18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
fot. Shutterstock
Obsługa kociej toalety to bez wątpienia jeden z najmniej lubianych obowiązków każdego kociarza. Jednak nie można go unikać – brudna kuweta może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kota i pozostałych domowników. Co więcej, warto wiedzieć, jak robić to prawidłowo – wbrew pozorom nie dla każdego jest to tak samo oczywiste. Jak często sprzątać kuwetę kota i jakie dokładnie czynności kryją się pod tym ogólnikowym określeniem?
Jak często sprzątać kuwetę kota: na bieżąco usuwaj nieczystości
Gdy charakterystyczne odgłosy powiadomią cię, że twój mruczek właśnie był w toalecie, nie udawaj, że nie słyszałeś. Gdy już ją opuści, idź i od razu usuń za pomocą łopatki nieczystości. Jeśli korzystasz ze żwirku zbrylającego, wyrzucaj też powstałe grudki (odradzamy jednak spłukiwanie ich w toalecie – chyba, że na opakowaniu widnieje wyraźna informacja od producenta, że jest to dopuszczalne).
Jeśli przez większość dnia nie ma cię w domu, każdorazowo sprzątaj kuwetę przed wyjściem do pracy i po powrocie. W ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie się brzydkiego zapachu i ryzyko, że kot za którymś razem wzgardzi nieposprzątaną toaletą i ulży sobie gdzieś indziej. Na przykład na twoim nowym chodniczku łazienkowym.
Jak często sprzątać kuwetę kota: raz w tygodniu wymień cały żwirek
Jeśli używasz żwirku silikonowego, możesz to ewentualnie robić co dwa tygodnie. Sam z pewnością będziesz widział (i czuł), czy to już „ten” moment. Wysyp cały zużyty żwirek do śmieci i dokładnie przepłucz kuwetę ciepłą wodą. Gdy dokładnie wyschnie, umieść w niej nowy, czysty żwirek.
Jeśli chcesz ograniczyć przywieranie żwirku do plastiku, możesz na dno kuwety, pod żwirek, wsypać trochę sody oczyszczonej – będzie wiązać wilgoć i przy okazji zmniejszy skalę wydzielania niemiłych zapachów. Więcej na temat zastosowań sody oczyszczonej w kocim domu przeczytasz TUTAJ.
Jak często sprzątać kuwetę kota: raz w miesiącu solidne szorowanie
Raz w miesiącu zamiast cotygodniowego płukania, poświęć więcej czasu na staranne wyszorowanie całej kuwety. Wyrzuć żwirek i umyj wszystkie elementy za pomocą gąbki i – najlepiej bezzapachowego – płynu do mycia naczyń (możesz też użyć specjalnego środka do czyszczenia kuwet). Nie korzystaj z agresywnych preparatów czyszczących. Mogą uszkodzić plastik, a w razie niedostatecznego spłukania – zaszkodzić kotu!
Warto zwrócić uwagę na płyn, którym będziesz myć kuwetę – niektóre koty są bardzo wrażliwe na zapach. Ryzykowne są zwłaszcza aromaty cytrusowe – mogą trwale zniechęcić mruczka do korzystanie z kuwety… A tego na pewno nie chcesz.
Jak często sprzątać kuwetę kota: raz w roku… wymień ją na nową
Masz wrażenie, że kuweta twojego kota wciąż brzydko pachnie, chociaż regularnie ją sprzątasz i wymieniasz żwirek? Być może najwyższy czas ją wymienić. Według ekspertów powinniśmy co roku wyrzucać starą kuwetę i kupować nową. I wcale nie jest to fanaberia!
Wyjaśnienie jest proste: po roku użytkowania plastik jest po prostu zużyty. Mikrouszkodzenia i rysy powstałe wskutek czyszczenia oraz kontaktu z kocimi pazurami (a przecież koty regularnie kopią w kuwecie) sprawiają, że kuweta absorbuje i zatrzymuje brzydkie zapachy. Jeśli z jednej kuwety korzysta więcej kotów, wymiana może być potrzebna jeszcze szybciej.
Jak widać, pozornie prosta czynność w praktyce sprowadza się do szeregu różnych zabiegów. Warto sumiennie je wykonywać – zarówno ze względu na zdrowie i komfort kota, jak i nasze własne.
Zobacz powiązane artykuły
17.05.2025
Dlaczego nie powinieneś podnosić kota za kark?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Uważasz, że podnoszenie kota za kark jest właściwym sposobem na powstrzymanie go przed niechcianymi zachowaniami czy też „unieruchomienie? Bardzo się mylisz. Dlaczego nie wolno tego robić?
undefined
15.05.2025
Jak prawidłowo podnosić kota, żeby nie wywoływać u niego stresu?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nagłe złapanie kota od góry i uniesienie go w powietrze może przysporzyć zwierzakowi sporo stresu, a nawet sprawić, że zacznie się agresywnie bronić! Jak w takim razie podnieść kota, by nie wiązało się to z nieprzyjemnością?
undefined
13.05.2025
Jak dbać o kota seniora? Kocia starość nie musi być smutna!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Koty to zwierzęta, które często dożywają sędziwego wieku. Jednak kocia starość potrafi przyjść nagle i niesie ze sobą szereg wyzwań zdrowotnych oraz behawioralnych. Jak zadbać o kociego seniora, aby jego jesień życia była komfortowa, bezpieczna i pełna miłości?
undefined