19.01.2018
Kot czy pies? Czy dzieciństwo wpływa na to, które zwierzę wolisz?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Z którym czworonogiem miałeś styczność w dzieciństwie po raz pierwszy? Był to kot czy pies? A może zupełnie inne zwierzątko?
fot. Shutterstock
Kot czy pies? To odwieczny dylemat, z którym zmagają się przyszli właściciele czworonoga. Wybór pomiędzy tymi zwierzętami bywa trudny i wpływ na niego może mieć kilka czynników. Mówi się, że charakter człowieka i jego cechy osobowości mogą mieć znaczącą rolę w dokonywaniu jakże ważnej decyzji, jaką jest opowiedzenie się po stronie bardziej lubianego czworonoga.
Tak twierdzi Paulina, która jakiś czas temu wypowiedziała się w sondzie na Facebooku dotyczącej wyboru ulubionego zwierzęcia:
Moim zdaniem to wszystko zależy od charakteru człowieka. Osoby z mocnym charakterem, które nie mają potrzeby mieć nad kimś władzy, wybierają koty ci, którzy chcą się dowartościować wolą psy. Tak wynika z moich obserwacji – mówi Paulina.
Kot czy pies, a doświadczenia z dzieciństwa
Jednakże, czy na wybór zwierzęcia mogą mieć wpływ doświadczenia z dzieciństwa i pierwsze kontakty z przedstawicielem którejś z tych grup zwierząt? Logicznym wydawałoby się stwierdzenie, że osoby, które bardziej wolą koty, to jako pierwsze doświadczenia miłości zwierzęcej otrzymały od kota, z kolei, jeżeli ktoś tego samego doświadczył najpierw od psa, to będzie sympatykiem szczekających czworonogów.
Teoria ta jednak nie sprawdza się u Magdaleny, która w dzieciństwie miała tylko psy, ponieważ jej mama bała się kotów. Kiedy już się wyprowadziła z rodzinnego domu i mieszkała sama, nie mogła mieć psa, dlatego postanowiła wziąć kota. To właśnie wtedy zaczęła się u niej rodzić bezwzględna miłość do mruczków. Jak sama stwierdziła:
Uwielbiam psy, ale to kot jest „moim zwierzęciem”.
Jakoby teoria, że pierwsze doświadczenia z psem czy kotem miałyby wpływ na to, kogo będziemy sympatyzować w późniejszym wieku, sprawdza się u Judyty:
Moim pierwszym zwierzakiem była koteczka, którą w drodze powrotnej do domu ze szkoły (bodajże 2 klasy podstawówki) znalazłam jako kociątko porzucone w rowie. A psów nie cierpię…
Jednak czy dochodzenie do tego, które zwierzęta są lepsze ma jakikolwiek sens? Powinniśmy z szacunkiem odnosić się do każdego czworonoga, nieważne czy jest to kot, czy pies.
A ty, co o tym sądzisz? Czy doświadczenia z dzieciństwa faktycznie mają wpływ na to, jakie zwierzę wybieramy? Swoją drogą, jakie było twoje pierwsze zwierzę – pies czy kot, a może rybka i za miłośnika, którego z nich się uważasz? Jesteśmy ciekawi twojego zdania!
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.10.2022
Co zrobić, gdy kot stresuje się przez psa?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy opiekun powinien umieć rozpoznać, kiedy jego pupil jest zestresowany. Powinien też w porę reagować na wszelkie niepokojące nawyki. Upewnij się, że wiesz, co zrobić, gdy kot stresuje się przez psa.
undefined
17.08.2022
Kot i pies pod jednym dachem? Jakie rasy psów będą z chęcią zaprzyjaźnią się z kotem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy istnieją rasy psów, które mogą żyć w harmonii z mruczącymi czworonogami? Oczywiście, że tak! Są takie psy, które w naturalny sposób będą lepiej koegzystować z kotami. Gdy przed podjęciem decyzji o wzięciu psa rozważysz wszystkie czynniki tego typu, wspólne życie domowników będących przedstawicielami różnych gatunków stanie się o wiele prostsze.
undefined
05.07.2022
Czym różni się posiadanie kota od psa? Czy z każdym z nich twoje życie będzie wyglądać zupełnie inaczej?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mruczące kocie murmurando kontra psie szczekanie… Domowy towarzysz kontra spacerowy demon… To tylko wybrane różnice w posiadaniu kota i psa. Przyjrzyjmy się innym rozbieżnościom między trybem życia, jaki wiedzie opiekun mruczka a tym, jaki wiedzie opiekun psiny.
undefined