30.08.2018
Dlaczego kot kładzie się na ubraniach?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zanim zdążysz schować do szafy ubrania, twój mruczek zwija się na nich w kłębek, by iść spać?
fot. Shutterstock
Większość kotów wykazuje silne upodobanie do spania i wylegiwania się na ubraniach – bez względu na to, czy są one świeżo uprane i nie zdążyły trafić do garderoby, czy dopiero mają trafić do pralki. Niezależnie od tego, czy twój kot zakrada się przez uchylone drzwi do szafy, leży w koszu na pranie czy kładzie się na ubrania, które dopiero zdjąłeś z suszarki, odzież wydaje się jednym z bardziej pożądanych miejsc na ucięcie sobie drzemki. Dlaczego kot kładzie się na ubraniach? Co takiego w nich jest, że mruczek nie potrafi się im oprzeć?
Dlaczego kot kładzie się na ubraniach?
Według weterynarza dr Karen Primm to zachowanie związane jest z instynktem przetrwania tych zwierząt. Dzikie koty żyją w grupach i dzielą się między sobą zasobami. Sygnalizują wzajemnie wartość tych zasobów i granice terytorium, oznaczając je swoim zapachem.
Zapach
Ubrania, które pachną tobą, są dla twojego kota niezwykle atrakcyjne. Kojarzą mu się z czymś znanym i będzie je postrzegał jako coś, co zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i ukojenie.
Odzież jest oznaczona twoim zapachem, co z kolei dla twojego pupila jest znakiem mówiącym: „sprawdziłem te przedmioty i są one bezpieczne” – mówi dr Primm.
Ponadto koty lubią również zostawiać swój własny zapach na twoich rzeczach. Mieszając twoje feromony ze swoimi poprzez leżenie na rzeczach, oznaczają je również jako „swoje”.
Jeśli zaś twój mruczek lubi wtulać się w rzeczy, które są świeżo wyprane, to prawdopodobnie cieszy się miękkością, wygodą i ciepłem – które przecież koty tak bardzo lubią – tych ubrań.
Forteca z ubrań
Każdy kociarz wie, że mruczki uwielbiają siedzieć w małych, ciasnych przestrzeniach, takich jak kartonowe pudła. Jeśli twój kot wchodzi do szuflady czy kosza na pranie, to może to robić nie tylko ze względu na same ubrania, ale także dlatego, że czuje się tam bezpiecznie. Po prostu urządza sobie z tego miejsca swoją własną, małą fortecę.
Zatem nie rozpaczaj, kiedy po raz kolejny odkryjesz, że twoje ubrania zostały ozdobione kocią sierścią – to znak, że twoje rzeczy dają twojemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
A czy twój kot lubi wylegiwać się na odzieży?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined