30.06.2023
Ile razy dziennie sika kot?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie wycieczki do kuwety często przebiegają niezauważenie. Koty lubią załatwiać się w nocy albo wtedy, kiedy nikogo nie ma w otoczeniu. W związku z tym rzadko zastanawiamy się, ile razy dziennie sika kot. Tymczasem powinniśmy to wiedzieć – również po to, aby móc ocenić jego stan zdrowia.
fot. Shutterstock
Każdy, kto ma kota, ma najprawdopodobniej także kuwetę – możliwe nawet, że więcej niż jedną. Choć sprzątanie kociej toalety nie należy do naszych ulubionych obowiązków, to bezwzględnie należy to robić i to najlepiej jak najczęściej. Czasami ma się jednak wrażenie, że w kuwecie naszego ulubieńca dużo się dzieje lub wręcz przeciwnie – że dzieje się za mało. Z tego powodu warto wiedzieć, ile razy dziennie sika zdrowy kot, aby szybko zareagować na niepokojące sytuacje.
Nawodnienie kota – ile wody potrzebuje kot?
Wyjaśnijmy sobie najpierw, jak istotne jest dla naszego kota nawodnienie. Woda to zdecydowanie najważniejszy składnik kociej diety. Ilość wody, jaką powinien pić nasz kot, zależy od wielu czynników:
- pory roku,
- aktywności fizycznej,
- spożywanego pożywienia,
- chorób (choroby nerek, nadczynność tarczycy i cukrzyca – niektóre z tych chorób nawet dwukrotnie zwiększają zapotrzebowanie na wodę).
I choć opinie naukowców różnią się nieco, jeśli chodzi o dokładne szacunki, to mniej więcej koty potrzebują 240 ml (ok. szklanki) wody każdego dnia.
Nie chodzi tylko o picie!
Warto przy tym wyjaśnić sobie jedną rzecz. Kot pobiera płyn w dużej większości nie z miseczki z wodą, a z tej z jedzeniem. Tak – koty nawadniają się, jedząc. Ile wody uzyskują z jedzenia, dowiesz się z etykiety na opakowaniu. Jeśli nie ma tam podanej wilgotności, możemy użyć średnich wartości. Sucha karma zawiera 7-10% wody, mokra karma 70-80%, surowe mięso 70%.
Właśnie z tego powodu, jeśli kot niechętnie pije wodę, warto serwować mu mokrą karmę lub namaczać karmę suchą. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt starszych, o zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę czy mających problem z drogami moczowymi. Dobrym wyborem może być w tym przypadku specjalna zupa dla kotów, taka jak Josera Zupa. Taki produkt może być podawany w formie dodatku do suchej karmy. Bazuje na wywarze z kurczaka, dlatego jest smakowity i zachęca do jedzenia nawet wybredne mruczki. Wilgotność na poziomie 90% pomaga zaspokoić zapotrzebowanie na wodę lepiej niż mokra karma, a niska kaloryczność sprawia, że zupa dla kota sprawdzi się również u kotów z nadwagą.
Ile wody powinien pić kot?
Zasad obliczania zapotrzebowania na wodę jest kilka. Oto one:
- 50-60 ml wody na kg masy ciała,
- 1 kcal przyjmowanego pokarmu = 1 ml wody,
- 30 x masa ciała (w kg) + 70 ml.
Wiadomo jednak, że to, co wypite, musi być wysiusiane. Kiedy staramy się o to, by nasz kot więcej pił, szczególnie latem, możemy także spodziewać się częstszych wizyt w kuwecie.
Ile razy dziennie sika kot?
Ile razy dziennie sika kot? Zdrowy kot oddaje mocz między dwa a cztery razy dziennie. Spokojnie, jeśli akurat twój kiciuś siusia rzadziej lub częściej, niekoniecznie oznacza to od razu, że ma jakiś problem zdrowotny. Warto się temu jednak przyjrzeć. Kocie kłopoty ze zdrowiem bardzo często zaczynają się właśnie w kuwecie.
Czasami problemem w częstotliwości oddawania moczu jest… kuweta. Koty mogą wstrzymywać mocz, jeśli ta jest np. brudna, za mała, postawiona w ciasnym lub zbyt oddalonym miejscu. Powodem rzadszego oddawania moczu może być także żwirek – nie każdemu kiciusiowi przypadnie do gustu ten, który ty wybrałeś.
Gdy kot sika za często
Czy twój kot oddaje mocz o wiele częściej? Jeśli tak jest, najpierw określ, czy widzisz więcej objętości moczu, czy większą częstotliwość oddawania moczu. To istotna różnica, ponieważ może wskazywać na różne rodzaje problemów.
Jeśli twój kot sika częściej, więc załatwia się z większą częstotliwością, ale całkowita ilość moczu jest taka sama, może mieć problemy z pęcherzem (może np. dręczy go jakaś infekcja). Jeśli jest jednak odwrotnie, kotek jednorazowo oddaje znacznie zwiększone ilości płynu, ale chodzi do kuwety nie częściej niż normalnie, może to być oznaką poważnej choroby nerek lub cukrzycy.
Kiedy zacząć się martwić?
Kuwetowe zachowania kotów są bardzo istotne. Dzięki ich obserwacji możemy w porę spostrzec, że coś złego dzieje się z naszym ulubieńcem. Bardzo istotne jest zatem monitorowanie kocich zachowań skupionych wokół załatwiania się.
Kiedy zabrać kota do weterynarza? Jeśli według ciebie dotychczas prawidłowe załatwianie się kota zostało zachwiane, czyli na przykład:
- kot unika kuwety,
- szuka sobie innych miejsc do oddawania moczu,
- spędza w swojej toalecie zbyt wiele czasu.
Badanie moczu przynajmniej dwa razy w roku to konieczność. Wczesne wykrycie problemów z pęcherzem, czy z nerkami daje szanse na wyleczenie i poprawienie komfortu życia naszego zwierzaka. Do weterynarza bezwzględnie wybierz się także, jeśli zobaczysz w kuwecie krew, lub jeśli kot nagle znacznie zwiększy, bądź zmniejszy ilość przyjmowanych płynów.
Artykuł powstał we współpracy z marką Josera.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
07.03.2023
Dieta kota sterylizowanego. Sprawdź, jaką karmę wybrać!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty po sterylizacji często cierpią na otyłość będącą konsekwencją hormonalnych zmian w organizmie. Nie oznacza to jednak, że twój sterylizowany mruczek musi przytyć! Tłumaczymy, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta kota po sterylizacji.
fot. Shutterstock