07.03.2023
Dieta kota sterylizowanego. Sprawdź, jaką karmę wybrać!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty po sterylizacji często cierpią na otyłość będącą konsekwencją hormonalnych zmian w organizmie. Nie oznacza to jednak, że twój sterylizowany mruczek musi przytyć! Tłumaczymy, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta kota po sterylizacji.
fot. Shutterstock
Każdy opiekun domowego mruczka wie, jak wiele zalet mają kastracja i sterylizacja kotów. Zabiegi te pozwalają na ograniczenie takich problemów jak niekontrolowane rozmnażanie zwierząt, choroby układu rozrodczego, znaczenie moczem czy uciążliwa wokalizacja podczas okresu rui. Niestety wielu kociarzy obawia się tego zabiegu ze względu na zwiększone ryzyko otyłości u pupila. Czy wzrost masy ciała u kota rzeczywiście jest konsekwencją sterylizacji? I jak powinna wyglądać dieta kota po sterylizacji, by zwierzak zachował szczupłą sylwetkę?
Dlaczego kot po sterylizacji tyje?
Chirurgiczne usunięcie narządów odpowiedzialnych za produkcję hormonów płciowych powoduje zmiany w całym organizmie kota. Rozregulowuje to pracę ośrodka głodu i sytości u czworonoga. Poddany sterylizacji kot nawet po zjedzeniu dotychczasowej dawki karmy często czuje głód i prosi opiekunów o dodatkowe przekąski między posiłkami.
Zwiększonemu apetytowi towarzyszą znaczne spowolnienie metabolizmu, zmniejszona chęć do aktywności, a w konsekwencji spadek zapotrzebowania organizmu na energię. Kot po sterylizacji potrzebować będzie o około 30% mniej kalorii niż przed zabiegiem! Podawanie mu dotychczasowej karmy, szczególnie w niezmienionej ilości, powodować będzie szybkie odkładanie się tkanki tłuszczowej. Przy odrobinie starań można jednak sprawić, by kot poddany zabiegowi wciąż był szczupły i zdrowy.
Czy sterylizowanemu kotu trzeba zmieniać karmę?
Opiekun chcący uchronić swojego pupila przed nadwagą i otyłością po kastracji powinien przede wszystkim kontrolować ilość kalorii pobieranych przez kota wraz z pożywieniem. Niestety zmniejszenie dawkowania dotychczasowego pokarmu nie jest skutecznym ani zdrowym dla kota pomysłem. Odczuwający i tak już zwiększony głód zwierzak będzie czuł się jeszcze gorzej, gdy do jego żołądka trafiać będą mniejsze ilości jedzenia. Głośne miauczenie i domaganie się przysmaków może być wyjątkowo uciążliwe dla opiekuna, a dokarmianie mruczka dużą ilością smaczków poskutkuje nadwagą.
Dodatkowo zmniejszona dawka karmy może być niewystarczająca, by pokryć dzienne zapotrzebowanie zwierzaka na białko czy niektóre witaminy. Najlepszym wyborem w tej sytuacji będzie dieta stworzona z uwzględnieniem szczególnych potrzeb kota sterylizowanego.
Jak powinna wyglądać dieta kota sterylizowanego?
Dieta kota sterylizowanego musi dostarczać zwierzakowi optymalnych ilości składników odżywczych, a także zapewniać mu dłuższe uczucie sytości. Warto, by była także wzbogacona o dodatki, które pobudzać będą metabolizm. Dobra dieta kota sterylizowanego będzie odznaczać się:
- obniżoną kalorycznością dzięki zredukowanej zawartości tłuszczu (do 12%), który jest skoncentrowanym źródłem energii,
- zwiększonym poziomem włókna (powyżej 4%), które zapewnia uczucie sytości po posiłku,
- wysokim poziomem białka (około 35%) niezbędnego do zachowania zdrowej masy mięśniowej,
- dodatkiem L-karnityny wspomagającej metabolizm tłuszczów.
Jak wybrać dobrą karmę dla kota sterylizowanego?
Doskonałą dietą dla kotów sterylizowanych mogą być karmy Josera SuperPremium, przeznaczone dla dorosłych kotów o zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym, jak receptura Josery Léger. Szeroka gama produktów opartych na naturalnych składnikach najwyższej jakości pozwala na dobór idealnej diety dla każdego sterylizowanego kota. Karma Josera Naturelle będzie dobrym wyborem także dla mruczka cierpiącego na nawracające zaburzenia trawienia, nietolerancje pokarmowe czy choroby nerek.
Receptury karm Josera są wolne od genetycznie modyfikowanych składników, konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Nie zawierają także pszenicy, soi ani produktów mlecznych, które mogą wywoływać u kotów objawy alergii lub nietolerancji pokarmowych.
Jak dbać o kota sterylizowanego?
Dobór prawidłowej diety dla kota sterylizowanego to jednak nie wszystko. Opiekun mruczka poddanego temu zabiegowi powinien także zapewnić pupilowi odpowiednią dawkę aktywności fizycznej w formie ciekawej zabawy. Ważne jest, aby unikać dokarmiania kota między posiłkami. W przypadku zwierząt po sterylizacji zaleca się podzielenie dziennej dawki pokarmu na 3-4 posiłki. Pozwoli to na lepszą kontrolę ilości spożywanych przez zwierzaka kalorii i zapobiegnie przejadaniu się.
Część karmy warto podawać kotu w sposób interaktywny. Wydobywanie jedzenia z zabawek zwiększy aktywność mruczka i zapewni mu ciekawe, stymulujące zajęcie zapobiegające nudzie.
Artykuł powstał we współpracy z marką Josera.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined