11.09.2019
Ryby w karmach dla kotów. Dlaczego warto podawać kotu rybne karmy?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Ryby są zdrowe” – zapewne słyszałeś to stwierdzenie. A czy są one odpowiednie dla mruczków? Jakie ryby możemy znaleźć w karmach dla kotów i które będą najlepsze?
fot. Shutterstock
Ryby to koci przysmak. Ich intensywny zapach sprawia, że są one dla nich szczególnie apetycznym pokarmem. Czy powinny one gościć w stałym menu mruczących czworonogów? Jakie właściwości mają ryby w karmach dla kotów?
Ryby w karmach dla kotów to źródło cennych substancji odżywczych
Wiele mówi się o korzystnym wpływie diety obfitującej w ryby na zdrowie. Nie bez powodu. Zarówno mięso, jak i tłuszcz rybi, to skarbnica ważnych dla organizmu składników. Ryby są cennym źródłem białka i dostarczają solidnej dawki kwasów tłuszczowych w dobrych proporcjach. Łosoś, sardynki, dorsz czy tuńczyk – to doskonała alternatywna dla mięsa i atrakcyjne urozmaicenie w żywieniu kotów.
Łosoś
Ten gatunek w 100 g charakterystycznie różowego mięsa dostarcza aż ok. 20 g pełnowartościowego białka. Ponadto jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3, wpływających korzystnie na szereg funkcji organizmu. Kwasy te przede wszystkim chronią przed chorobami układu krążenia, hamując nadmierną reakcje immunologiczną, wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, a także dbają o kondycję skóry i sierści. Łosoś zawiera też witaminę D, niezbędną dla zdrowia kości i prawidłowego działania mechanizmów obronnych organizmu.
Na działanie układu immunologicznego pozytywny wpływ ma również zawarty w tej rybie selen, chroniący też przed działaniem wolnych rodników. Z kolei witaminy z grupy B potrzebne są do prawidłowej syntezy hormonów i enzymów oraz budowy czerwonych krwinek. Ważne, aby podawać kotu niewędzone mięso z łososia, ponieważ ten rodzaj obróbki termicznej sprawia, że pojawiają się w nim kancerogenne związki.
Sardynki
To małe rybki. Właśnie dzięki niewielkim rozmiarom nie gromadzą w swoim mięsie toksycznych metali ciężkich, w tym rtęci. Ponieważ są tłuste – zawierają mnóstwo kwasów tłuszczowych n-3 i n-6, szczególnie cennych dla zachowania w zdrowiu układu krążenia. Dbają one też o układ nerwowy, w tym prawidłowy rozwój mózgu i narządów zmysłów. Obecna w mięsie sardynek witamina B12, niezbędna w tworzeniu czerwonych krwinek, zapobiega anemii, zaś witamina B3 – wpływa na metabolizm i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Wapń i witamina D, rozpuszczalna w tłuszczu, którego jest w sardynkach pod dostatkiem, działając synergistycznie wzmacniają kości i zęby.
Dorsz
Białe, delikatne mięso tej ryby dostarcza pełnowartościowego białka. Jest chude, warto więc podawać je kotom mającym kłopot z utrzymaniem prawidłowej masy ciała lub potrzebującym lekkostrawnej diety. 100 g mięsa dostarcza 18 g białka i zaledwie 82 kalorii. Dorsz, choć niskokaloryczny, jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych n-3, ważnych w profilaktyce chorób układu krążenia. Mięso tej ryby jest bogate w selen i fosfor – dla zdrowych kości i prawidłowego działania układu nerwowego.
Tuńczyk
To aktywna ryba, jej mięso jest więc silnie ukrwione, dzięki czemu zawdzięcza swój charakterystyczny, ciemny odcień. Ponadto jest niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w białko – w 100 g jest go aż 23 g. Zawiera też sporo kwasów tłuszczowych n-3, łagodzących stany zapalne i zapewniających dobrą kondycję skóry i sierści. Mięso z tuńczyka jest również źródłem witaminy D, wspierającej odporność oraz szeregu witamin z grupy B, mających znamienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Ryby w karmach dla kotów
Pomimo szeregu prozdrowotnych właściwości, mięso z ryby podawane kotu na surowo może stać się przyczyną kłopotów ze zdrowiem, np. zakażenia pasożytniczego. Dlatego warto podawać mu wysokiej jakości karmę z rybą. Taki pokarm jest wolny od zagrożeń mikrobiologicznych, a nowoczesne metody produkcji pozwalają zachować maksimum jego wartości odżywczych.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.01.2025
Jak poprawić jakość kocich posiłków? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
By poprawić jakość kocich posiłków, oprócz podawania kotu karmy z dobrym składem, możemy również zmienić cały rytuał karmienia! Jak to zrobić?
undefined
29.12.2024
Puszki czy saszetki – które rozwiązanie dla kogo?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Oprócz dużego wyboru rodzajów i smaków, producenci karm oferują też różne typy opakowań. Które lepsze: puszki czy saszetki? Poznaj ich wady i zalety!
undefined
01.08.2022
Jak dbać o kota długowłosego?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów urzeczonych zarówno wyglądem, jak i charakterem wybranej rasy, decyduje się na zakup długowłosego kota. Do najpopularniejszych przedstawicieli mogących pochwalić się olśniewającą szatą można z pewnością zaliczyć persy, maine coony, koty syberyjskie lub norweskie leśne.
undefined