18.10.2019
Codzienne życie z kotem a sprzątanie. Jak utrzymać dom w czystości?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to czyściochy? Tak! O swoją higienę potrafią zadbać jak nikt. Gorzej sprawa ma się z kocim otoczeniem…
fot. Shuttrstock
Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. W ogóle nas to nie dziwi! To wspaniali towarzysze życia, przy których czas upływa na przytulaniu, zabawie i wsłuchiwaniu się relaksujące mruczenie… Szczerze mówiąc, jest jeszcze jedna rzecz, na którą przy kocie trzeba zarezerwować sobie czas: sprzątanie. Oto 5 wskazówek, dzięki którym bez większego problemu zapanujesz nad bałaganem w domu, w którym mieszka kot.
Regularnie szczotkuj kota
Sierść oblepiająca kanapy, zasłony czy podłogi to zmora w kocim domu. Jak z nią walczyć? Najlepiej u źródła! Każdego dnia poświęć kilka minut na dokładne wyczesywanie swojego pupila. Choć nie wszystkie mruczki za nim przepadają, to obowiązek każdego kociego opiekuna. Mruczki podczas mycia wylizują nadmiar sierści i połykają ją, co często prowadzi do zakłaczenia i problemów z przewodem pokarmowym. Wyczesywanie to remedium na ten problem. Wyczesany kot to również korzyści dla ciebie! Im więcej sierści znajdzie się na szczotce, tym mniej będzie jej fruwać po twoim mieszkaniu. W praktyce oznacza to mniej sprzątania! A o to przecież chodzi, prawda?
Kup koce, narzuty, poduszeczki
Fotele, kanapy, krzesła i parapety – koty uwielbiają wylegiwać się w oczywistych i tych mniej oczywistych miejscach w mieszkaniu. Zastanów się, gdzie najchętniej śpi twój mruczek i przykryj to miejsce miękkim kocykiem, narzutą lub ułóż tam poduszeczkę, na której kot będzie mógł odpocząć. To nie tylko ochroni twoje meble przez niszczycielskimi pazurami kota, ale zapobiegnie przyklejaniu się do nich sierści. Koce i poduszki z łatwości w razie potrzeby wrzucisz do pralki, a resztki futerka zdejmiesz wałkiem do sierści. Wszystko zajmie ci nie więcej jak 15 minut!
Zaprzyjaźnij się z odkurzaczem
Odkurzaj co najmniej raz w tygodniu za pomocą odkurzacza dedykowanego opiekunom zwierząt. Dobrze sprawdzi się Thomas Amfibia PET, który nie tylko wyposażony jest w szczotki ułatwiające zbieranie sierści z dywanu lub tapicerki, ale dzięki połączeniu dwóch filtrów – wodnego i cyklonowego – pozwoli maksymalnie zaoszczędzić czas potrzebny na sprzątanie. Dlaczego? Drobny kurz, który jest najbardziej uciążliwy do sprzątnięcia, podczas opróżniania pojemnika na nieczystości w tradycyjnym sprzęcie, po prostu wzbija się w powietrze i wraca do pomieszczenia, aby znów osadzić się na twoich meblach! Dzięki innowacyjnej technologii zastosowanej w Thomas Amfibia PET zarówno duże paprochy, jak i najdrobniejszy kurz zostają uwięzione w filtrach odkurzacza, nie pozwalających, aby żaden brud wydostał się na zewnątrz.
Thomas Amfibia PET ma jeszcze jedną funkcję, którą docenią właściciele kotów. To odkurzacz piorący, więc w razie konieczności możesz odświeżyć kanapy i dywany bez konieczności kupowania dodatkowego sprzętu.
Zadbaj o kuwetę
Podłoga wokół kociej toalety wygląda jak piaskownica? Cóż… Kopanie w kuwecie to dla kota normalna czynność. Aby zminimalizować ilość żwirku, który wydostaje się z kociej toalety, zainwestuj w wersję krytą. Poza tym większość kuwet tego typu ma wbudowany filtr, który pochłania zapachy, a to również duży plus. Uwaga! Jeśli mimo filtra z kuwety unosi się odór to znak, że za rzadko ją sprzątasz. Nieczystości usuwaj przynajmniej raz dziennie, a całkowitą wymianę piasku z szorowaniem kociej toalety zaplanuj sobie przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Polecamy też trzymanie koło kuwety szufelki i zmiotki. W razie gdy mruczek urządzi sobie wykopki, będziesz mógł posprzątać od razu, jak tylko natkniesz się na kocie dzieło.
Przecieraj blaty
Koty znane są z tego, że chodzą własnymi ścieżkami, szczególnie jeśli te ścieżki biegną po blatach kuchennych… Szanse, że kot zaraz po tym, jak wyjdzie z kuwety, wskoczy na stół w jadalni, są niestety bardzo duże, dlatego zawsze miej pod ręką roztwór czyszczący i ściereczkę lub ręcznik papierowy. Umyj blaty za każdym razem, gdy zabierasz się za gotowanie. Nie zaszkodzi też przetarcie stołu, na którym będziecie jeść. A co po kuchennych rewolucjach? Koniecznie schowaj deski do krojenia do szafki. Wystarczy przecież chwila nieuwagi, aby twój kot zrobił sobie z nich wybieg.
Cóż, żaden dom nie posprząta się sam. Wystarczy jednak trochę systematyczności i dobrych nawyków, aby nawet ten, w którym mieszka kot, lśnił czystością i był przyjazny dla ciebie i twojego pupila.
Sprawdź, gdzie kupić odkurzacz Thomas Amfibia Pet!
materiał sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.01.2025
Jak poprawić jakość kocich posiłków? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
By poprawić jakość kocich posiłków, oprócz podawania kotu karmy z dobrym składem, możemy również zmienić cały rytuał karmienia! Jak to zrobić?
undefined
29.12.2024
Puszki czy saszetki – które rozwiązanie dla kogo?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Oprócz dużego wyboru rodzajów i smaków, producenci karm oferują też różne typy opakowań. Które lepsze: puszki czy saszetki? Poznaj ich wady i zalety!
undefined
01.08.2022
Jak dbać o kota długowłosego?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów urzeczonych zarówno wyglądem, jak i charakterem wybranej rasy, decyduje się na zakup długowłosego kota. Do najpopularniejszych przedstawicieli mogących pochwalić się olśniewającą szatą można z pewnością zaliczyć persy, maine coony, koty syberyjskie lub norweskie leśne.
undefined