14.01.2025
Jak poprawić jakość kocich posiłków? Podpowiadamy!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
By poprawić jakość kocich posiłków, oprócz podawania kotu karmy z dobrym składem, możemy również zmienić cały rytuał karmienia! Jak to zrobić?
fot. Shutterstock
Bez względu na to, co podajemy naszym kotom, niektóre z nich potrafią uparcie grymasić przy jedzeniu. Jednak na jakość kocich posiłków wpływa serwowane zwierzakowi danie, a także cała otoczka związana z karmieniem. Jakie są najczęstsze problemy domowych kotów podczas posiłków i jak je rozwiązać?
Odpowiednia miska
Jednym z częstych problemów, z jakimi borykają się domowe koty podczas jedzenia, jest nieodpowiednia miska. I nie chodzi tu wyłącznie o tworzywo, z jakiego została wykonana, choć to także może mieć ogromne znaczenie. Równie ważną sprawą jest jej kształt i wielkość. W przypadku zbyt głębokich lub zbyt małych misek wąsy kota podczas jedzenia muszą opierać się o krawędzie naczynia. Taka sytuacja sprawia większości zwierzaków ogromny dyskomfort, co może szybko spowodować awersję do jedzenia. Dlatego kocie miski powinny być możliwie płaskie i szerokie.
Miejsce karmienia
W naturze polujący na drobne ofiary kociak nie zjada ich na raz, ani w dużych ilościach, ani w tym samym miejscu. By podnieść jakość kocich posiłków i zaspokoić ich instynkty, warto zrezygnować ze stawiania kotu przed nosem wypełnionej po brzegi miski na rzecz kilku małych porcji poustawianych w różnych miejscach w mieszkaniu. Taki sposób karmienia nie tylko pobudzi zmysły zwierzaka i skłoni go do większej aktywności – dzięki temu kociak nie będzie miał możliwości kompulsywnego jedzenia z nudów.
Dostęp do wody
Stały dostęp do wody należy się każdemu kotu. Jednak co mamy zrobić, gdy domowy zwierzak gardzi swoją miską z wodą? Pierwszą rzeczą, jaką musimy wziąć pod uwagę, jest umiejscowienie wody. Większość kotów niechętnie pija z miski, która stoi tuż przy ich jedzeniu. Dlatego warto ustawić ją dalej – w kilku różnych miejscach w domu. Musimy również pamiętać, by woda podawana kotu była zawsze świeża, niegazowana i w temperaturze pokojowej.
Wyznaczone pory posiłków
Stały dostęp do miski z jedzeniem jest dla kotów nie tylko nienaturalny – może być także przyczyną otyłości. Dodatkowo, zbyt długo leżąca w misce karma może stracić swoje walory smakowe i zapachowe. Przez to nadawać się będzie tylko do wyrzucenia. Dzienną porcję karmy warto podzielić na 3, a nawet 4 posiłki w ciągu dnia i podawać je o wyznaczonej godzinie. Dzięki temu kociak nie będzie chodził głodny przez cały dzień i nie będzie bez przerwy pilnował, czy idziesz do kuchni, by go nakarmić.
Okazja, by zapolować
W każdym domowym mruczku wciąż płonie instynkt bezwzględnego łowcy. Dlatego warto poprawić jakość kocich posiłków poprzez dodanie do nich elementów polowania. Chowanie przysmaków po domu czy podawanie karmy w kuli-smakuli to idealne sposoby na rozruszanie leniwego kociaka. Dzięki takim zabawom pupil przestanie się nudzić, a jego dzienna aktywność wzrośnie.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.06.2025
Czy ostre jedzenie szkodzi kotu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty to niekwestionowani miłośnicy nowych smaków, ale czy wszystkie są dla nich bezpieczne? Sprawdź, czy kot może jeść ostre jedzenie!
undefined
27.06.2025
Czy koty mogą jeść truskawki? Cała prawda o truskawkach dla kota!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choć w diecie kota nie ma zbyt dużo miejsca na owoce, to truskawki nie są dla nich trujące. Warto wiedzieć, że są jednak pewne wyjątki…
undefined
21.06.2025
Krewetki dla kota. Czy koty mogą jeść krewetki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórzy uważają krewetki za wykwintne i drogie danie, w związku z czym spożywają je sporadycznie. Tymczasem to prawdziwa bomba zdrowia! Nie tylko dla nas, również dla naszych kotów!
undefined