05.10.2020
Jak wygląda kot o sobolowej barwie?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kolor sobolowy, czyli jaki? Jak wygląda to rzadkie umaszczenie u kotów i jakie mruczki mogą się nim pochwalić?
fot. Shutterstock
W nomenklaturze felinologicznej pojawia się czasami tajemnicza barwa sobolowa. Kto wie, jak wygląda kolor sobolowy? I u jakich kotów możemy się z nim zetknąć?
Kolor sobolowy – czyli jaki?
Tak naprawdę kolor sobolowy pod względem genetycznym jest umaszczeniem czarnym burmskim point. A więc jest to odmiana barwy czarnej. Jednak gen odpowiedzialny za wystąpienie wyjątkowego koloru sobolowego rozjaśnia czarny kolor do poziomu nieokreślonego ciemnobrązowego. Czy zatem kolor sobolowy to po prostu kolor ciemnobrązowy? Nie tylko!
Kolor sobolowy to coś więcej niż jednolita barwa. Kluczowe w opisie jest słowo „point”. Umaszczenie „point” kojarzy się najbardziej z kotami syjamskimi i to do nich właśnie porównajmy umaszczenie sobolowe point.
W przypadku kotów syjamskich kontrast pomiędzy tułowiem a znaczeniami znajdującymi się na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie jest wyraźny. Burmskie geny nie dają tak łatwo zauważalnego „odcięcia”. W związku z tym całe ciało kota jest ciemnobrązowe, a znaczenia jedynie lekko ciemniejsze, również brązowe. Allel umaszczenia burmskiego nie rozjaśnia futra aż tak, jak allel umaszczenia syjamskiego.
Porównania
Ponieważ barwę sobolową trudno sobie wyobrazić, powstało wiele odniesień i porównań do znanych już barw. Niektórzy oceniają ją jako miedzianą, inni jako mahoniową, jeszcze inni jako kolor gorzkiej czekolady.
Kod EMS (według FIFe)
Sobolowe umaszczenie u kotów w kodzie EMS zapisujemy jako: n31. Koty o sobolowym umaszczeniu mają genotyp B-cbcbD-.
Jakie koty mają barwę sobolową?
By kot mógł pochwalić się umaszczeniem sobolowym, musi posiadać allel B odpowiedzialny za czarną barwę plus gen rozjaśniający czarną barwę do koloru bliżej nieokreślonego, zwanego sobolowym: allel cb. U kota syjamskiego allel ten nazywa się cs i nadaje mu jasny tułów oraz ciemne znaczenia.
Umaszczeniem tym mogą pochwalić się oczywiście koty burmskie, dla których to pierwotna i podstawowa barwa. Ale nie tylko one. FIFe dopuszcza umaszczenie sobolowe u następujących kocich ras: sfinks, selkirk, rex kornwalijski, rex devoński i rex niemiecki, peterbald, LaPerm, manks, kot bengalski, cymric, burmilla, amerykański curl. O wszystkich tych kocich rasach możesz przeczytać więcej na naszym portalu!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined