20.04.2019
Co zrobić, by karma dla kota jak najdłużej była świeża?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Odpowiednie przechowywanie karmy dla kotów jest warunkiem jej smakowitości i świeżości. Nie zaniedbuj kwestii związanych z żywieniem, gdyż to od niego w głównej mierze zależy jakość życia naszych ulubieńców.
fot. Shutterstock
Czy twój mruczek grymasi przy jedzeniu? Czy kręci nosem, gdy dostaje na kolację dokładkę z tego samej puszki, z której jadł obiadek? To wcale nie musi być wina jego wymagającego charakteru i wysublimowanych kubków smakowych – to może być kwestia świeżości pokarmu. Bowiem „nieświeże” zawsze będzie oznaczać dla kota – „niejadalne”. Jak długo jedzenie dla kota pozostaje świeże?
Koty od zarania swoich dziejów były wyjątkowo mocno wyczulone na punkcie wartościowego i świeżego jedzenia. To właśnie dlatego Matka Natura wyposażyła je w tak doskonały zmysł węchu, dzięki któremu są w stanie wyczuć najmniejsze uchybienia. To właśnie węch jest odpowiedzialny za koci apetyt lub jego brak. Nie ma się zatem co dziwić, że nasze rozpieszczone domowe mruczki czasem wybrzydzają.
Świeże jedzenie dla kota
Istnieje kilka zmiennych, które należy wziąć pod uwagę zarówno w przypadku mokrej, jak i suchej karmy, by ta była zawsze świeża i apetyczna. Jedzenie złej jakości może jedynie zaszkodzić naszemu pupilowi.
Karma sucha
Gdy robimy zapasy dla naszego żarłoka, bardzo kuszące jest korzystanie z promocyjnych ofert, które dotyczą większych opakowań. Te zawsze wychodzą taniej. W przypadku 10-kilogramowych worków cena karmy za kilogram często będzie znacznie niższa, aniżeli w przypadku opakowań 2-kilowych. Jednak źle zabezpieczony, otwarty worek to przepis na kocie grymasy. Karma wystawiona na działanie tlenu, światła i wilgoci traci swój zapach oraz wartości odżywcze. Co więcej, może się po prostu łatwo zepsuć. Kot może się zbuntować i cały wór pójdzie w odstawkę.
By jedzenie dla kota było jak najdłużej świeże i by uniknąć przeterminowania, zjełczenia lub utraty aromatu rozważ zakup mniejszych opakowań. Albo zadbaj o jej odpowiednie przechowywanie. Dobrym rozwiązaniem będą metalowe pudełka (często dodawane jako gratisy do karmy, nigdy przezroczyste). Takie pudło również należy myć, a następnie oczywiście porządnie wysuszyć. Uważa się, że żywotność otwartego worka z jedzeniem (dobrze zabezpieczonego) wynosi około 4-6 tygodni.
Unikaj!
Odradzamy zakup karm na wagę. Nie wiemy, kiedy zostały otwarte i jak były przechowywane. Suchą karmę dla kotów zdecydowanie najlepiej jest kupować w oryginalnych opakowaniach z widoczną datą przydatności.
Nie pozostawiaj kotu miski wypełnionej suchymi chrupkami. Tak samo te jak w otwartym opakowaniu, tracą na swojej atrakcyjności. Poza tym kot-łakomczuch może się przejadać wciąż dostępnym pożywieniem. Jeśli opiekun decyduje się na suchą karmę dla swojego pupila, powinien podawać mu ją w ściśle określonych dawkach. Najlepszym pomysłem jest aktywne karmienie kota suchą karmą. A więc np. w ramach nagrody, w „kuli-smakuli” albo jako „latające chrupki”, o ile kot lubi zabawy w formie gonitwy.
Uwaga!
Pamiętaj, że data „należy spożyć przed” to data dotycząca TYLKO zapieczętowanych worków z jedzeniem. Po jego otwarciu okres ten znacznie się skraca. Czas przechowywania może się różnić w zależności od marki ze względu na konserwanty, składniki i sposób pakowania żywności. Pokarm z dużą ilością sztucznych konserwantów psuje się wolniej niż ten z naturalnymi konserwantami. Jest też mniej wartościowy. Miej to na uwadze podczas wyboru produktów dla swojego kota.
Karma mokra
Twój kot prawdopodobnie nie skończy całej puszki mokrej karmy na raz. Aby móc zaserwować kotu kolację z tej samej puszki, z której jadł śniadanie i obiad, musisz ją dobrze zabezpieczyć. Wysoka wilgotność sprawia, iż takie produkty szybko się psują. Jeśli chcesz, aby jedzenie dla kota było świeże, koniecznie schowaj karmę do lodówki. Pamiętaj jednak, że musisz ją wyjąć na jakiś czas przed porą karmienia, by ta zdążyła się ogrzać. Koty nie lubią zimnego jedzenia.
Karmę należy umieścić w innym niż plastikowym pojemniku (szklanym, porcelanowym), bądź zawinąć puszkę, czy saszetkę folią, by jej zapach nie rozprzestrzenił się po całej kuchni. W produkcie przechowywanym w otwartych puszkach szybciej zachodzą niekorzystne zmiany, wpływające na smak i wartości odżywcze. Żywotność takiej mokrej otwartej karmy to maksymalnie doba.
Wszelkie niezjedzone resztki jedzenia należy oczywiście usunąć z miseczki – ta powinna być myta po każdym posiłku. W pozostałościach szybko rozwijają się bakterie, które niekorzystnie wpływają na smakowitość pożywienia i oczywiście na jego jakość. Aby jedzenie dla kota było zawsze świeże, nakładaj taką porcję, jaką mruczek zje jednorazowo.
Porada
W przypadku kocich niejadków najlepszym rozwiązaniem są małe puszki lub saszetki, które można zużyć na raz, maksymalnie dwa razy. Są one jednak droższe niż duże puszki 400-gramowe.
Przechowywanie jedzenia dla kota – zalecenia
- unikaj przechowywania zapasów w niekontrolowanych pomieszczeniach (garaż, piwnica, strych),
- nie zamrażaj jedzenia, gdyż traci wtedy swoją konsystencję,
- nie trzymaj jedzenia w plastikowych opakowaniach, najlepszym pomysłem jest szklany słoik lub porcelanowa miseczka z przykrywką, ewentualnie – szczelna metalowa puszka na karmę suchą,
- w przypadku przekładania karmy do innego pojemnika zadbaj, by nie pachniało ono innym jedzeniu i aby nie było pozostałością po chemicznych produktach,
- nie trzymaj suchej ani mokrej karmy w miskach przez dłuższy czas,
- codziennie myj miski,
- przechowuj karmę w ciemnym i chłodnym miejscu pozbawionym wilgoci,
- nie przechowuj otwartej puszki/saszetki z mokrym jedzeniem dłużej niż dobę (nawet w lodówce).
Odpowiednie przechowywanie karmy dla kotów jest warunkiem jej smakowitości i świeżości, a więc w konsekwencji zdrowia naszego pupila. Nie zaniedbuj kwestii związanych z żywieniem, gdyż to od niego w głównej mierze zależy jakość życia naszych ulubieńców.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined