05.12.2021
Jak koty nami manipulują? Kocie triki, na które też się łapiesz
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Opowiadasz czasem znajomym, że to kot jest twoim panem? Cóż… Możesz mieć więcej racji, niż ci się zdaje.
fot. Shutterstock
Opiekunowie kotów często się śmieją, że te potrafią owinąć ich sobie wokół pazurka. Jeśli mieszkasz z mruczkiem, przyznasz, że coś jest na rzeczy. Koty wiedzą, jak dostać to, czego chcą, a raczej: co zrobić, by uzyskać to od swoich… ludzi. Mówiąc wprost – koty nami manipulują. Choć nazywane domowymi, mruczki nigdy nie zostały udomowione w takim znaczeniu jak psy. Przodkowie dzisiejszych kotów pojawili się w ludzkich osadach w ślad za gryzoniami. Ludzie docenili ich zdolności łowieckie i nie przepędzali sąsiadów. Obie strony zyskiwały na tym układzie i tak zostało – koty zaczęły żyć w otoczeniu ludzi. I choć z biegiem czasu zamieniły stodołę na kanapę, nigdy w pełni się nam nie podporządkowały.
Ważne! Twój kot nie robi ci na złość!
Choć manipulacja sama w sobie kojarzy się nam negatywnie, trzeba pamiętać, że w kocim wydaniu wcale taka nie jest! Koty nie znają pojęcia złośliwości – nie manipulują, by nas skrzywdzić czy wykorzystać. To jedna z technik przetrwania – w sprytny sposób skłaniają nas, byśmy zaspokajali ich potrzeby. Jedną z nich jest… poświęcanie im uwagi.
Obserwator doskonały
Przez lata, żyjąc w ludzkim towarzystwie, koty nauczyły się, jak z nami postępować. Ewoluowały wraz z nami, dostosowując się do okoliczności i umacniając swoją pozycję. Naukowcy udowodnili, że potrafią obserwować nasze zachowanie i wyciągać wnioski. Jedno z badań polegało na wystawieniu kota z opiekunem na stresującą sytuację. W zamkniętym pokoju umieszczono włączony wentylator z przyczepionymi serpentynami, które szeleściły. Biorące udział w eksperymencie koty przyglądały się opiekunom, sprawdzając ich reakcję. Widząc, że są spokojni, same też szybko przestawały się bać serpentyn. To dowód na ich dużą inteligencję. A stąd już tylko krok do udanej… manipulacji.
Kotkowi odmówisz?!
Sposób, w jaki koty wkroczyły do ludzkiego świata, ich rola w naszym życiu i doskonalone w toku ewolucji umiejętności czynią ze współczesnych mruczków utalentowanych manipulatorów. Twój kot wie, w którą strunę uderzyć, byś zareagował zgodnie z jego oczekiwaniami – pogłaskał go, dał mu coś pysznego, rzucił zabawkę. Tę zdolność dobrze podsumowuje scena ze „Shreka 2”, w której Kot w Butach hipnotyzuje przeciwników spojrzeniem wielkich oczu. Któż mógłby im się oprzeć? A to zaledwie jedna z kocich technik, na które wciąż udaje im się nas złapać.
Jak koty nami manipulują?
… czyli jak twój mruczek to robi, że zawsze w końcu i tak zrobisz to, co on zechce.
Mówię do ciebie! Koty komunikują się między sobą głównie za pomocą mowy ciała. Jednak w kontakcie z ludźmi korzystają z wokalizacji, co nie jest przypadkowe – sami je tego nauczyliśmy. Widząc, że porozumiewamy się za pomocą dźwięków, koty także zaczęły do nas „mówić”. Nauczone doświadczeniem wiedzą, że głośne miauczenie przynosi lepsze efekty niż subtelne gesty, które zadziałałyby na drugiego kota, ale już niekoniecznie na mało domyślnego człowieka. Jeśli więc twój mruczek miauczy, wiedz, że coś się dzieje – jest niemal pewne, iż zwraca się w ten sposób specjalnie do ciebie!
Płacze jak dziecko. Koty nie tylko do nas miauczą – potrafią dostosowywać ton i natężenie swojej wokalizacji w taki sposób, byśmy nie byli w stanie ich zignorować! Jedna z naukowych teorii głosi, że koty nauczyły się wydawać z siebie dźwięki przypominające płacz dziecka. W ten sposób odwołują się do naszych instynktów opiekuńczych – większość ludzi nie potrafi powstrzymać się od reakcji, gdy słyszy tego typu zawodzenie. Przepełnieni niepokojem zrywamy się na równe nogi, by biec na pomoc. Nawet jeśli ta pomoc miałaby polegać na… napełnieniu miseczki innym jedzeniem.
Ty mnie, ja tobie. Każdy kociarz wie, że mruczkowi nie da się rozkazywać. Można go na coś namówić, oferując jakąś korzyść – np. przysmak w zamian za wskoczenie na kolana. Rzecz w tym, że koty potrafią odwracać ten schemat i stosować go w stosunku do nas. Przykład? Przymilne ocieranie się może mieć na celu naciągnięcie cię na sesję relaksującego głaskania albo wręczenie ekstrasmaczka – w końcu przyszedł do ciebie twój kochany kotek!
Proste triki – też się na nie łapiesz!
Oprócz wypracowanych technik, takich jak miauczenie w określony sposób, koty korzystają też z drobnych gestów. Upewnij się, że wiesz, w jaki sposób koty manipulują swoimi opiekunami.
1. Pac-łapka – „Pacnę cię tu i tam, żebyś zrobił to, co chcę!” – gest poszturchiwania łapką jest w kocim wydaniu tak uroczy, że większość z nas – niezależnie od tego, jak bardzo byłaby zajęta – od razu skupia uwagę na jej właścicielu.
2. „Biegnij za mną!” – kiedy kot chce, byś za nim poszedł, drobi z tak rozczulającym entuzjazmem, że pobiegłbyś za nim na koniec świata!
3. Popisy – turla się, pokazuje brzuszek, wyciąga łapki – spragniony uwagi mruczek potrafi urządzić prawdziwy spektakl dla jednego widza, czyli ciebie.
4. Przez twe oczy… – cokolwiek robisz, czujesz na sobie TO spojrzenie. Uważaj, bo gdy na nie odpowiesz, wielkie kocie oczy zahipnotyzują cię tak, byś zrobił wszystko, czego zechce ich właściciel. A gdy do tego rozlegnie się miarowe mruczenie… przepadłeś z kretesem!
5. Posążek – jak wygrać, nie robiąc nic konkretnego, gdy jesteś kotem? Wystarczy wybrać widoczne miejsce (np. środek stołu albo przejście między pokojami), usiąść nieruchomo i… cierpliwie czekać. Nie zaszkodzi również przyszpilić człowieka spojrzeniem. Prędzej czy później rzuci wszystko, cokolwiek robi, i podejdzie, żeby sprawdzić, o co ci chodzi.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
3 szkodliwe mity o kotach. Nie daj im się zwieść!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te trzy szkodliwe mity nie tylko mogą zniszczyć twoją relację z mruczkiem, ale także zrobić ogromną krzywdę zwierzakowi… Nie daj im się zwieść!
undefined
03.12.2024
Jak poprawić swoje relacje z kotem? Oto metody na wzmocnienie więzi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot rzadko przychodzi na kolana i nie bawi się z tobą tak często jak kiedyś? Być może wasza więź osłabła, ale nie załamuj się. Wszystko da się nadrobić. Oto niezawodne sposoby na to, abyście znów byli przyjaciółmi, a twoje relacje z kotem wskoczyły na wyższy poziom.
undefined
03.12.2024
Jak dbać o zdrowie swojego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to niezwykle inteligentne i ciekawe świata stworzenia. Jednak bardzo często ich zdrowie, zachowanie, stosunek do człowieka oraz interakcje z innymi pupilami, zależne są od warunków życia oraz spełnienia podstawowych kocich potrzeb. Każdy czworonożny przyjaciel, oprócz ogromu miłości i poświęconego czasu, wymaga także specjalnych akcesoriów, artykułów oraz rozwiązań dostosowanych do jego charakteru, a nawet rasy. Jak zatem dbać o zdrowie swojego kota?
undefined