12.11.2016
Chrupki prosto z kafelków czyli o kociej sztuce podawania do stołu
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wszyscy wiemy, że koty to smakosze, wybredni znawcy smaków i tekstury chrupek.
fot. Shutterstock
Ale czy bycie smakoszem według kocich kryteriów oznacza to samo, co mają na myśli ludzie?
Porcelanowe miseczki zdobione motywem łapek albo nawet imieniem ulubieńca? Podkładki z kociętami a może stojak w kształcie rybki? No cóż, to może podobać się nam, opiekunom, ale jak wygląda pięknie nakryty stół według kota?
Gdzie ten bufet
Zacznijmy od usytuowania – wybieramy miejsce spokojne, zaciszne ale łatwo dostępne, na pewno w maksymalnej odległości od toalety i hałaśliwych urządzeń. Tam stanie koci stół, a na nim higieniczne miseczki, łatwe do utrzymania w czystości – idealnie sprawdzają się ceramiczne o stabilnej podstawie. W plastikowych podczas mycia i użytkowania mogą powstać rysy, w których pozostaną resztki karmy, zapachy – tego koty nie lubią.
Obok misek na karmę suchą i mokrą ważnym elementem kociego stołu jest duża, szeroka miska, często myta i napełniana świeżą wodą. Najlepiej, by stała w pewnej odległości od miski z karmą – jak pokazują badania, kot będzie wówczas chętniej i więcej pił, co jest istotną częścią profilaktyki zdrowotnej.
Warto przyjrzeć się, czy nasz kot wybiera duże i płaskie miseczki. Bardzo często tak właśnie jest – z małych trudniej się je i pije, brzegi naczynia dotykają wąsów kota a to wybrednym konsumentom się nie podoba. Warto zmienić miski a do tego zastanowić się nad wyborem karmy dla kotów wybrednych.
Towarzystwo przy stole
Jeśli przy takim stole siada dwóch lub więcej biesiadników, zadbajmy o ich komfort – osobne miski w pewnej odległości od siebie, zależnej od stopnia zażyłości kotów, zapewnią spokój przy posiłku.
Najważniejsza sprawa – to opiekun musi zadbać o jakość posiłku. Z podłogi czy z kryształów – ważne, by było zdrowe i odpowiednie dla kociego biesiadnika – dobrane do wieku – szczególnie maluchy potrzebują specjalnego żywienia, stosowne do stanu zdrowia i trybu życia kota, w ich przypadku dobrym wyborem będzie karma Purina One Junior. Kanapowe Mruczki trzeba chronić przed nadwagą, ale pokarm musi być zawsze wartościowy i odżywczy.
Może się zdarzyć, że – pomimo przygotowania idealnego miejsca na wieczorną porcję chrupek – nasz podopieczny zacznie wyrzucać karmę z miseczki, by spożyć ją wprost z podłogi. Wyrzucanie chrupek z miski może oznaczać potrzebę uwolnienia większej ilości zapachu, przez co karma staje się jeszcze smakowitsza. Drugą przyczyną może być zbyt głęboka miska. Zamiana miski na szerszą i płytszą, lub wręcz zwykły talerz, zapobiegnie rozrzucaniu jedzenia i pozwoli zachować czystość kociej stołówki.
Dagmara Pietraszek
rehabilitacja i behawiorystyka Banda Trojga
www.bandatrojga.pl
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined