28.02.2024
Co znaczy być świadomym opiekunem kota? Przedstawiamy 5 głównych zasad
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Planujesz zakup albo adopcję kota? W takim razie ten artykuł jest dla ciebie! A może masz już w domu mruczka? Sprawdź, czy postępujesz z nim w sposób racjonalny i taki, który realizuje wszystkie kocie potrzeby...
fot. Shutterstock
Świadomy opiekun kota – czym taka osoba w zasadzie się wyróżnia? Sprawdź, jakie cechy powinieneś mieć, aby zaliczać się do tego grona!
Kocie potrzeby – świadomy opiekun je rozumie!
Nie mówimy tutaj jednak o jedzeniu, spaniu czy dostępu do opieki weterynaryjnej. To podstawy, które należą się każdemu zwierzęciu pod kuratelą człowieka. Chodzi np. o cykl łowiecki, czyli instynkt, który każe kotu polować. Zawsze wygląda on tak samo, a tymczasem jako opiekunowie czasem o tym zapominamy. W efekcie bawimy się z kotem nie tak, jak on tego potrzebuje!
Oto podstawowe błędy początkujących opiekunów, wynikające z niedostatecznego zrozumienia kocich potrzeb:
- założenie, że kot bawi się sam i nie potrzebuje w tym człowieka,
- wiara, że koty to samotnicy, dlatego nie łakną ludzkiego towarzystwa,
- przekonanie, że koty funkcjonują dokładnie tak samo, jak ludzie.
Świadomy opiekun rozumie kocie zachowanie
Nie znaczy to jednak, że musisz być świadomy znaczenia każdego kociego gestu. Wystarczy ogólna wiedza i umiejętność rozpoznania, kiedy kot zachowuje się inaczej niż zwykle. Świadomy opiekun ma zrozumienie dla kociego charakteru, świetnie też wie, że przyrównywanie mruczka do człowieka nie ma sensu. Nie przekłada kocich zachowań na ludzkie. Na przykład ma świadomość, że futrzak nigdy nie zachowuje się złośliwe: jeśli postępuje wbrew naszych regułom, zwykle chce nam coś przekazać. Co za tym idzie, rozumie także podstawowe komunikaty wysyłane przez kota: wokalizację oraz mowę ciała.
Świadomy opiekun dba o zdrowie kota
Odpowiedzialność za kota to również odpowiednia opieka weterynaryjna. Co to oznacza? Przede wszystkim profilaktykę, czyli zapobieganie rozwojowi groźnych dla mruczka chorób. Mowa tutaj zarówno o regularnych badaniach, jak i odrobaczaniu czy szczepieniu, jeśli jest taka konieczność. Oto kilka rzeczy, o których świadomy opiekun kota powinien pamiętać w tym aspekcie:
- regularne badania, najlepiej coroczne u kotów młodszych i wykonywane co pół roku i starszych; obejmują morfologię, USG, badania nerek i serca, a także inne zabiegi polecane przy konkretnych rasach czy danych problemach z kocim zdrowiem,
- zabiegi pielęgnacyjne takie jak czyszczenie oczu i uszu, szczotkowanie sierści, przycinanie pazurków; warto dostosować je do potrzeb kota, m.in. jego rasy czy cech wyglądu,
- dbanie o bezpieczeństwo kota na co dzień poprzez osiatkowanie okien i balkonu, transporter na czas podróży, odpowiednie wyposażenie na spacery.
Rozumie także, że czasem wizyta behawiorysty nie jest fanaberią nadopiekuńczych kociarzy, lecz koniecznością, która oszczędza późniejszego stresu zarówno mruczkowi, jak i ludziom.
Świadomy opiekun edukuje innych kociarzy
Nie ma co przesadzać z fanatycznym podejściem i udowadnianiem innym na siłę, że nie mają racji. Warto natomiast edukować w sposób przyjazny i taki, aby wiedza faktycznie była wykorzystana przez innych kocich opiekunów. Mowa tutaj o edukację zarówno w zakresie dbania o zdrowie kota, jak i codziennego zachowania innych opiekunów względem mruczka. I nigdy świadomy opiekun kota nie przechodzi obojętnie obok kociego cierpienia...
Świadomy opiekun czasem… pozwala sobie na błędy
…lecz ma ich świadomość! Bez paniki – nikt nie jest perfekcyjny. Jeśli czasem pozwolisz mruczkowi na nagięcie domowych zasad lub pomimo zrozumienia kociego zachowania postąpisz wbrew regule (stanowczo wykluczamy jednak w tej sytuacji wszelkie formy przemocy czy rażącego zaniedbania – to zawsze jest niedopuszczalne! ), nie bądź dla siebie zbyt okrutny?
Nie dzieje się nic złego, dopóki masz świadomość ewentualnych drobnych błędów i wiesz, z czym one się wiążą, a także zdajesz sobie sprawę, że to po prostu wyjątek od reguły. Nie zawsze musisz być idealnym kociarzem (każdy z nas jest tylko człowiekiem), lecz warto być zawsze świadomym opiekunem.
A czy ty jesteś taką osobą? Zgadzasz się z powyższą listą? Czekamy na opinie!
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined