04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
fot. Shutterstock
Każdy kociarz wie, jak ważne jest, by jego pupil przyjmował odpowiednie ilości płynów. Pisząc o płynach, mamy oczywiście na myśli wodę. Tylko… jaką? Czy mineralna jest lepsza od kranówki? A może na odwrót? Poniżej podpowiadamy, jakie warunki powinna spełniać woda dla kota.
Jaka woda dla kota?
Mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia – w końcu woda to woda, prawda? Cóż, nie do końca. Przecież sam prawdopodobnie też nie pijesz wody z każdego źródła, bo obawiasz się o jej jakość i świeżość. A co z twoim kotem? To, co wlewasz mu do miseczki również nie jest obojętne dla jego zdrowia – niektóre typy wody mogą być mniej korzystne od innych.
Kranówka
Od lat w wielu polskich miastach trwają kampanie zachęcające do picia wody wprost z kranu. Słyszymy, że woda wodociągowa spełnia unijne wymagania dot. jakości i bezpieczeństwa, jest smaczna i zdrowa. To prawda, ale… sporo zależy od naszego miejsca zamieszkania i nie chodzi tylko o miasto. W wielu budynkach mieszkalnych sieci rur są bardzo stare, co niestety wpływa na czystość wody. A skoro sami obawiamy się pić cieć o brzydkim zapachu czy podejrzanym zabarwieniu, to nie podawajmy jej też kotu.
Nawet, jeśli wiemy, że w naszym domu woda z kranu jest wysokiej jakości, pozostaje jeszcze jedna kwestia. W większości przypadków uzdatnia się ją chlorem – jego stężenie jest na tyle niskie, że nie szkodzi ludziom. Naukowcy nie mają jednak pewności, jak to wygląda w przypadku kotów – część specjalistów radzi, by na wszelki wypadek przegotowywać ją przed podaniem. Przegotowanie dodatkowo zmiękcza wodę – zbyt twarda może źle wpływać na pracę kociego organizmu. Oczywiście nie dajmy się zwariować – jeśli mruczek lubi czasem pochłeptać wodę z kranu, to raczej nie stanie mu się krzywda. Zastanówmy się raczej, czy chcemy umieszczać kranówkę również w jego miseczce.
Woda butelkowana
A więc mineralna lub źródlana – czy taka woda jest odpowiednia dla kota? Owszem, ale musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwsza sprawa to oczywiście skład – koty nie powinny pić wody, która zawiera duże ilości minerałów. Oznacza to, że odpowiedniejsza będzie dla nich woda źródlana, która z założenia zawiera ich mniej. Woda źródlana ma też bardziej neutralny smak, co również może mieć znaczenie dla kociego smakosza.
Druga sprawa – butelka. Jeśli stawiamy na plastikowe, wybierajmy te o oznaczeniu PET i przechowujmy je w bezpiecznych warunkach, tzn. w chłodnym i zacienionym miejscu. Nagrzany plastik może uwalniać szkodliwe związki, które trafiają do wody. Pod tym względem bardziej korzystne są szklane butelki, jednak pakowana w ten sposób woda zwykle jest nieco droższa.
Woda dla kota nie może być gazowana (grozi wzdęciami i problemami z układem trawiennym) ani smakowa.
Woda filtrowana
Prawdopodobnie najlepsza i najbardziej ekonomiczna opcja – zarówno dla ciebie, jak i twojego kota. Filtr w kranie lub popularny dzbanek filtrujący pozwalają oczyścić i zmiękczyć kranówkę. To prostsze i szybsze niż przegotowywanie jej za każdym razem w czajniku, choć oczywiście taki wariant wody również jest bezpieczny. Wybór jak zawsze należy do nas.
Woda dla kota powinna być…
- świeża – należy ją codziennie wymieniać i regularnie myć kocią miseczkę
- w temperaturze pokojowej – nigdy nie podawajmy kotu wody z lodówki
- stale dostępna – nie pozwalajmy, by miseczka stała pusta
- niegazowana – bąbelki są dla kotów niezdrowe!
- o niskiej zawartości minerałów – ich nadmiar może źle wpływać na koci organizm
Najbezpieczniejsze warianty to woda przefiltrowana lub przegotowana, a także wysokiej jakości woda źródlana. Jeśli nasz kot przewlekle choruje, warto dopytać o szczegóły lekarza prowadzącego, który wskaże najkorzystniejszą opcję w danym przypadku. Polecamy też artykuł, z którego dowiesz się, jak skutecznie zachęcić kota do picia.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined