25.12.2018
Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? 5 możliwych przyczyn
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Za każdym razem, gdy twój mruczek odwiedza toaletę, twoja łazienka zaczyna przypominać piaskownicę? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
fot. Shutterstock
Wszyscy dobrze znamy charakterystyczne odgłosy, które wydają kocie łapki przerzucające żwirek. Jednak niektórzy kociarze na sam ten dźwięk doznają nieprzyjemnego skurczu w żołądku. Wiedzą bowiem, że prawdopodobnie już za chwilę będą musieli wyciągać odkurzacz…. Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety?
Gdy żwirek jest wszędzie
Właściwie każdy kot kopie w kuwecie – to zupełnie normalne. Potrzeba zasypywania odchodów wynika z kociego instynktu, który nakazuje im na wszelki wypadek maskować ślady swojej obecności, w tym przypadku – zapach. Ale dlaczego niektóre mruczki przy tej okazji wyrzucają na zewnątrz znaczną część zawartości kuwety? Tutaj już może być kilka przyczyn – znajdziecie je poniżej. Dobra wiadomość jest taka, że każdą z nich można dość łatwo wyeliminować.
1. Za mała kuweta
Kocia toaleta powinna być na tyle duża, by mruczek mógł się w niej swobodnie obrócić – to absolutne minimum. Dobrze jednak, jeśli tej przestrzeni jest nieco więcej – wówczas kot ma większy komfort, a i podczas kopania nie będzie wyrzucał fragmentów wyściółki na zewnątrz. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma tak dużą łazienkę, by fundować kotu ogromną kuwetę. Postarajmy się jednak zachować kompromis. Zbyt mała kuweta może oznaczać wieczne wysypywanie żwirku, a co gorsza, może też budzić niechęć kota.
2. Zbyt płytka kuweta
Twój kot wyrzuca żwirek z kuwety? Winne mogą być zbyt niskie boki pojemnika – szczególnie, jeśli twój mruczek ma solidny „zamach”. Nawet odpowiednio duża kuweta może się nie sprawdzić, jeśli jest zbyt płytka. Zwłaszcza, że niektóre koty lubią załatwiać się przy jej ściankach – gdy później zaczną kopać, żwirek oczywiście znajdzie się na zewnątrz.
3. Za mało żwirku w kuwecie
Niektórzy próbują ograniczyć bałagan, zmniejszając ilość żwirku w kociej kuwecie. Takie postępowanie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego! Zbyt cienka warstwa wyściółki może prowokować kota do jeszcze intensywniejszego kopania. Pamiętaj – on musi ukryć ślady swojej obecności, bo tak podpowiada mu jego natura. Nie ma sensu mu tego utrudniać, bo sami sobie zaszkodzimy.
4. Za dużo żwirku w kuwecie
Przesada nie jest dobra w żadną stronę. Jeśli wsypiemy mruczkowi zbyt dużo żwirku do kuwety, w zasadzie możemy być pewni, że przy najbliższej okazji jego znaczna ilość znajdzie się na naszej podłodze. To ile w takim razie dawać tego żwirku? Dobrze, by grubość podłoża wynosiła 3-5 cm – wystarczająco dużo, by kot mógł swobodnie kopać i przy okazji nie wysypywał granulek na zewnątrz. Warto oczywiście zdać się na wyczucie i obserwować toaletowe zachowania swojego pupila.
5. Kuweta jest brudna
Jeśli nie będziesz dostatecznie często sprzątać kuwety, ryzykujesz, że twój kot będzie musiał długo kopać, zanim znajdzie odpowiadający mu fragment podłoża. Im dłużej będzie przerzucał żwirek, tym większe ryzyko, że jego fragmenty znajdą się na podłodze. Nie wspominając już o tym, że brudna kuweta stanowi zagrożenie dla zdrowia wszystkich domowników!
Czy twój kot wyrzuca żwirek z kuwety?
Nie denerwuj się na niego – nie robi tego z premedytacją. Zastanów się, czy przypadkiem nie dotyczy was któryś z wyżej wymienionych problemów. Być może niewielka zmiana wystarczy, by ograniczyć ilość żwirku, który chrzęści ci pod stopami podczas wizyt w łazience.
Zobacz powiązane artykuły
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined