota
Otwartość na zachowanie zwierząt to najważniejsza cecha osób, które mają w domu szczęśliwe futrzaki. Dlaczego tak się dzieje? Obserwacja pupila pozwala poznawać go coraz lepiej. Uczymy się jego potrzeb, upodobań, dzięki czemu łatwiej nam je realizować i trafiać dokładnie „w punkt”, co bezpośrednio przekłada się na zadowolenie mruczka.
Prościej też wykryć odstępstwa od codziennych zachowań naszego przyjaciela, a tym samym reagować gdy cierpi (fizycznie lub psychicznie) oraz wdrożyć odpowiednie kroki. Kot może wówczas łatwiej i szybciej wrócić do formy po leczeniu, a zatem – cieszyć się znowu wspaniałym, mruczkowym życiem. Wniosek? Zauważajmy swojego kota, uczmy się kociego języka, bądźmy otwarci na to, co futrzak chce nam przekazać, a przyczynimy się do jego szczęścia!
Bądź systematyczny
Mruczki kochają rutynę. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu kociego dnia i zachowaniu regularności sprawiamy, że pupil czuje się bezpiecznie. Dotyczy to nie tylko zachowania cyklu łowieckiego, ale także całego schematu dnia. Jeśli nauczysz kota, że wstajesz o określonej godzinie, a przed snem zapewniasz mu solidną porcję zabawy – trzymaj się tego. Dzięki temu futrzak na swój koci sposób wie, że może na tobie polegać oraz niewiele go zaskoczy, ponieważ wszystko w jego życiu będzie znane i uporządkowane. Efekt? Szczęśliwy, zrelaksowany pupil.
Pamiętaj o partnerstwie!
Każdy opiekun szczęśliwego kota na co dzień pamięta o relacji, jaka łączy go z mruczkiem. Jakiś czas temu naukowcy stwierdzili, że przypomina ona więź rodzic-dziecko. Ile w tym prawdy – pozostaje rozsądzić każdemu kociarzowi we własnym domu. Tak naprawdę ma to jednak drugorzędne znaczenie. Ważne jest co innego – więź pomiędzy opiekunem a zwierzęciem powinna opierać się na podmiotowości, nie przedmiotowości, nawet, jeśli z założenia jedna istota jest zależna od drugiej. Traktując kota po partnersku, dajemy mu przestrzeń do sygnalizowania własnych potrzeb (które następnie pomagamy mu realizować), a dzięki temu – życia „po swojemu”. Na tym właśnie polega kocie szczęście.
Szanuj koci czas
Każdy opiekun szczęśliwego futrzaka wie, że warto szanować te chwile, które są poświęcane pupilowi. Co to ma wspólnego z kocim szczęściem? Bardzo wiele. Na przykład sprawia, że nie machamy bezmyślnie wędką, ale naprawdę włączamy się w zabawę. ? To tylko jeden z przykładów. Trzeba zrozumieć, że zaangażowanie człowieka we wszystkie czynności wykonywane dla kota lub wspólnie z nim jest kluczowe. Szacunek dla wspólnie spędzanego czasu przekłada się na jego jakość, a zatem – na kocie szczęście.
Chcesz mieć w domu szczęśliwe koty? Kochaj je i okazuj to!
To bardzo proste. Kot naprawdę czuje, kiedy jest kochany. Odbiera nie tylko nasze pozytywne wibracje, ale także ton głosu, gesty, mimikę. Wbrew obiegowej opinii mówiącej o tym, że mruczki interesuje tylko pełny brzuszek, to zwierzęta, które naprawdę potrzebują miłości. Szczęśliwe koty, których opiekunowie o tym wiedzą i okazują swoje uczucia jak najczęściej. O tym, w jaki sposób możesz to zrobić, przeczytasz TUTAJ.
A co wy robicie na co dzień, aby wasze koty były szczęśliwe? Jaką zasadę dodalibyście do powyższej listy?
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Dlaczego kot za mną chodzi?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Idziesz do kuchni, a za tobą kot. Idziesz do łazienki, a za tobą kot. Gdziekolwiek byś się nie udał i czegokolwiek byś nie zrobił, towarzyszy ci twój ukochany mruczek. Dlaczego kot za mną podąża? Co takiego się za tym kryje? Okazuje się, że jest co najmniej kilka powodów, dla których kot ciągle za tobą chodzi!
undefined
14.03.2025
Olejki eteryczne szkodliwe dla kotów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często korzystamy z nich na co dzień w domu, nie mając świadomości, że w niektórych wariantach mogą być toksyczne dla naszych kotów. Które olejki eteryczne szkodzą kotom i nie powinny być używane przy zwierzaku?
undefined
12.03.2025
5 zachowań, które złoszczą twojego kota
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewykluczone, że regularnie grasz na nerwach swojemu mruczkowi i… nawet o tym nie wiesz. Sprawdź, co denerwuje kota i... po prostu tego nie rób!
undefined