18.09.2018
Śpisz ze swoim kotem w łóżku? Sprawdź, czy to dobre dla ciebie i kota!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Badania pokazują, że prawie dwie trzecie opiekunów śpi z kotami. Co ze wspólnego spania wynika dla ciebie, a co dla samego kota?
Fot. Shutterstock
Czy pozwalasz swoim kotom spać z tobą w łóżku? Czasami wprost nie ma możliwości, by im odmówić, prawda? I nie chodzi tylko o to, że koty się przytulają, bo mało kto tego nie lubi. Niektóre nie pozwalają nawet wyrzucić się z sypialni! Miauczą pod drzwiami lub po prostu je sobie otwierają. Ale czy kot w łóżku to w ogóle dobry pomysł?
Badania pokazują, że prawie dwie trzecie opiekunów śpi z kotami. Wynika z tego wiele korzyści. Ta praktyka jest jednak kontrowersyjna ze względu na obawy dotyczące przenoszenia chorób i zakłóceń snu.
Argumenty ZA
1. Kocia obecność uspokaja i pozwala pozbyć się stresu. Nasze zszargane całym dniem nerwy zasługują na chwilę spokoju, a nie ma lepszego antystresora niż kot.
2. Wspólnie spędzany czas zawsze zacieśnia kocio-ludzką więź. To dowód wielkiego zaufania, jakim obdarzył cię mruczyciel.
3. Znane są także takie przykłady, kiedy to kot, który wyczuł zagrożenie, np. dym, obudził swojego opiekuna i dzięki temu uratował mu życie. Taki opiekun to prawdziwy skarb!
Argumenty PRZECIW
1. Koty mogą być milutkie i urocze, ale mogą mieć również bakterie na łapkach wyniesione z kuwety. Rozwiązanie wydaje się oczywiste: utrzymuj kocią toaletę w czystości i systematycznie badaj stan kociego zdrowia. Regularnie go też szczep, szczególnie jeśli kociak wychodzi na dwór. Wtedy potencjalne zagrożenie wzrasta. Wirusy, bakterie, pasożyty, infekcje – to wszystko kot może przynieść do domu. Wizyty w przychodni weterynaryjnej pomogą się przed tym uchronić.
2. Może się okazać, że sierść zwierzęcia w łóżku powoduje alergie. U ludzi alergia na zwierzęta domowe może się pojawić, jeśli spędzają oni dużo czasu w bliskim kontakcie z czworonogami. Jeśli zatem zaczniesz niepokojąco kichać – wspólne spanie może okazać się złym pomysłem.
3. Choć niektóre koty uwielbiają dzieci i instynktownie przejmują nad nimi opiekę, to lepiej, aby nie spały z nimi. Koty lubią kłaść się na klatce piersiowej oraz głowie. Może to być niebezpieczne dla malucha. Zagrożeniem jest również to, że gdyby kot się czegoś przestraszył, mógłby niechcąco zadrapać dziecko.
Kot w łóżku
Warto wiedzieć, że przeniesienie choroby z kota na człowieka w warunkach domowych ma miejsce niezwykle rzadko. Takie przypadki zdarzają się równie często, jak atak rekina czy trafienie pioruna w człowieka. Jeśli nie masz alergii lub osłabionego układu odpornościowego, możesz spokojnie tulić się ze swoim pupilkiem.
A czy spanie z kotem jest zdrowe dla samego kota?
Większość ludzi zadaje sobie pytanie, czy to jest wskazane i zdrowe, aby ludzie spali z kotami w jednym łóżku, ale niewiele osób (jeśli w ogóle) zastanawia się, czy jest to korzystne dla samych kotów! Jak się okazuje, spanie z kotem jest dobre nie tylko dla ludzi, ale również dla zdrowia i dobrego samopoczucia głównego zainteresowanego, czyli kota. Dlaczego?
Z punktu widzenia kota spanie z bliskimi jest całkowicie naturalne. Przez pierwsze kilka tygodni życia kocięta są ze sobą bardzo blisko. Dzięki temu zapewniają sobie ciepło i bezpieczeństwo. Dla wielu jest to nawyk, który funkcjonuje także w wieku dorosłym. Dlatego właśnie mruczki tak bardzo lubią spać ze swoimi ludźmi w łóżku.
Nasze ciepło, przytulny kocyk i pachnąca nami kołdra to dla mruczka prawdziwa oaza bezpieczeństwa. Koty szczególnie lubią układać się w okolicy naszej głowy, ponieważ to stamtąd uchodzi najwięcej ciepła. Mimo że koty są niezależne, nie znaczy to, że lubią samotność. Dowodem na to są te wszystkie koty, które biegną do sypialni z drżącym ogonem i głośno odpalonym mruczeniem, gdy tylko nadchodzi pora snu.
Kot w łóżku nie daje ci spać?
Kot w łóżku to dla ciebie wyzwanie? Zdążyłeś się już przekonać, że przez kota nie da się wyspać? Oto kilka wskazówek, jak uniknąć problemów z kotem w łóżku.
Co robić z kotem przed snem, by nas nie budził?
- Utrzymuj kota w aktywności przez cały dzień. Niech wie, że bawimy się w dzień, a w nocy śpimy.
- Pobaw się z kiciusiem dodatkowo przed porą spania. Dzięki temu powinien spokojnie przespać więcej czasu i cię nie budzić.
- Nakarm kota przed snem. Po kolacji powinien mieć ochotę na drzemkę.
- Jeśli zebrało mu się na nocne harce, zmień pościel – gwarantujemy, że kot będzie chciał ją przetestować!
- Pozostaw wszystkie zabawki poza sypialnią. Szczególnie te wydające dźwięki.
- Jeśli kot poluje na twoje nogi, miauczy, wpatruje się w ciebie, boleśnie ugniata bądź popełnia inne łóżkowe przestępstwa, postaraj się nie zwracać na niego uwagi. To najefektywniej rozwiązuje problemy i pozwala uniknąć niechcianych zachowań.
Jeśli nie chcesz, aby kot traktował twoją sypialnię jak swoją, dobrze, abyś zdołał nauczyć go tego, gdy jest jeszcze mały. Jeśli bowiem kiciuś zdąży uznać ten pokój za część swojego terytorium i pozwolisz, aby spał tam razem z tobą, później będzie trudno wybić mu to z głowy. Koty lubią spędzać z nami czas i mieć nas w pobliżu. Zamknięcie drzwi może skutkować niemałą awanturą.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined