17.05.2018
5 faktów o kotach seal point
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Co oznacza seal point? Czy tylko koty syjamskie mogą poszczycić się oryginalnym kolorem sierści?
fot. Shutterstock
Seal point jest nie tylko jednym z najbardziej charakterystycznych umaszczeń kocich futerek, ale też znakiem rozpoznawczym jednej z najstarszych ras. Focza barwa sierści kojarzy się z kotami syjamskimi. Jednak nietypowe ubarwienie występuje także w przypadku innych ras, których przedstawiciele mogą się różnić pod względem budowy, ale mają jedną wspólną cechę – wszystkie są intrygujące! Sprawdźmy zatem, co takiego interesującego jest w kotach z umaszczeniem seal point.
1. Czy koty seal point mają coś wspólnego z fokami?
Umaszczenie seal to tak naprawdę ciemnobrązowy point i odnosi się do koloru… foczego futra. Syjamskie umaszczenie to wynik genotypu allel cs, który odpowiedzialny jest za zmniejszenie ilości wytwarzanej melaniny – w efekcie otrzymujemy jaśniejszy odcień futra. Zamiast barwy czarnej widzimy wówczas barwę ciemnobrązową, czyli seal.
2. Koty z umaszczeniem seal point mają albinoskie pochodzenie
U kotów z tym ubarwieniem można zaobserwować na futrze punktowe przebarwienia, tzw. „maskę” na pyszczku, uszach, ogonie czy łapkach. Koty seal point mają najszerszą gamę kolorów. Kocięta rodzą się z jasnym kolorem futerka. Zaciemnienia pojawiają się wraz z wiekiem – rozwijają się w pierwszych kilku tygodniach życia zwierzęcia. Ciemnobrązowa plama na nosie powinna być widoczna w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Zanim jednak umaszczenie seal point będzie całkowicie widoczne może upłynąć nawet rok.
3. Historia kotów seal point
Podobnie, jak u innych kocich ras, prawdziwe pochodzenie syjamów jest owiane tajemnicą. Uważa się jednak, że wywodzą się one z Tajlandii. Co nie zmienia faktu, że są to przedstawiciele jednych z najstarszych orientalnych kotów. Niektórzy uważają, że były to zwierzęta królewskich rodzin i zarezerwowane jedynie dla nich, podczas gdy inni są zdania, że zostały wychowane przez buddyjskich mnichów.
Koty syjamskie zyskały popularność, kiedy to brytyjski konsul generalny Owen Gould w 1894 roku przywiózł z Tajlandii do Londynu dwóch przedstawicieli tej rasy – Pho i Mię. Para urodziła kocięta i cała kocia rodzina została wystawiona na pokazie w 1895 roku w Crystal Palace.
4. Jakie rasy mogą mieć umaszczenie seal point
Z umaszczenia seal point najbardziej znane są koty syjamskie, jednak nie tylko one mogą poszczycić się tak oryginalnym kolorem sierści. Poniżej znajduje się lista ras z „syjamskim” ubarwieniem, które zostały uznane przez FiFe:
- Amerykański curl długowłosy
- Amerykański curl krótkowłosy
- Cymric
- Doński sfinks
- Kot egzotyczny
- Kot balijski
- Kot bengalski
- Kot brytyjski długowłosy
- Kot brytyjski krótkowłosy
- Kot perski
- Kot syjamski
- Kot tajski
- LaPerm długowłosy
- LaPerm krótkowłosy
- Manx
- Neva masquerade
- Peterbald
- Ragdoll
- Reks kornwalijski
- Reks dewoński
- Reks niemiecki
- Selkirk reks długowłosy
- Selkirk reks krótkowłosy
- Sfinks
- Snowshoe
- Kot birmańki
5. Mity i wierzenia
Wokół kotów syjamskich krąży wiele różnych mitów i fantazyjnych opowieści, które mają m.in. wyjaśnić ich fizyczne cechy.
Jedna z takich legend głosi, że syjamy miały za zadanie strzec królewskiego kielicha, zwijały wokół niego ogon i patrzyły na niego z taką intensywnością, że w konsekwencji nabawiły się… zeza. Inna opowieść mówi o kotach syjamskich, które zostały wyznaczone do pilnowania pierścieni księżniczek. Koty trzymały je na podwiniętych ogonach – tak, by nie mogły się one z niego zsunąć. Swoją drogą, kiedyś te cechy były u syjamów pożądane i uznawane za królewskie, obecnie się je eliminuje.
Odłóżmy jednak wszelkie mity i wierzenia na bok. Prawda jest taka, że koty seal point od wieków przyciągają naszą uwagę i będą to robić jeszcze przez kolejne lata.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined