24.06.2024
Jakie cechy posiada kociarz idealny?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to czasem trudne do zrozumienia, choć kochane istoty. Bez jakich cech charakteru ani rusz, jeśli chcesz żyć z mruczkiem pod jednym dachem?
fot. Shutterstock
Każdy opiekun potwierdzi, że życie z kotem to wyzwanie i przygoda jednocześnie. Jakie atrybuty powinien posiadać kociarz idealny? Sprawdź i przekonaj się, czy już nim jesteś!
Cecha nr 1: Wytrwałość
Nieodporni na wymuszenia naszych milusińskich lądują w piekle dla kocich opiekunów, które co gorsza… sami sobie stwarzają. Rzecz dotyczy dobrze nam znanych zachowań. Na przykład: jeśli choć raz, zmuszony miaukami, wstaniesz o 5 rano, by napełnić miskę… No właśnie – możesz być pewien, że sytuacja będzie się powtarzać. Mruczkowe oczy „kota ze Shreka” to coś, czemu trudno nie ulec, jednak czasem jest to konieczne, zarówno dla dobra twojego, jak i twego pupila. Dlatego kociarz idealny to osoba konsekwentna i wytrwała w swych postanowieniach, a także w ignorowaniu niepożądanych nawyków futrzaka, aby nie wzmacniać w nim postrzegania „skoro raz udało mi się dostać to, czego chcę, to następnym także moje będzie wierzchu!”. Więcej o umacnianiu niepożądanych kocich zachowań przeczytasz TUTAJ.
Cecha nr 2: Otwartość na zmiany
Mruczki mają swój koci świat i raczej oczekują, że to ty dostosujesz się do niego, a nie odwrotnie! Życie kociarza bywa pełne niespodzianek. To, że twój pupil ze smakiem wcina jakiś przysmak wcale nie oznacza, że za jakiś czas kompletnie z tego nie zrezygnuje, a ty będziesz zmuszony kombinować, co dalej. Opiekun kota nigdy do końca nie może być pewien tego, co czeka go kolejnego dnia. Dlatego otwartość na zmiany to bardzo ważna cecha kociarza idealnego.
Cecha nr 3: Kreatywność
To cecha poniekąd łącząca się z otwartością na zmiany. Czas uruchomić kreatywność np. gdy trzeba wymyślić nową zabawę, ponieważ wszystkie poprzednie już się znudziły. Również w sytuacji, gdy próbujesz się domyślić, dlaczego kociak pokochał twoje buty i skarpetki, czy wyjada żwirek z kuwety – wtedy nadchodzi moment na kreatywne myślenie i próbę zrozumienia swojego pupila. O kombinacjach z podawaniem leków czy znajdowaniu sposobów na przekonanie mruczka do wejścia do transportera nie wspomnimy. Zdecydowanie, życie z kotem wymaga sporej dozy kreatywności!
Cecha nr 4: Towarzyskość
Nie każdy kot jest przylepą – bywają też koci indywidualiści, ale… Wszystkie mruczki potrzebują kontaktu z człowiekiem, zwłaszcza, jeśli są w domu jedynakami. I choć mówi się, że kociarze częściej bywają introwertykami, to jednak właśnie towarzyskość powinna charakteryzować idealnego kociarza. Zajmując się futrzakiem – nigdy nie jesteś sam. Nie jesteś też w stanie przewidzieć, kiedy twemu pupilowi włączy się myślenie: akurat teraz potrzebuję kontaktu, a zatem będę towarzyszyć mojemu człowiekowi we wszystkim, co robi. Chyba, że akurat bierzesz kąpiel – wtedy masz 100% pewności, że mruczek najpewniej będzie obok?
Cecha nr 5: Wyrozumiałość
Niezależnie od tego, czy posiadasz w domu kociego indywidualistę czy towarzyską przylepę – kot zawsze pozostanie kotem. Oznacza to, że pewne zachowania mruczka, które na co dzień cię irytują, raczej nie ulegną zmianie. Nasi czworonożni przyjaciele kochają grzebać w kuwecie, obsypując żwirkiem wszystko dookoła, wspinać się na meble, kopać w doniczkach czy wybrzydzać przy jedzeniu. Wyrozumiałość to cecha kociarza idealnego, którą zostawiliśmy na sam koniec listy, ale kto wie, czy nie najważniejsza w codziennej współpracy z mruczkiem?
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Dlaczego kot za mną chodzi?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Idziesz do kuchni, a za tobą kot. Idziesz do łazienki, a za tobą kot. Gdziekolwiek byś się nie udał i czegokolwiek byś nie zrobił, towarzyszy ci twój ukochany mruczek. Dlaczego kot za mną podąża? Co takiego się za tym kryje? Okazuje się, że jest co najmniej kilka powodów, dla których kot ciągle za tobą chodzi!
undefined
14.03.2025
Olejki eteryczne szkodliwe dla kotów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często korzystamy z nich na co dzień w domu, nie mając świadomości, że w niektórych wariantach mogą być toksyczne dla naszych kotów. Które olejki eteryczne szkodzą kotom i nie powinny być używane przy zwierzaku?
undefined
12.03.2025
5 zachowań, które złoszczą twojego kota
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewykluczone, że regularnie grasz na nerwach swojemu mruczkowi i… nawet o tym nie wiesz. Sprawdź, co denerwuje kota i... po prostu tego nie rób!
undefined