03.01.2020
Sekret idealnego snu? Skorzystaj z kociego doświadczenia!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty są mistrzami spania. Potrafią zrelaksować się i oddać drzemce w każdym miejscu i o każdej porze, w niemal każdej pozycji ciała.
fot. Shutterstock
My również to potrafimy – we wczesnym dzieciństwie. Z wiekiem tracimy niestety tę umiejętność. Wielu z nas boryka się z bezsennością, narzeka na niewyspanie lub czuje zmęczenie pomimo regularnego wysypiania się. Stres, nadmiar obowiązków, problemy – to wszystko wpływa na zaburzenia snu. Tymczasem jego brak osłabia, rozdrażnia i prowadzi do frustracji. Nie da się więc funkcjonować bez odpowiedniej dawki snu na dobę. Zwinięty w kulkę koci przyjaciel doskonale nam w tym pomoże i zdradzi sekret idealnego snu. Wystarczy tylko go obserwować i uczyć się od mistrza.
Traktuj sen poważnie
Czy kiedykolwiek widziałeś, by twój kot spał połowicznie? (nie chodzi o kocie drzemki). Nie! Kiedy kot śpi, robi to całym sobą. Sen poprzedza solidnym przygotowaniem. Dokładnie myje swoje futerko, wybiera dogodne miejsce i poświęca się temu zajęciu bez reszty. To taki jego mały rytuał, w którym skupia się wyłącznie na sobie i nie rozprasza się niczym innym.
Weź z niego przykład i stwórz swój własny rytuał snu. Zacznij od kojącej kąpieli lub ciepłego prysznica, może wypicia filiżanki dobrej, zielonej herbaty. Zaciemnij sypialnię, spuść rolety, wyłącz telewizor i połóż się do starannie przygotowanego łóżka z książką czy gazetą. Nastaw cicho muzykę, włącz delikatne światło – wyciszaj się.
Traktuj poważnie czas snu, nie wstawaj co chwilę, bo coś ci się przypomni. Połóż koło łóżka notes, by zapisywać „niecierpiące zwłoki” sprawy, jeśli boisz się, że ci umkną.
Zadbaj o wygodne „legowisko”
Oczywiście, nasze koty potrafią zasypiać niemal wszędzie. Czasem, obserwując miejsca, w których śpią, trudno uwierzyć, że jest im wygodnie. Tymczasem ich ciało ma zupełnie inną budowę. Dlatego to, co dla nas wydaje się akrobacją, im nie sprawia żadnego problemu.
Koty dbają o to, by miejsce odpoczynku było ciepłe, miękkie, ciche. Czasami uwielbiają spać w plamie słońca, innym razem – wręcz przeciwnie. Odizolowują się, chowając do ciemnej szafy. Także i ty zadbaj o to, by twoja przestrzeń do spania, czyli łóżko, materac, pościel, nocna lampka i wszystko wkoło pasowało do twojego nastroju, koiło i otulało cię spokojem.
Koci sekret idealnego snu? Poznaj swoją pozycję ciała!
Każdy z kotów ma swoją ulubioną pozycję ciała, którą przybiera do snu. Jedne zwieszają swobodnie łapki, inne śpią tylko zwinięte w kłębek, jeszcze inne swobodnie wyciągają się na plecach. Chociaż nasze ciała się różnią, także i dla nas, ludzi, pozycja snu jest bardzo indywidualną sprawą.
Wsłuchaj się więc w swoje ciało i poznaj swoją pozycję snu. Zastanów się, jakie ułożenie jest dla ciebie najwygodniejsze, w którym twoje mięśnie są zupełnie rozluźnione i swobodne.
Przytul się, jeśli tylko masz ochotę!
Jednym z najpiękniejszych widoków są dwa wtulone w siebie, śpiące koty. Bliskość i poczucie bezpieczeństwa, które płyną z tego prostego gestu, mają zbawienną moc. Czemu więc nie spróbować wprowadzić go do naszego życia?
Często zapominamy o przytulaniu, tymczasem to doskonały sposób na wyciszenie, powrót do bezpiecznych czasów niemowlęctwa. Jeśli masz partnera, warto przypomnieć sobie uzdrawiającą moc bliskości. Kot czy pies to także doskonały kompan do przytulania 😉
Jeśli tylko możesz – śpij z kotem i korzystaj z wibracji
Mruczenie, łagodne wibracje wytwarzane przez kota mają leczniczą moc. Koty usypiając, wyciszają się, mrucząc. Korzystajmy więc z tego i śpijmy z kotami, jeśli tylko możemy.
Autor: mag
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Dlaczego kot za mną chodzi?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Idziesz do kuchni, a za tobą kot. Idziesz do łazienki, a za tobą kot. Gdziekolwiek byś się nie udał i czegokolwiek byś nie zrobił, towarzyszy ci twój ukochany mruczek. Dlaczego kot za mną podąża? Co takiego się za tym kryje? Okazuje się, że jest co najmniej kilka powodów, dla których kot ciągle za tobą chodzi!
undefined
14.03.2025
Olejki eteryczne szkodliwe dla kotów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często korzystamy z nich na co dzień w domu, nie mając świadomości, że w niektórych wariantach mogą być toksyczne dla naszych kotów. Które olejki eteryczne szkodzą kotom i nie powinny być używane przy zwierzaku?
undefined
12.03.2025
5 zachowań, które złoszczą twojego kota
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewykluczone, że regularnie grasz na nerwach swojemu mruczkowi i… nawet o tym nie wiesz. Sprawdź, co denerwuje kota i... po prostu tego nie rób!
undefined